Žďár nad Sázavou bude letos bez pouti, radní zrušili i náhradní termín

  8:52
Jedna z největších poutí v České republice se tento rok s definitivní platností konat nebude. O zrušení vyhlášené akce ve Žďáru nad Sázavou, na kterou tradičně míří tisíce lidí, rozhodla v pondělí rada města.

Vystřelovací koule z praku byla v minulosti jedním z lákadel poutě ve Žďáru nad Sázavou | foto: Petr Lemberk, MAFRA

K usnesení vedení Žďáru přistoupilo na základě aktuálního vývoje vládních opatření proti šíření koronaviru. Tato omezení se dotkla rovněž konání veřejných akcí, na nichž by měla být ve stejný čas na stejném místě vždy maximálně tisícovka lidí. Vzhledem k charakteru žďárské pouti a její vysoké návštěvnosti to podle radních nelze zajistit. 

„U akce, jako je pouť, a zejména ta žďárská, které se účastní tisíce lidí z celé republiky, není možné dodržet sektorové uspořádání s maximálním množstvím tisíc lidí, nehledě na nutnost mít v sektorech vlastní toalety a dezinfekci. Proto musíme s velkou lítostí pouť zrušit,“ sdělila místostarostka Ludmila Řezníčková.

Pouť ve Žďáře nad Sázavou letos vycházela na 15. až 17. května, ovšem kvůli pandemii covid-19 byla populární akce nejprve jen odsunuta na náhradní podzimní termín od 18. do 20. září.

Prostranství kolem žďárského zimního stadionu a sportovní haly obvykle obsadí na stovku atrakcí a zhruba dvě stě stánků. Do městské kasy díky konání poutě přibude zpravidla částka kolem 600 tisíc korun. 

Místní se však musejí během pouti potýkat s nadměrným provozem, obsazenými parkovacími místy a velkým hlukem.