Obyvatelé Velkého Meziříčí vyhnali z náměstí pouť, opozice protestuje

  12:06
Pouť ve Velkém Meziříčí se stěhuje z náměstí. Poprvé se tradiční akce uskuteční v areálu bývalé koželužny Svit. V anketě o tom rozhodli obyvatelé města. Mnohé zastupitele to překvapilo. Aby centrum o pouti nezelo prázdnotou, směřují na náměstí alespoň doprovodný kulturní program.

ilustrační snímek | foto: Jaroslav ŠnajdrMAFRA

„Oceňujeme snahu vedení města hledat pro využití areálu Svitu nové netradiční akce, avšak umístění pouťových atrakcí a stánků v tomto prostoru považujeme za nevyhovující. Často slýcháme žádosti obyvatel o zvýšení atraktivity náměstí, které je navštěvováno stále menším počtem občanů a turistů,“ upozornili ve společném prohlášení opoziční zastupitelé za ČSSD, Meziříčské fórum a KDU-ČSL společně s Ivanou Bíbrovou, koaliční zastupitelkou za uskupení Společně VM, z nějž však kvůli rozdílnosti názorů loni vystoupila.

Zástupci opozice upozornili, že vzhledem k plánované rekonstrukci náměstí a přilehlých ulic v roce 2024 bude už pořádání pouti ve Svitu nezbytné, proto by centrum mělo být alespoň nyní, kdy je to možné, využito právě pro tuto tradiční akci.

Podle starosty Alexandrose Kaminarase (Společně VM) však vedení města záměr, který si odhlasovali i obyvatelé, měnit nehodlá.

„Jsou proti tomu námitky, protože je to změna oproti léta zaběhnutému systému. Stejně tak ale byly v minulosti výhrady proti konání pouti na náměstí, kde některým lidem vadilo umístění atrakcí v historickém centru. Proto jsme uspořádali i letošní anketu,“ vyjádřil se Kaminaras. Pro variantu Svitu se v ní vyslovilo 190 hlasujících, zachování akce na náměstí podpořilo 169 občanů.

Podnikatelé na náměstí se nemusí bát o tržby

Nový koncept akce má přinést více možností vyžití pro obyvatele i návštěvníky Velkého Meziříčí. Ve Svitu bude atrakcí o něco víc než dosavadních dvanáct, protože je tam dostatek prostoru. Také stánků může přibýt.

„Druhou výhodou pro veřejnost je i kulturní program, jímž bude pouť nově obohacena a umožní i zapojení města do pouťového dění. A o tržby se tak nemusejí obávat ani místní podnikatelé sídlící na náměstí,“ zdůraznil starosta.

Pouť se bude konat o víkendu 18. a 19. června. Už v pátek 17. června večer se na náměstí uskuteční klasická vícegenerační taneční zábava. „Předpokládáme, že pokud vyjde počasí, mohla by přilákat několik stovek lidí,“ konstatoval Kaminaras.

Další den odpoledne pak pódium ožije dvouhodinovým programem pro děti. Sobotní večer bude patřit 13. ročníku akustického festivalu Bezproudoff, kde se představí tři kapely, a v neděli se lze těšit třeba na lidové písně a dechovku.

Případný hluk z poutě lze vypnout

„Jedná se o různé žánry, takže by si měl na své přijít opravdu každý,“ uvedl Kaminaras. Program se bude odehrávat před radnicí, a to na pódiu, které tam už následně zůstane instalováno a bude využito pro tradiční sérii akcí Velkomeziříčské kulturní léto.

Město je připraveno i na verzi, že muzika a hluk z provozu atrakcí budou rušit doprovodný program v centru. „Mezi náměstím a Svitem je řada domů. Ozkoušeno to ale není, takže uvidíme, co to udělá. Pokud by však k rušení docházelo, máme v nájemní smlouvě s provozovateli atrakcí, že jsou povinni produkci ztišit či vypnout, budou-li o to požádáni,“ podotkl starosta.

Areál Svitu bude o pouti sloužit i motoristům. „Po celý víkend bude část plochy vyhrazená pro parkování,“ sdělila Zuzana Najtová z radnice. Odstavná místa pro osobní auta se budou nacházet v části areálu směrem k Čechovým sadům.

Ve Žďáře bude lákat celá stovka atrakcí

Malá Dana Štaubertová pomáhala na pouti ve Žďáře nad Sázavou babičce vybalovat...

Kolem stovky atrakcí a zhruba dvojnásobek prodejních stánků zaplní co nevidět okolí zimního stadionu a sportovní haly na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Již na příští víkend totiž připadá tradiční svatojánská pouť, která patří k největším svého druhu v republice. Po dvou letech, kdy její konání zmařila pandemie, se však lidé mohou těšit na akci v takové podobě, jak byli zvyklí z minulosti.

„Světská pouť, jejíž hlavní část připadá na víkend 14. a 15. května, se uskuteční v plném rozsahu a bez omezení. Také počet atrakcí a stánků bude tradiční,“ řekla místostarostka Ludmila Řezníčková. Provozovatelé kolotočů začnou podle ní přijíždět již v pondělí 9. května.

Návštěvníci se mohou těšit na atrakce známé z minulosti - třeba na dva visuté kolotoče či katapult a další adrenalinová lákadla, mezi nimiž by neměla chybět ani novinka.

„Menší děti ocení například tradiční labutě, autodromy, aquazorbing, strašidelný zámek a spoustu dalšího. Za sportovní halou bude také opět umístěno obří vyhlídkové kolo, které mělo premiéru na poslední pouti,“ přiblížila Řezníčková.

Řidiči však musejí počítat i s obvyklými změnami v dopravě. „Chceme je upozornit, že během pouti se uzavře ulice Sázavská a i parkoviště na sídlišti Libušín budou vyklizena. Pokud nám ale bude přát počasí, vytvořili bychom opět místa pro parkování v lokalitě zvané ‚Hrady‘,“ řekla místostarostka.

Hlavně pro přespolní návštěvníky akce bude letos pouťové veselí komplikováno i četnými uzavírkami silnic ve městě a jeho okolí. Omezení jsou na hlavním průtahu Žďárem a od 9. května začne i částečná uzavírka Jihlavské ulice na příjezdu do města.