Televizní kriminalisté jsou zpátky v Ledči, vzniká další Odznak Vysočina

  16:24
Vysočina okolo řeky Sázavy se stává stále významnější oblastí na mapě televizních detektivních příběhů. Okolí Ledče nad Sázavou si filmaři oblíbili při natáčení seriálu Odznak Vysočina. A letos se štáb televize Nova na místo činu vrací. Vzniká zde dalších osm epizod seriálu.

K osvědčenému týmu kriminalistů (vlevo jeden z jeho členů Patrik Děrgel - poručík Vašek Kocián) se přidal i Pavel Řezníček (vpravo) v nové postavě šéfa, plukovníka Valtera Kožíška. | foto: Archiv TV Nova

„Většina scén se opět natáčela na Vysočině v okolí Ledče nad Sázavou, která si i ve druhé řadě zahrála seriálové město Veselá,“ prozradil za tvůrčí štáb Václav Mazánek.

Starostka Hana Horáková je ráda, že seriál ukazuje krásy města a jeho okolí. „Ledeč se díky seriálu určitě dostala více do povědomí obyvatel České republiky. Vidí, jak je naše město krásné,“ těší starostku.

Snímky z natáčení první řady seriálu

I místní diváky při sledování zaujaly záběry okolní krajiny zabírané z výšky či z netradičních úhlů. „Nejednou i doma v mé rodině jsme vedli debatu, kde a odkud je ten či onen záběr,“ popsala Hana Horáková.

Město filmařům vychází vstříc. „Společně jsme hledali a navrhovali lokality podle požadavků režie, scenáristy. Případně jsme je zkontaktovali s majiteli lokalit. Za město jsme jim poskytli pronájem sokolovny, která je v našem majetku, či polikliniky,“ dodala starostka Ledče.

Sídlo televizních kriminalistů u řeky pod hradem je soukromého vlastníka, který začal budovu opravovat. K již osvědčenému týmu kriminalistů se přidal i herec Pavel Řezníček v nové postavě plukovníka Valtera Kožíška. Doplní tak herecké kolegy Moniku Hilmerovou, Michala Suchánka, Martina Hofmanna či Patrika Děrgela.

„Moje postava je přímý a akurátní šéf krajské kriminálky,“ přiblížil Řezníček.

Případy inspirované skutečnými událostmi

Seriál má výraznou změnu v tvůrčím týmu. Režisérský tým nově rozšířil Marek Najbrt, který už v Ledči na hradě točil v minulosti pohádku Čertí brko.

„Na detektivkách mě zajímá kriminální zápletka i vztahy mezi postavami. Ve druhé sérii Odznaku Vysočina jsou obě tyto složky zkombinovány v ideálním poměru. I proto jsem nabídku k práci na seriálu rád přijal,“ vysvětlil Najbrt.

Jednotlivé případy jsou tentokrát inspirovány skutečnými událostmi, přičemž vše podstatné s tvůrci konzultuje odborná poradkyně a Policistka roku 2018 Renáta Miková.

Hlavním scenáristou je opět Petr Koubek. „S naší konzultantkou Renátou Mikovou jsme u druhé série na scénářích spolupracovali mnohem úžeji. Všechny příběhy totiž vycházejí ze skutečných případů, které většinou vyšetřovala právě Renáta. Mnohem víc jsme také využili její zkušenosti z běžného života policistů. A to nejen z práce, ale i z domova. I její manžel je totiž kriminalista,“ prozradil scenárista.

Kriminalistku Danu Skálovou v podání herečky Moniky Hilmerové čeká ve druhé sérii konfrontace s důsledky nestandardního způsobu řešení případů.

„Myslím si, že stejně jako jsou poutavé nové kriminální případy, které vyšetřuje, tak je přitažlivá i linka Daniny minulosti, která ji začne dobíhat, přičemž ovlivní i současné vztahy v jejich týmu,“ popsala novinky Hilmerová.

Podle kreativní producentky Ivy K. Jestřábové byla první série Odznaku Vysočina na Nově nejúspěšnějším seriálem jarní sezony.

Autor: