Město mělo tuto oblast veřejného pořádku dosud upravenou vyhláškou z roku 2016, kdy bylo zakázáno používání pyrotechniky v období kolem adventu, konkrétně od začátku prosince do 6. ledna.
„Ovšem s tím, že výjimka byla stanovena na celé dny 31. prosince a 1. ledna. Přijetím nové vyhlášky se však časový prostor pro použití pyrotechniky ještě zúží,“ informovala na posledním zasedání velkomeziříčského zastupitelstva Vilma Drápelová, právnička města.
Jelikož aktualizaci nařízení zastupitelé jednoznačně schválili, hlučné zábavě se lidé budou moci nyní věnovat pouze mezi silvestrovskou desátou hodinou večerní a půlnocí a poté v první lednový den do druhé hodiny ranní. „Dále pak ještě na Nový rok odpoledne mezi sedmnáctou a osmnáctou hodinou,“ upřesnila výjimku Drápelová.
Zatímco po většinu roku výraznější potíže s odpalováním pyrotechniky ve Velkém Meziříčí nemají, stížnosti pejskařů, rodičů malých dětí a dalších obyvatel na tuto hlučnou činnost se množí právě v adventním období, a obzvláště v samotném závěru roku. Proto vedení města ostatně k nynějšímu zpřísnění vyhlášky přistoupilo.
„Nepoužívejte rachejtle, přijďte na ohňostroj“
Nově se i mírně rozšířilo území, ze kterého se ohňostroje vypouštět nesmějí. „Zatímco dříve to bylo pouze ve městě, v zastavěné oblasti, nyní se to stahuje i na území mimo zastavěné lokality, kde to může být pro okolí rušivé,“ vyjádřil se Martin Kaman, místostarosta Velkého Meziříčí.
Ten rovněž vyzval obyvatele, aby rachejtle a petardy pokud možno vůbec nevypouštěli a místo toho si raději užili oficiální městský ohňostroj, který se v posledních letech koná pravidelně na Nový rok v podvečer. Tato profesionální pyrotechnická show bude totiž navzdory zpřísnění vyhlášky i nadále zachována.
Odehrát se má opět v centru města a bude spojena s doprovodným kulturním programem.
„Každý rok se kolem městského ohňostroje hojně diskutuje, ale po nastudování problematiky jsme opravdu přesvědčeni o tom, že společný městský ohňostroj je bezpečnější a šetrnější. Vypouštíme do ovzduší méně škodlivin a koná se vše na jednom místě. A také si spousta lidí díky tomu, že si užije právě tuto jednu organizovanou akci, může potom své domácí ohňostroje odpustit,“ shrnul výhody místostarosta.
Žďárské čarodějnice už jsou bez petard
Používání zábavní pyrotechniky je regulováno i v mnoha dalších městech na Vysočině. Například ve Žďáře nad Sázavou zpřísnili zastupitelé vyhlášku týkající se této oblasti již předloni v létě. Změna tehdy udělila „stopku“ třeba odpalování rachejtlí na oslavu čarodějnic, tedy 30. dubna, což bylo do té doby povoleno.
Jediná výjimka aktuálně počítá pouze se silvestrem a Novým rokem. Po zbytek roku by měl být správně ve městě od pyrotechniky klid. Novela vyhlášky navíc v roce 2022 nově zahrnula celé zastavěné území města, tedy včetně soukromých pozemků a zahrad.
Dle Luboše Skřivánka, zástupce vedoucího žďárských městských policistů, řeší strážníci po většinu měsíců zakázané odpalování petard spíše výjimečně. „Problémy nastávají obvykle kolem Mikuláše a pokračují do prvních lednových dní následujícího roku,“ popsal Skřivánek.
Drobnější prohřešky vyřeší většinou hlídky domluvou. „Pokud se ale stane, že jde o někoho, kdo toho odpaluje více, dostane blokovou pokutu, nebo může jít jeho případ do příkazního řízení, kde hrozí postih až deset tisíc korun,“ objasnil Skřivánek.
Také ve Žďáře ale i přes postupné zpřísňování na poli zábavní pyrotechniky vedení města zatím neustoupilo z pořádání velkého městského ohňostroje. Ten se koná, stejně jako v Meziříčí, na Nový rok v podvečer v centru města. V tom, zda vůbec pyrotechnickou show pořádat, však tamní radní úplně jednotní nejsou. Například žďárský starosta Martin Mrkos se v minulosti již opakovaně vyjadřoval, že on příznivcem ohňostrojů není.
Jihlava je zatím bez konkrétních omezení
Naproti tomu v Jihlavě je vedení města k petardám vcelku benevolentní. Používání zábavní pyrotechniky tam není vyhláškou nijak časově regulováno. Odpalovat ji není možné pouze na veřejných prostranstvích v historickém jádru města, které je památkovou rezervací. Na ostatních veřejných prostranstvích je používání petard a rachejtlí dovoleno, samozřejmě v souladu s nočním klidem.
„Průběžně se ale snažíme na obyvatele apelovat, aby k používání pyrotechniky přistupovali zodpovědně, s rozumem a ohledem na lidi i zvířata,“ uvedl mluvčí magistrátu Radovan Daněk.
Město omezilo i popíjení na veřejnostiZ centra Velkého Meziříčí a také z lokality za obchodním domem Billa by měli zmizet lidé, kteří tam popíjejí alkohol, následně svým nevhodným chováním budí veřejné pohoršení a jsou tak i častým předmětem stížností obyvatel města. Zastupitelstvo schválilo vyhlášku, která konzumaci alkoholických nápojů ve vytyčených lokalitách zakazuje. V případě centra se jedná o Náměstí a přilehlé ulice, druhý vymezený prostor zahrnuje prostory za marketem v Hornoměstské ulici až po protipovodňovou zeď u řeky Balinky. „Je dost dobře možné, že se tito lidé stejně přesunou někam jinam, ale jinou možnost, jak dát městské policii do ruky nějaký nástroj, stejně nemáme,“ okomentoval situaci meziříčský starosta Alexandros Kaminaras. Dosud měli totiž strážníci jenom omezené možnosti, jak proti „pijanům“ zakročit, neboť bylo těžké vyhodnotit, jaké chování se už dá posuzovat jako narušování veřejného pořádku. „Ve Velké Bíteši už taková vyhláška pro centrum platí a podle mých informací se jim tam zatím osvědčila,“ popsal Jan Klikar, vedoucí Městské policie Velké Meziříčí. Lidé se ale nemusejí obávat, že by si už nemohli vypít třeba ani „svařák“ na adventních trzích na Náměstí. „Má to samozřejmě i výjimky, lze si i nadále dát pivo či víno na restauračních předzahrádkách. Alkohol se také může pít na organizovaných hromadných akcích,“ upřesnil velkomeziříčský místostarosta Martin Kaman. |