Prezident si v Jihlavě vyzkoušel biatlonovou střelbu, při běhu ho chytila křeč

  8:08,  aktualizováno  21:16
Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijel na svou první oficiální návštěvu Vysočiny. V kraji se zdrží dva dny a čeká je nabitý program. První zastávkou byl hned ráno Pelhřimov, dopoledne kolona přijela do krajského města, odpoledne si prezident zasportoval. Lidé se s prezidentským párem mohou setkat i zítra v Jemnici.

„Jde o kraj s velkým potenciálem, ale i zde trápí obyvatele řada problémů. Odliv mladých, nedostatek lékařů, sucho či kůrovec. Chci se seznámit s příklady dobré praxe i návrhy řešení, zaměřím se hlavně na zemědělství a odolnost společnosti,“ uvedl Petr Pavel dopoledne na Twitteru.

„Chtěl bych se o kraji dozvědět co nejvíc od lidí, kteří o něm mají největší znalost - o jeho dobrých stránkách a příležitostech, ale také o tom, co lidi v regionu trápí. Vše, co jsem se zatím dozvěděl, se objevuje v mých veřejných vystoupeních i v jednáních s ministry i odborníky. Hledáme cesty, jak problémy jednotlivých krajů co nejlépe řešit,“ uvedl na odpoledním brífinku v Jihlavě Pavel.

Konkrétně při návštěvě Vysočiny se chce zaměřit na školství a vzdělávání, „fyzickou a psychickou odolnost společnosti“, jak řekl, a životnímu prostředí. Dnes večer rovněž předal vyznamenání hasičům.

Návštěva prezidentského páru v kraji začala v půl desáté dopoledne v Pelhřimově na Základní škole Komenského. Pro zařízení, kde se vzdělávají žáci se speciálními potřebami, to byla mimořádná událost.

Prezidentská kolona zastavila u školy na čas. Na Petra Pavla a jeho choť před budovou čekala více než stovka lidí. Mnoho z nich byly děti ze sousední „klasické“ základní školy. V rukou měly mobily, prezidenta si chtěly vyfotit a natočit. „Škoda, že nepřijde i na náměstí,“ neslo se davem.

Petra Pavla v Pelhřimově přivítal hejtman Vítězslav Schrek, který mu po oba dny dělá průvodce. Nechyběla ani ředitelka školy Ivana Daňhelová.

Čtvrteční program návštěvy

  • 9:30 - 10:15 - návštěva ZŠ Pelhřimov, Komenského ulice
  • 10:45 - 12:00 - návštěva krajského úřadu, Žižkova ulice, Jihlava
  • 13:30 - 13:45 - setkání s hejtmanem a primátorem, areál relaxačního a sportovního centra Český mlýn - Mostecká ulice, Jihlava
  • 13:45 - 14:30 - návštěva sportoviště Český mlýn v Jihlavě - běh a elektronická biatlonová střelnice s účastí prezidenta
  • 18:00 - slavnostní večer u příležitosti udělení záslužných medailí složkám Integrovaného záchranného systému - Horácké divadlo v Jihlavě

„Spolu s panem hejtmanem provedeme prezidentský pár po budově školy, kde postupně zavítá do jednotlivých tříd a pozdraví se s dětmi a učitelkami. Ve škole bude probíhat běžná výuka. Při prohlídce pohovoříme o systému vzdělávání ve speciálním školství,“ řekla.

„Věřím, že to bude pro nás všechny velmi silný neopakovatelný zážitek,“ dodala.

„Myslíme, že po cestách po regionech budou panu prezidentovi nabízet především prestižní gymnázia, která samozřejmě máme taky. Ale mně přišlo důležité panu prezidentovi a jeho paní ukázat i školu, kterou navštěvují žáci se speciálními potřebami,“ řekl ČTK k výběru školy v Komenského ulici Schrek.

