iDNES.cz

Noví seriáloví Špunti se během své cesty zastavili i na Vysočině

  15:54
V pátek večer uvedla Česká televize první díl nového rodinného seriálu Špunti na cestě. Třináctidílná komediální série se z části natáčela i na Vysočině. Diváci se každý páteční večer mohou těšit na celou řadu známých herců.

V hlavních rolích série se už stihli představit - či ještě představí - například Miroslav Donutil, Tatiana Dyková, Anna Polívková, Jiří Langmajer či David Novotný.

A diváci se mohou těšit i na malebné tuzemské lokace, mezi nimiž nechybí ani Vysočina. Loni v létě se natáčelo třeba na Šlakhamru, bývalém Brdíčkově mlýně u Hamrů nad Sázavou na Žďársku, v Balónovém zámku Radešín nebo v Posázaví.

Seriál začal na konci školního roku, kdy se děti i rodiče těší na dovolenou v Chorvatsku. Souhrou několika událostí a rozhodnutí ale výprava k moři nevyjde a začne úplně jiné dobrodružství - na cestě po Česku ve stařičkém autobusu Robur.

„Na místech, kde rodina zastavuje, ať už z objektivních, či subjektivních důvodů, se jim dějí rozličné věci, které by se ale v podstatě mohly stát každému. Jde o seriál ze života, ale tím, že jde o humornou záležitost, se to celé posouvá k rodinné komedii,“ přiblížil režisér Jiří Chlumský.

„Pokračování“ Špuntů na vodě

Série volně navazuje na úspěšnou filmovou letní komedii Špunti na vodě od téhož režiséra. Na vodácký snímek, natočený podle scénáře Marcela Bystroně, tehdy dorazilo do kin více než 400 tisíc diváků. A stejný scenárista je podepsán i pod aktuální seriálovou verzí Špuntů na cestě.

„Scénáře Marcela Bystroně jsou opět moc dobře napsané, stejně jako tomu bylo v případě filmu, což je ale trošku jiný žánr. U seriálu je to ještě těžší, protože naplnit třináct dílů, což je dost, aby to nebyla nějaká vata, není určitě snadné,“ zhodnotil během letního natáčení na Šlakhamru herec Pavel Liška.

Toho diváci v roli Ondřeje mohli vidět již ve filmové podobě Špuntů. A ani tehdy nechybělo umístění části děje právě na Šlakhamr.

Hlavní role v novém seriálu, který bude ČT1 vysílat každý páteční večer až do začátku dubna, patří dvěma párům. Tatiana Dyková s Jiřím Langmajerem se představí jako rodiče dvou dospívajících dívek a jednoho očekávaného přírůstku a Anna Polívková s Davidem Novotným pak v roli rodičů tří chlapců a holčičky.

„Hraji těhotnou ženu, která má na krku dvě puberťačky a muže, který není úplně do nepohody. Když k tomu přičtete, že v posledním trimestru těhotenství to vypadá, že jede na dovolenou, pak vlastně na svatbu, ale záhy na pohřeb, pochopíte, že tahle žena nemůže být úplně v klidu a vyhnout se hysterii,“ popsala svoji postavu Tatiana Dyková.

Z dětí měl Donutil zprvu obavy

Herec David Novotný se po boku Anny Polívkové objeví místo Hynka Čermáka, jehož znají filmoví fanoušci ze Špuntů na vodě; v jejich pokračování už ale nehraje.

Špunti na cestě

  • producent: Ludvík Mareček (Fresh Lobster)
  • scénář: Marcel Bystroň, Petr Hudský
  • režie: Jiří Chlumský
  • dramaturgie: Petr Pauer
  • hudba: Ondřej Brousek
  • kamera: Asen Šopov
  • výkonná producentka (ČT): Monika Effenbergerová
  • výkonné producentky (Fresh Lobster): Šárka Ch. Oujezdská, Martina Stránská
  • kreativní producent: Josef Viewegh
  • hrají: Miroslav Donutil, Jiří Langmajer, Tatiana Dyková, David Novotný, Anna Polívková, Arnošt Goldflam, Pavla Gajdošíková, Dana Syslová, Pavel Liška a další v dětských rolích: Viktor Antonio, Antonín Holoubek, Filip Antonio, Veronika Divišová, Ella Dvořáková, Jolana Jirotková a další

„Snažím se být vtipný, nenapjatý. S každým je to trochu jiné a většinou si empaticky najdu cestu. S Aničkou jsme byli vtipný pár a zbylo i pár chvil na filozofování ve volných chvílích. To se o mně ještě málo ví - filozofuji rád a jsem výtečný oponent,“ podělil se o dojmy z natáčení Novotný.

Tyto dvě rodiny Veselých na cestě autobusem doprovodí Pavel Liška a Pavla Gajdošíková nebo Miroslav Donutil v roli starého bigbíťáka Karla, který je zcela novou postavou. Zkušený herec měl sice zpočátku ze spolupráce s dětmi obavu, ale o dvě generace mladší kolegové jej nakonec přesvědčili.

„Jolana Jirotková, která ztvárnila Kačenku, co ta všechno dokázala! První dialog, který jsem s ní měl, jsem čekal, co bude, a ona to odříkala všechno, jak měla, a ještě se dívala na mě, jestli to zvládnu. Po scéně mi řekla: ‚Docela dobrý!‘ Tady jsme nenatáčeli s dětmi. Ona byla tak laskavá, že točila s námi,“ vyjádřil se Miroslav Donutil.

V seriálu se diváci znovu setkají rovněž s duem Dana Syslová, Arnošt Goldflam.

Upoutávka na seriál Špunti na cestě:

zpět na článek