Semena do žádaných travních směsí ze Žďárských vrchů sbírají ochránci ručně

  8:34
Mít na svém pozemku kus pestrobarevné louky, jakými se pyšní krajina Žďárských vrchů, touží na Vysočině stále více lidí. Speciální regionální osivo, s jehož vývojem začalo před pěti lety Sdružení Krajina z Počítek, zpočátku lákalo hlavně chalupáře. Postupně se však produkt dostal více do povědomí veřejnosti.

Sběru rostlin pro zpracování na osivo se účastní již několik let také vyškolení dobrovolníci. | foto: Sdružení Krajina

„Jako příklady výsevu regionální směsi v obcích můžeme uvést náměstí ve Sněžném či okolí nově zbudované tůně nedaleko marketu Billa v Novém Městě na Moravě. A díky nadšeným majitelům Hotelu Medlov na Novoměstsku lze trávník z regionálního osiva vidět také na jejich hotelové pláži,“ vyjmenovala Dagmar Kafková ze Sdružení Krajina.

Směs lučních trav a rostlin už ale podle ní začleňují do svých plánů i projekční kanceláře a architektonická studia. Využívá se pro zatravnění holých ploch po revitalizacích rybníků, při různých stavebních úpravách, a dokonce i pro osetí zelených střech.

Spektrum tohoto uplatnění se letos ještě rozšíří. „Navázali jsme spolupráci se soukromým zemědělským podnikem Agroskal z Křižánek. Vznikl tak projekt prvního výsevu regionálního osiva na zemědělsky obhospodařovanou plochu,“ přiblížila Kafková.

Ve směsici rostlin majících původ v oblasti Žďárských vrchů nechybí třeba kopretiny, zvonky, rdesno, chrpy nebo různé jeteloviny a trávy. Jako zdroj semen slouží takzvané matečnice, tedy místa, kde byly určené druhy vysazeny a poté tam již produkují semena. Také se praktikuje sběr přímo ve volné přírodě.

„Rostliny vypěstované v daném regionu mají pak na tomto místě lepší předpoklady pro růst, než kdyby byly dovezeny z jiné oblasti. Použitím regionálního osiva zároveň vzniknou louky plné květů, které poskytují životní prostor a potravní nabídku motýlům, opylovačům a dalším druhům hmyzu,“ uvedla Kafková.

Směs semen, na jejímž vývoji a produkci spolek spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny a také se společností Agrostis Trávníky, která má na starosti výrobu osiva, je nyní k dostání ve třech variantách, přičemž každá má trochu jinou druhovou skladbu. V nabídce je verze určená ke zvýšení druhové pestrosti v krajině, dále zemědělská směs vhodná pro luční a pastevní využití a třetí variantou je potom osivo suchovzdorné, obsahující rostliny, jež zvládnou i sušší stanoviště, jako jsou například různé meze či sady.

Autor: