„Semafor se během déle než rok trvajícího zkušebního provozu neosvědčil. Policie nám nařídila ho odstranit. Demontáž proběhla v minulém týdnu,“ uvedl vedoucí odboru dopravy havlíčkobrodského městského úřadu Martin Stehno.
Semafor byl určen pro chodce. Osazen byl těsně u kruhového objezdu na větvi směrem na Jihlavu. Chodcům měl pomoci přejít frekventovanou silnici a dostat se pěšky k novému nákupnímu centru, případně do obydlených lokalit za obchvatem. Pěší si vždy museli stisknout tlačítko a chvíli počkat na zeleného panáčka.
Jenže se semaforem bylo víc potíží než užitku. Stávalo se, že se chodcům prostě čekat nechtělo a přebíhali na červenou. Anebo naopak neznalé řidiče náhlé přebliknutí světla překvapilo a nestihli při příjezdu ke kruhovému objezdu zareagovat a včas zastavit. Pro auta byl semafor pouze dvoubarevný, což často působilo zmatky. Jiní řidiči se mnohokrát lekli oranžového světla a zastavovali zbytečně. Kvůli nešikovnému umístění semaforu se při každém zastavení na určitou dobu zablokoval celý kruhový objezd a tvořily se kolony.
„Z pohledu řidičů to byl paskvil,“ zhodnotil Stehno.
„Projektant semafor naplánoval zejména kvůli zvýšení bezpečnosti. Jak se ale přímo v provozu ukázalo, světelná signalizace situaci spíše zkomplikovala,“ tlumočila čerstvé stanovisko dopravního inženýra policejní mluvčí Dana Čírtková.
Je to pozitivní krok, pochvaluje si i ŘSD
Odstranění semaforu kvituje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). To jako majitel a správce komunikace od počátku nebylo jeho příznivcem. „Je to pozitivní krok, který přispěje ke zvýšení plynulosti dopravy. Z hlediska bezpečnosti nebyl dobrý. I když fungoval, docházelo tu ke konfliktním situacím,“ konstatoval mluvčí ŘSD Jiří Veselý.
Semafor pustí chodce přes obchvat, ale zablokuje dopravu. Brod řeší cestu k obchodům![]() |
V minulosti zněla kritika i od zastupitelů města. „Když se rozsvítí chodcům zelená a auta musí zastavit, zablokuje se tím celý kruhový objezd. Co taková situace způsobí, vidíme denně na kruhovém objezdu v centru města u svaté Kateřiny,“ zlobil se například Jan Kerber (Piráti).
Poměrně pikantní je, že se nyní jednotlivé orgány neshodnou, na čí popud byl vlastně semafor pořízen a instalován. Zástupci městského úřadu tvrdí, že ho žádala policie. Ta oponuje, že byl součástí projektu města. Obdobná slova jsou slyšet od ŘSD. Jiní se dívají směrem k projektantům.
7. března 2024 |
A zcela odlišné vysvětlení má havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek (TOP 09). „Původně na obchvatu žádné místo pro přecházení být nemělo. Objevil se ale extrémní tlak ze strany veřejnosti a obyvatel žijících v lokalitách za obchvatem, abychom jim ponechali bezpečný pěší přístup,“ říká.
„Přechod se semaforem tu vznikl jako ne zrovna ideální, ale jediný možný kompromis,“ zdůraznil Honzárek.
Podchod, nebo lávka? Vhodné není ani jedno
Vedení města původně uvažovalo o jiných možnostech. Všechny ale kvůli různým důvodům zavrhlo. Ve hře byla lávka přes obchvat, nebo podchod pod ním. Obě varianty se ukázaly jako nemožné. Podchod byl vyloučen kvůli potoku, který těmito místy protéká, a vysoké hladině spodní vody.
A nadchod či lávka narazily na platné normy. Podle nich by totiž musela být lávka sjízdná i pro vozíčkáře. Zároveň by musela být postavena vysoko, aby se pod ni vešly nadměrné náklady.
Brodský obchvat brzdí další semafory. Hasíme, co se nedomyslelo, říká radnice![]() |
„Kvůli maximálnímu možnému sklonu chodníku bychom z obou stran museli nechat k lávce vybudovat stametrové rampy. Stavba by se výrazně prodražila a lidé by místo takové delší trasy stejně obchvat přebíhali nejkratší možnou cestou,“ objasňoval už před rokem a čtvrt místostarosta.
Přístup pro pěší k nákupnímu centru a dál do Pohledských Dvořáků zůstane i nadále zachován. Přechod pro chodce ani ostrůvek uprostřed vozovky se rušit nebude, u kruhového objezdu zůstane. Chodci ale budou muset dávat větší pozor na projíždějící auta. Semafor jim už pomáhat s přecházením nebude.
Není to zmařená investice, odmítá Honzárek
Pořízení a instalaci světelného zařízení platila havlíčkobrodská radnice. Stálo přibližně jeden a půl milionu korun. Libor Honzárek to ovšem jako zmařenou investici nebere. „Semafory máme schované ve skladu. V případě potřeby je můžeme použít jinde,“ vzkázal.
Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu![]() |
Jenže stejně tak představitelé města v minulosti mluvili i o designovém kiosku, který za miliony pořizovali na rekonstruované Havlíčkovo náměstí. Ten se na ploše lidem nelíbil a brzy také skončil ve skladu technických služeb. Tam se ovšem bez údržby a využití rozpadl a musel být zlikvidován.