„Stoprocentní inkluze není úplně dobrá. Některé děti skutečně potřebují speciální péči. A přestože to pro rodiče nemusí být komfortní, je třeba mít na zřeteli zájem dítěte. Konkrétně v této škole se děti cítí velmi dobře a já jsem z toho měl dobrý pocit,“ uvedl po návštěvě školy prezident Pavel.

Před 11. hodinou se s doprovodem přesunul do Jihlavy, kde jej v sídle kraje přivítali radní a zastupitelé. Oproti plánu se cesta kolony z Pelhřimova kvůli rekonstrukci silnice o několik minut protáhla. Nezbylo tak mnoho času na fotografování se zástupci a zaměstnanci kraje, kteří na příjezd hlavy státu čekali na nádvoří i na terasách úřadu.

V půl druhé odpoledne zamířil Petr Pavel na jihlavské outdoorové sportoviště na Českém mlýně. Prezidenta, který minulý týden vzbudil velkou pozornost svojí cestou na motorce na Bavorska, čekal na sportovišti speciální zážitek - běh a elektronická biatlonová střelnice.

„Prezident by nechtěl, abychom ho nechali vyhrát, nejsme v Rusku“

Prezident byl nejprve členem běžecké štafety na 60 metrů. Spolu s ním běželi hejtman Vítězslav Schrek, radní pro oblast školství a tělovýchovy Jan Břížďala, jihlavský primátor Petr Ryška a studenti středních škol. Po doběhu se s hejtmanem utkal na střelnici.

„Chtěl bych se přidržet příkladu Kraje Vysočina, který v minulém měsíci měl druhý ročník akce Vysočina v pohybu. Sice trochu se zpožděním, ale rád se připojím. Rád bych tím dal příklad lidem, aby pracovali na svém zdraví,“ prohlásil před závodem.

Páteční program návštěvy

  • 9:00 návštěva Jemnice, začátek bude před radnicí
  • 9:30 - 10:15 procházka po Jemnici
  • 11:10 - ⁠12:10 návštěva ZD Hrotovice
  • 13:20 - ⁠14:10 návštěva Farmy Kožichovice

Běh se však Pavlovi příliš nevydařil. Po pár metrech se chytil za nohu a do cíle doběhl pomalu. Prezidenta nejspíš chytila křeč. Po pár minutách už opět normálně chodil. Na střelnici mu to šlo o poznání lépe.

„Jako sportovec to beru tak, že jde buď o exhibici, nebo o soutěž. My jsme se dohodli, že to bude soutěž. Běžel jsem naplno a střílel jsem naplno, pevně věřím, že to pan prezident viděl stejně. Měl mírný hendikep, protože si asi natáhl sval. Já když soutěžím, tak naplno,“ okomentoval závod hejtman.

První a třetí úsek obstarali studenti a studentky jihlavského a třebíčského gymnázia. Krajská štafeta však byla výrazně mladší, radní pro školství Jan Břížďala (29) běžel na druhém úseku proti jihlavskému primátorovi Petru Ryškovi (56), hejtman Vítězslav Schrek (53) finišoval proti Petru Pavlovi (61).

„To byla vzájemná dohoda. Navíc pan primátor je sportovec tělem i duší. Myslím, že to bylo vyrovnané,“ dodal Schrek. „Myslím si, že by pan prezident nechtěl, abychom ho nechali vyhrát, nejsme v Rusku.“

Po soukromém programu byla hlava státu čestným hostem galavečera udílení záslužných medailí složkám integrovaného záchranného systému v Horáckém divadle.

Prezident má na Vysočině program v i pátek, kdy zamíří na Třebíčsko. Dopoledne se projde po centru Jemnice. V poledne zavítá do zemědělského družstva v Hrotovicích. Návštěvu kraje zakončí po 13. hodině na farmě v Kožichovicích.

Dosud poslední prezidentskou návštěvou na Vysočině byla cesta Miloše Zemana v červnu 2019. V doprovodu tehdejšího hejtmana Jiřího Běhounka se zastavil v Humpolci, Vladislavi, Kadolci, Bystřici nad Pernštejnem a také ve firmě Fränkische v Okříškách.