Hasiči nacvičovali ve studni záchranu lidí z hloubky, rovnou ji vyčistili

  17:30
Žďárští profesionální hasiči trénovali ve čtvrtek odpoledne záchranu lidí z hloubky. Aby prostředí bylo reálné, zvolili si k tomu studnu na náměstí přímo ve Žďáru nad Sázavou. Při té příležitosti ji navíc rovnou zbavili nepořádku.

Hasiči s helmami a v oranžových kombinézách obklopili historickou studnu ze 14. století na žďárském náměstí Republiky. Lezecká skupina profesionálních hasičů ze Žďáru nad Sázavou budila oprávněně pozornost kolemjdoucích, z nichž se mnozí obávali, že se studna stala místem tragédie. Lezci však pouze trénovali, jak v případě záchrany lidí z hloubky postupovat.

„Cvičíme celoročně, máme 104 hodin výcviku každý rok. Snažíme se měnit terén, zkoušíme nové věci,“ vysvětlil Marek Špaček, instruktor lezecké skupiny.

Historická studna v horní části náměstí Republiky se stala trenažérem vůbec poprvé. „Jinak běžně využíváme prostor u nás na stanici, kde zrovna tohle lze trénovat. Říkali jsme si ale, že tady to bude lepší – je to jiné, reálnější prostředí i podmínky,“ objasnil Špaček.

Konkrétně hasiči simulovali vytažení pracovníka, který v nitru studny z nějakého důvodu zkolaboval – mohl mít podle instruktora například zdravotní indispozici kvůli otravě plynem.

„Kluci tady zvolili způsob vytažení protiváhou. Dva hasiči-lezci, když si dřepnou, vytahují svojí vahou zraněnou osobu nahoru,“ vysvětlil Špaček s tím, že mezi další způsoby patří například vytažení přes kladku. „Je mnoho možností, záleží ale vždycky na terénu, aktuální situaci a možnostech,“ zdůraznil instruktor.

Historickou stavbu pro tento účel hasičům ráda zapůjčila žďárská radnice. „Jejich žádosti jsme samozřejmě vyhověli a pustili je dolů. Hasiči totiž zároveň provedli i vyčištění studny, které děláme každoročně. Takže jsme spojili příjemné s užitečným,“ řekl s úsměvem žďárský místostarosta Jaroslav Hedvičák. Lezci vynesli z hlubin zhruba půl pytle odpadků – například kelímky, ale i napadané listí.

Na každé směně slouží dva hasiči

Na centrální stanici ve Žďáře nad Sázavou mají celkem 17 hasičů – vycvičených lezců. Jsou to „běžní“ výjezdoví hasiči, kteří ale mají tuto specializaci navíc, a jsou připraveni v případě potřeby zasáhnout. „Na každé směně by měli být minimálně dva,“ dodal Špaček.

Ročně mají žďárští profesionální hasiči kolem patnácti až dvaceti výjezdů, při nichž musejí použít horolezecké vybavení. Jeden z posledních byl například vloni na podzim, kdy hasiči v jedné z menších obcí u Žďáru vytahovali muže z vodní šachty. Ten si navíc zlomil nohu v krčku, bylo ho proto potřeba velmi opatrně dostat ven. „V podstatě to probíhalo dost podobně jako dnes na žďárském náměstí,“ konstatoval lezecký instruktor.

Simulace zásahu přímo v centru Žďáru nebyla rozhodně jediným místem čtvrtečního tréninku. Skupina následně zamířila do skal, aby tam trénovala řešení dalších situací v jiném, přírodním prostředí.