Ježci teď spí. Pokud pochodují venku, nastal čas na jejich záchranu

  15:58
Nastal čas na záchranu ježků, hlásí ochránci přírody ze Záchranné stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku. Od konce listopadu už by tito živočichové měli být uloženi k zimnímu spánku. Jestliže však stále pochodují venku, pravděpodobně se ocitli v nesnázích a lidé jim mohou pomoci.

Výkrm ježků v pavlovské stanici před zimou. Tato zvířátka mají ráda mimo jiné i psí nebo kočičí konzervy. | foto: Záchranná stanice Pavlov

„Pokud má ježek pod 600 gramů, zimu by s největší pravděpodobností nepřežil, a tak mu můžete pomoci a zavolat k nám na stanici. Pokud je ježek dostatečně vykrmený a není zraněný, můžete ho nechat venku, měl by si najít nový úkryt,“ vysvětluje Zbyšek Karafiát, ředitel pavlovské záchranné stanice.

Jeho kolegyně Petra Hulvová vysvětluje, že svůj zimní úkryt ježek nejčastěji opustí, když mu ho vyplaví voda nebo ho například odhalí pes. Především mladým ježkům mohou v tomto období docházet tukové zásoby, což je také důvod k opuštění zimoviště.

„Mláďata bez tukových zásob v přírodě zimu nepřežijí, proto pokud najdete ježka do 500 gramů a chcete mu pomoci, dejte ho do větší krabice do tepla. Nabídněte mu vodu a kočičí nebo psí konzervu, případně vajíčko, syrové libové kuřecí maso nebo moučné červy a následně volejte do Pavlova a my už si ježka vyzvedneme a postaráme se o něj,“ upřesňuje Petra Hulvová.

Po příchodu do stanice ochránci ježky odbleší a odčerví a po krátkém pobytu v karanténě je přesunou do větších ubikací, kde jsou ubytováni přibližně po pěti. Tady bydlí a dostávají pravidelně třikrát denně různorodé krmení.

Intenzívní zemědělství vyhnalo ježky do měst a obcí

„Když už jsou dostatečně vykrmení, přesouváme je do prostor pro zimování. Na jaře pak ježky vypouštíme do pečlivě vybraných lokalit - zpět do volné přírody,“ doplnila Hulvová.

V zahradách na Vysočině se pravidelně objevují dva druhy ježků: ježek východní a častěji ježek západní. Ježci se čím dál častěji vyskytují ve městech především proto, že intenzivní zemědělství ve volné krajině zapříčinilo silný nedostatek jejich potravy. Městské zahrádky jsou druhově rozmanitější a na většině z nich nedochází k tak intenzivní chemizaci.

„Situace v zemědělské krajině je z hlediska potravních zdrojů a možností úkrytů tak špatná, že se ježci stěhují do měst a vesnic i přes rizika s tím spojená. Ohrožuje je autodoprava, oplocení, všudypřítomní psi, granule proti slimákům, také často padají do bazénů nebo skruží,“ říká Karafiát. Loni v Pavlově přijali přes 80 ježků.

Mimochodem vůbec poprvé v historii fungování stanice jí prošlo tisíc živočichů za konkrétní rok. Jubilejním zvířetem byl výr velký, kterého našel pán doma v kurníku v Mrzkovicích nedaleko Světlé nad Sázavou.

„Přes padesát procent přijatých živočichů se úspěšně podaří vrátit do volné přírody,“ dodává Zbyšek Karafiát.