„Průměrný spad dešťových srážek je na 130 milimetrech, přičemž v Kamenici nad Lipou je to necelých 90 mm a v Libici nad Doubravou skoro 180 mm. Každopádně déšť se posouvá na západ a situace na východě se bude lepšit,“ hlásil na dnešní další mimořádné tiskové konferenci.
Třetí povodňový stupeň je vyhlášen na Svratce na profilu Borovnice, kde je ale stabilizovaný. V Dalečíně sice dál stoupá, nicméně ani tam by neměl dosáhnout extrémní úrovně. A žádné mimořádné komplikace se zatím nečekají ani na Sázavě, Doubravce či Želivce.
V Jimramově na Žďársku hasiči v noci evakuovali tři lidi z domů ohrožených vodou, uvedla jejich mluvčí Petra Musilová. Jedna rodina opustila dům i v Bílku u Chotěboře. A z chlívku u rodinného domu v Golčově Jeníkově evakuovali hasiči sedm koz.
„Od 12. září řešili vysočinští hasiči celkem 844 událostí. Jedna osoba byla zraněná, dvě zachráněné a 35 lidí evakuovaných. Nejvíc, šestadvacet, v sobotu v Bítovčicích. Nedošlo k vážnému zranění ani úmrtí,“ shrnul předchozí dny Schrek.
Vysočinu nicméně kromě vody trápí i silný vítr, který zastavil železniční dopravu hned na několika místech. Vlaky nejezdí mezi Jihlavou a Batelovem, kde kromě spadaných stromů trať zaplavila voda. Výpadky má provoz mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou. Na trati z Brodu do Pardubic blokovaly ráno provoz stromy u Ždírce nad Doubravou, dopoledne do jednoho z nich narazil vlak a je poškozen. Z preventivních důvodů kvůli silnému větru byl zastaven provoz na trati Křižanov - Studenec - Rapotice i na trati z Nového Města na Moravě do Tišnova.
„Prosíme cestující, aby omezili cestování, sledovali spoje na příslušných webových stránkách a v aplikaci Můj vlak,“ vyzvaly České dráhy.
Potíže jsou rovněž s elektrickou energií. Společnost EG.D vyhlásila na Vysočině kalamitní stav. O půl desáté bylo v kraji bez proudu téměř pět a půl tisíce odběrných míst, nejvíce na Jihlavsku.
„Během dopoledne došlo ke zlepšení, v poledne byla porucha na 900 odběrných místech,“ uklidňoval situaci hejtman Kraje Vysočina. „Škody začneme monitorovat v pondělí, snad je budeme schopni nějak sumarizovat,“ dodal.
Sázava hrozí o něco víc než včera
Na Sázavě podle Českého hydrometeorologického ústavu platí druhý povodňový stupeň ve Žďáru nad Sázavou, obci Sázava, Chlístově a Světlé nad Sázavou. Stejný stupeň je i na řece Jihlavě v Ptáčově a Bransouzích, Svratce ve Víru, na Rokytné, Chrudimce a na Borovském potoce ve Stříbrných Horách.
Ve Žďáře nad Sázavou byla uzavřena cyklostezka podél řeky Sázava. Trasa je zatopená, kolem toku také padají větve a stromy. Sázava v tomto místě atakovala 3. stupeň povodňové aktivity - stav ohrožení, nakonec ale zůstala jen na „dvojce“.
Na třetí stupeň vystoupala Sázava v Havlíčkově Brodě. „Vypadá to trochu hůře než včera, ale pořád předpověď není zdaleka tak dramatická jako v pátek večer,“ uvedl brodský radní Jan Matějka.
Voda kompletně zaplavila ostrůvek u jezu u Kulturního domu Ostrov, městská policie zavřela cyklostezku pod mostem u svaté Kateřiny, i ta je pod vodou. Těžko se budou dostávat lidé do práce do škrobáren JH Group v Pohledských Dvořácích, příjezdová cesta pod železničním mostem je rovněž zaplavena.
„Povodňová komise nově zřídila speciální povodňovou linku 731 549 799 pro potřeby lidí v ohrožených oblastech,“ zmínila mluvčí havlíčkobrodské radnice Zuzana Melounová.
