Obliba sdílených kol na Vysočině roste, půjčovat se začnou i ve Žďáře

  9:08
Na cesty do práce, do školy, přesuny mezi úřady nebo i k návratům z noční zábavy využívají obyvatelé měst na Vysočině sdílená jízdní kola. Lidé si na tuto službu zvykli, o čemž svědčí počty registrovaných uživatelů. Po Jihlavě, Třebíči a Pelhřimově nyní bikesharing přichází i do Žďáru nad Sázavou.

Do ulic Jihlavy celkem 112 sdílených kol společnosti Nextbike přibylo loni. Mechanické bicykly s osmi převody a zabudovanou GPS si lidé mohou půjčit na první čtvrthodinu zdarma, delší čas pak hradí dle ceníku. Celodenní ježdění vyjde na tři stovky. | foto: Ilona Zelníčková, MF DNES

Například v Jihlavě, kde možnost půjčování kol nabídla radnice veřejnosti už v roce 2022 – jako první v kraji, je v systému registrováno zhruba deset tisíc lidí. Kolem šesti tisíc z nich pak patří mezi aktivní příznivce, kteří sdílené bicykly osedlávají pravidelně.

„Zavedení sdílených kol hodnotíme velmi pozitivně. Loni od ledna do letošního února máme 60 608 výpůjček. Služba plní funkci udržitelné městské mobility, kterou města potřebují. Prvních patnáct minut zdarma navíc všem umožňuje si kolo vyzkoušet a zjistit, že jezdit takto po městě jde, je to bezpečné, celkem rychlé a naprosto normální,“ shrnul mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Město začínalo se 112 bicykly, loni na jaře bylo jejich množství vzhledem k zájmu veřejnosti navýšeno na 120. Tento plný počet, rozmístěný na zhruba šesti desítkách stanovišť, mají ale lidé k dispozici během hlavní sezony, v zimě je k mání kol „jen“ devadesát.

Na provoz sdílených bicyklů jihlavská radnice provozovateli, firmě Nextbike, přispívá 1,7 milionu korun. Díky tomu mají lidé možnost se svézt první čtvrthodinu bezplatně.

Stovka výpůjček denně

Loni se k Jihlavě přidala s nabídkou bikesharingu Třebíč, kde sdílená kola vyjela do ulic v dubnu, v červenci pak Pelhřimov. A i vedení obou těchto měst po vyhodnocení první sezony naznalo, že má smysl v projektu pokračovat. Například Třebíčští evidují v průměru přes stovku výpůjček denně.

„Uživatelé od loňského dubna do letošního ledna najeli celkem 38 471 kilometrů. Nejvíce výpůjček jsme měli v červnu, kola ale lidé používali i v zimních měsících,“ přiblížila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Doplnila také, že služba, již město dotuje zhruba dvěma miliony ročně, nabízí 80 mechanických kol plus deset elektrokol. Zájemci je najdou na čtyřech desítkách míst napříč městem, přičemž pro letošek je v plánu i rozšíření o několik nových stanovišť.

Právě zmíněná elektrokola, jež jsou k mání v Třebíči, dosud v ostatních městech k dispozici nemají. Jihlavští však nyní o této možnosti uvažují. „Jsme ve fázi analýzy dat z jiných měst a sbíráme zkušenosti,“ zmínil Radovan Daněk.

Do práce a do školy

Také v Pelhřimově zatím elektrokola v nabídce bikesharingu chybí. Ale i standardní bicykly si získaly ve městě rychle oblibu. Aktivně tam nyní službu vyhledává kolem osmi stovek cyklistů, již od července najezdili už cirka šest tisíc kilometrů.

„Většina pravidelných uživatelů používala kola především ráno při cestě do práce a školy. O víkendu pak převažovaly cesty po půlnoci, kdy to bylo pro obyvatele flexibilní, ekonomickou a bezpečnou volbou při cestě z města domů,“ popsala mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová, jak se služba začlenila do běžného života místních.

Motivovat obyvatele, aby namísto autem vyrazili do práce, školy či na úřad třeba právě na kole, chtějí nyní i ve Žďáře nad Sázavou. Podíl cyklodopravy v tomto městě totiž činí jenom čtyři procenta. A radnice má ambiciózní vizi – zvednout toto číslo do roku 2030 na patnáct procent. Jednou z cest je mimo jiné bikesharing, jehož se mají místní dočkat ještě letos.

„Aktuálně připravujeme soutěž na dodavatele,“ uvedl žďárský starosta Martin Mrkos s tím, že kryté plochy pro odstavení kol vzniknou hlavně u škol a veřejných budov. Počítá se zatím s padesáti běžnými bicykly a desítkou elektrokol.

„Už teď lze prozradit, že prvních 15 minut bude pro Žďáráky zdarma, což je doba, za niž lze předpokládat, že se dostanou na kole z většiny výchozích míst tam, kam potřebují,“ míní Mrkos.

Systém půjčování bude obdobný jako v dalších městech v kraji, kde již systém spolupráce samospráv a provozovatelů služby funguje; lidé si budou kola půjčovat přes mobilní aplikaci.

10. října 2022