Kamiony ve sněžení zablokovaly hlavní tah, silničáři je ale tahat nesmí

  15:32
Množství nehod a kamiony uvázlé v kopcích. To vše komplikovalo dopravu na Vysočině po celé čtvrteční ráno a dopoledne. Podle řidičů tomu však mohli silničáři alespoň částečně zabránit. Stačilo by, aby na kopec vytáhli několik zapadlých nákladních aut. To letos silničáři odmítají.

Jedním z kritických míst se ve čtvrtek ráno na Vysočině stala silnice I/34 mezi Ždírcem nad Doubravou a Havlíčkovým Brodem. 

V táhlém kopci za Jitkovem ve směru na Havlíčkův Brod uvázly za hustého sněžení dva kamiony. Jeden skončil v závěji za krajnicí, ten druhý se vzpříčil přes vozovku těsně před vrcholem stoupání.

„Jak se tudy v takové situaci mohl pustit s návěsem, to je přece bez šance?“ lamentoval řidič dodávky, který už měl za sebou noční cestu se zbožím z Prahy na Žďársko a Svitavsko a vracel se zpět.

Zatímco dodávky a nákladní auta se hromadily v koloně, která ve směru od Havlíčkova Brodu dosáhla s mezerami téměř tří kilometrů, některá osobní auta se s maximální opatrností „špuntem“ podél svodidel přece jen protáhla. Někteří řidiči to riskli, jiní dali na gestikulaci protijedoucích motoristů, aby se raději otočili a zvolili jinou trasu.

„Stojím tu asi půl hodiny. Naštěstí nafty mám dost, takže cestujícím zima nebude,“ prohodil k reportérovi řidič linkového autobusu, který se vydal zjistit, jak se věci mají.

Dáma sama chybovala, pak se hojila na silničářích

I když silničáři byli na místě a kličkováním mezi kamiony se snažili komunikaci prohrnout a posypat, trvaly problémy dvě hodiny. Mimo jiné i proto, že uvázlé nákladní soupravy správci komunikace nemohli vytáhnout na kopec. Letos tak totiž činit už nesmí.

Důvodem, proč ředitel krajské správy a údržby silnic Radovan Necid pomoc ostatním řidičům zakázal, je případ z loňského roku. Na neudržované komunikaci vlastní vinou zapadla řidička. Řidič posypového vozu jí přijel na pomoc a auto z příkopu vytáhl. Jenže při zákroku došlo k drobnému poškození osobního auta.

„Dáma se rozzlobila a podala trestní oznámení. To nám za takové problémy nestojí,“ vzkázal už na podzim Necid. „Naše technika už nebude uvázlá auta vyprošťovat,“ upozornil ředitel krajské správy a údržby silnic.

Svá slova nechce mírnit ani za situace, která na Vysočině panuje v posledních dnech. Prakticky obden zde sněží, na některých místech kraje jen za čtvrtek připadlo dalších 15 centimetrů sněhu. Problémy to působí především na silnicích.

„Za tímto rozhodnutím si stále stojím, už z principu. Nejsme odtahová služba. Případné vytažení auta si řidiči musí zajistit sami,“ opakuje i nyní Radovan Necid.

Teple se obléct a jít do nejbližší vesnice prosit o pomoc

Pokud v některém z kopců uvázne na kluzké vozovce auto a vůz silničářů je poblíž, přijedou místo silničáři opakovaně prohrnout a prosolit. Tahat kamiony nahoru však nesmí, byť by se jednalo o „cuknutí“ o pár metrů.

„Uděláme to jednou, dvakrát, třikrát a počtvrté nás zas někdo zažaluje? Řešením by bylo s každým řidičem, kterému takto pomáháme, podepsat smlouvu. Ale na takové věci fakt není čas,“ dodává ředitel silničářů na Vysočině.

V jedné z tiskových zpráv před zahájením zimní sezony dokonce řidiče nabádal, ať se teple oblečou a dojdou do nejbližší vesnice o pomoc poprosit zemědělce s traktorem. Případně ať si rovnou zavolají klasickou odtahovou službu.

A tak by řidiči měli postupovat i v případě, že zablokují frekventovanou silnici. To se stalo právě ve čtvrtek ráno u Jitkova.

Policisté o letošní novince silničářů vědí, ale vyjadřovat se k ní příliš nechtějí. „Je to věc krajské správy a údržby silnic. Nemám k tomu žádný další komentář,“ konstatovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Rekordní noc pro silničáře, sypače vyjížděly 360krát

Jak dodala, na jedné straně rozumí tomu, že při vytahování auta k drobnému poškození dojít může a silničáři se tak této činnosti oprávněně brání. Zároveň je ale třeba silnici zprůjezdnit co nejrychleji.

„Nejsem si ale jista, jak moc by vytažení kamionů silničáři urychlilo zprůjezdnění konkrétní komunikace u Jitkova za situace, jaká ve čtvrtek ráno panovala. Sněžilo tam velice silně, byla bílá tma,“ podotkla.

Pro krajskou správu a údržbu silnic na Vysočině byl čtvrtek zatím rekordním dnem této zimy. „Jen za noc jsme vyjížděli celkem 360krát,“ prozradil Radovan Necid. V terénu měli všech 134 sypačů.

Silničáři tím překonali své dosavadní maximum z 6. a 7. ledna, kdy do terénu vyráželi 240krát. „Tehdy jsme za 24 hodin najeli 42 tisíc kilometrů, kraj jsme projeli devětkrát a spotřebovali jsme 985 tun soli a 2600 tun inertu,“ vyčíslil Necid.

Čtvrtek dosud silničáři takto podrobně vyčíslen nemají. Podle počtu výjezdů je ale jisté, že dosavadní rekord z minulého týdne hravě překonají.

Od páté hodiny ranní do třetí odpoledne měli policisté v kraji hlášených 36 nehod. Zranili se při nich dohromady tři lidé.