V Bílku se opakuje povodňový rok 2002
Vylitá z břehů je Doubrava v chotěbořské místní části Bílek. „Z preventivních důvodů jsme požádali o evakuaci jedné rodiny z domu, který je poblíž řeky. Mají malé děti. Vyhověli, přesunuli se k příbuzným do Chotěboře,“ informoval Ondřej Kozub, starosta Chotěboře, pod níž Bílek spadá.
Doubrava je v Bílku na třetí stupni od půlnoci, od té doby si drží setrvalý stav těsně nad hranicí 200 centimetrů na měrném profilu. „Podle místních pamětníků je to obdobná situace, jaká byla v roce 2002,“ dodal Kozub. Voda zaplavila zahrady, hasiči čerpají vodu ze sklepů, kam se dostala spodní voda.
Vedení města nabádá obyvatele, aby přestali s povodňovou turistikou. A starosta varuje i před cestami do údolí Doubravy.
V Dalečíně na Žďársku vystoupala řeka Svratka na třetí povodňový stupeň. Největší průtoky měli v obci nad přehradou Vír v neděli odpoledne, kdy se hodnoty blížily hranici pro extrémní povodeň. Ve vsi jsou ale na velkou vodu zvyklí a byli nachystaní.
„Obytné domy zasaženy nebyly, zatím čerpáme jenom vodu ze sklepů a garáží, takže žádné velké hmotné škody nečekáme. Věřím také, že nyní už máme kulminaci za sebou,“ uvedl včera před čtvrtou odpolední Pavel Kadlec, starosta Dalečína. Zaplaveny byly hlavně louky v okolí vesnice, plocha u areálu firmy Gama nebo obecní hřiště a sportoviště se zázemím.
Vír je příklad, jak to má fungovat, řekl premiér
Přímo na břehu řeky v Dalečíně už čtyři desítky let žije Jaroslav Krištof. „Tady jsou lidi zvyklí, že řeka občas zahrozí. Voda tu stoupne celkem často, ale poslední větší povodeň tady byla v roce 1997 - to jsme měli ve sklepě metr vody. Od té doby ale nic velkého nepřišlo,“ líčil.
Vysočinu v neděli navštívil premiér Petr Fiala. Podíval se do oblasti přehrady Vír na Žďársku. Nádrž leží na řece Svratce. Od soboty těsně nad přehradou platí třetí povodňový stav.
„Vírská přehrada je příkladem toho, že když máme dostatečné mechanismy, jak zadržovat vodu v krajině, a děláme včas preventivní opatření, může to fungovat. Vírská přehrada je dnes schopná bránit tomu, aby se výrazným způsobem rozlila Svratka. Nad přehradou je třetí povodňový stupeň, ovšem dolů se pouští jenom polovina vody, která sem přitéká,“ ocenil premiér.
Žádná další speciální opatření se nyní na Vysočině v souvislosti s počasím nechystají. „Udělali jsme v rámci povodňové situace a rizik snad všechno, co se z predikcí udělat dalo. Není důvod vyhlašovat plošně třetí stupně povodňové aktivity. Byť průtoky ještě budou někde vzrůstat, s ohledem na ustávání srážek, se bude situace stabilizovat,“ uklidňoval Schrek.
A podobně vidí nejbližší hodiny v kraji i ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Jiří Němec. „Udělali jsme všechno, co jsme mohli a měli udělat. Teď bych kladl důraz na hlásnou službu. Musíme monitorovat všechny toky a kontrolovat, zda se predikce skutečně naplňují.“
Obyvatelé na Vysočině byli a jsou podle hejtmana ukáznění. „Nemáme zprávy o tom, že by někdo hazardoval se zdravím nebo životem. Nechtěli jsme nikoho děsit, otevřeně a co nejpřesněji jsme obyvatelstvo informovali a děkuji všem, kteří byli v terénu. Nemám radost z toho, že situace v ostatních krajích není dobrá, ale mám radost, jak z toho všeho vyšla Vysočina,“ dodal Schrek.
.
14. září 2024 |