Záchranná stanice se plní vyhladovělými dravci, pod sněhem nenajdou potravu

  8:40
Pracovníci Záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou v posledních týdnech přijali řadu vyhladovělých a zesláblých dravců a sov. Podepsala se na tom tuhá zima se sněhem a teplotami pod nulou. Pod silnou vrstvou sněhu si nejsou tito ptáci schopni ulovit potravu.

Momentálně v záchranné stanici evidují už patnáctý příjem vyhladovělého dravce či sovy.

„Byli tak zesláblí, že nebyli schopni létat, a tím pádem nemohli ani lovit. Seděli apaticky na zemi a bylo evidentní, že potřebují pomoc. Jde především o káňata, poštolky, ale také sovy, například kalouse ušaté,“ říká ředitel stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát.

Nedostatek potravy vede dravce k tomu, že se stahují k cestám a silnicím, kde loví přebíhající hraboše. Právě na takovýchto místech jim ale hrozí střet s projíždějícími auty. Když si sraženého ptáka lidé všimnou a převezou do záchranné stanice, má dravec či sova naději na záchranu. Mnohdy však taková srážka končí fatálně.

Štěstí měl kalous ušatý, kterého srazilo auto na silnici u Humpolce. S rozdrceným křídlem ležel několik dní v příkopu u silnice. Když ho nálezci dopravili do stanice, sova byla ve zbídačelém stavu. Byla vyhublá a se starým zraněním, které již nešlo vyléčit.

„Veterináři nezbývalo nic jiného než křídlo amputovat. Tím pádem zůstane už napořád v naší záchranné stanici, stejně jako další zvířata s nějakým zdravotním handicapem,“ vysvětluje Karafiát.

Podporu potřebují i městské kavky

Naopak na návrat do volné přírody se po zotavení chystá mladý jestřáb lesní. Toho lidé odchytili v kurníku ve Světlé nad Sázavou. Byl vyhladovělý a hubený na kost.

„Nyní už se zotavil a rozlétává se v rehabilitační voliéře. Na jaře, až se oteplí a sleze sníh, ho znovu vypustíme do volné přírody, stejně jako další káňata, poštolky nebo sovy, které u nás máme na zotavenou či v léčbě a nemají zdravotní handicap,“ dodává Karafiát.

Podpořit ptactvo v zimních měsících mohou lidé tak, že je budou přikrmovat. Krmení drobných pěvců v krmítkách je běžné řadu let, ale podporu potřebují například také kavky.

Mohlo by se zdát, že kavek je spousta, ale opak je pravdou. Její hejna se vyskytují jen v několika městech. Nejpočetnější kolonie na Vysočině je v Havlíčkově Brodě. Kavka je zvláště chráněný druh, který postupně ubývá.

Ačkoliv jde o velmi inteligentní ptáky, pod přikrývkou sněhu nejsou schopní najít téměř žádnou potravu. „Kavka je všežravec, proto nepohrdne různým druhem ovoce, ořechy, semeny, ale ocení například i kočičí granule nebo psí konzervu,“ doporučují ochránci přírody.