V devětapadesáti zemřel majitel zámku v Dukovanech Richard Horký

  20:14
V devětapadesáti letech v pondělí zemřel po delších zdravotních potížích šéf krajské hospodářské komory a významný podnikatel z Třebíčska Richard Horký, který mimo jiné zrekonstruoval zámek v Dukovanech.

Novým majitelem zámku v Dukovanech se stal třebíčský podnikatel Richard Horký (na snímku). Postupně z něho buduje chloubu obce. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V červenci je to už druhý přední podnikatel, o kterého Třebíčsko přišlo. Začátkem prázdnin zemřel v třiašedesáti letech stavitel, hoteliér a Horkého kamarád Bronislav Vala. Ten jako šéf firmy V-Stav zrekonstruoval zámek ve Valči.

Informaci o úmrtí Richarda Horkého v podvečer potvrdila Petra Poláková, ředitelka krajské hospodářské komory na Vysočině. „Ano, je to tak,“ uvedla. Horký byl předsedou představenstva komory. Dříve žil v Hrotovicích. Vystudoval Agronomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. Byl majitelem Třebíčské tepelné společnosti (TTS), významným majitelem nemovitostí a developerem.

Podle třebíčského starosty Pavla Pacala byl Horkého přínos pro město obrovský. „Svým podnikatelským úsilím a buldočí vůlí dokázal spoustu věcí ve městě posunout kupředu. Díky jeho snaze bylo zachráněno cenné území bývalé továrny BOPO, což je unikátní věc,“ uvedl Pacal.

Horký v areálu mimo jiné vybudoval a otevřel centrum vědy Alternátor. „A nadčasové je jeho stěžejní podnikání: dálkové vytápění biomasou. Obzvlášť v dnešní době to pociťujeme jako krok správným směrem,“ vyzdvihl starosta.

Podnikatel opravil zámek v Dukovanech, obec mu za něj nabízí 55 milionů

Horký také v roce 2016 koupil od Dukovan a citlivě opravil tamní zámek. Památka následně začala sloužit návštěvníkům jako hotel s restaurací. Zároveň tam byly letní prohlídky pro turisty. Podnikatel v rámci rekonstrukce zařídil vytápění z obecní teplárny na dřevní biomasu. Následně byla zrušena zámecká kotelna na uhlí. Památka byla hojně využívaná. Každý rok se tam například pořádaly desítky svateb.

Od loňského prosince už je ale uzavřena. Loni totiž Horký z osobních důvodů nabízel zámek k prodeji obci Dukovany. K tomu už ale nedošlo. „Zasáhlo mě to. Richard byl velkou osobností, velkým byznysmenem,“ řekl Miroslav Křišťál, dukovanský starosta.

Autor: