Pelhřimovská nemocnice zavedla první automat na bezlepkové potraviny

  8:54
Vstřícnější k lidem s alergií na lepek a s celiakií jsou nemocnice na Vysočině. Kromě bezlepkové stravy, která se stala součástí nabídky nemocničních kuchyní, přicházejí i s dalšími formami, jak tento způsob stravování poskytnout zájemcům z řad veřejnosti. S novinkou přišla nyní nemocnice v Pelhřimově.

Pelhřimovská nemocnice nyní rozšířila sortiment občerstvení o automat, který nabízí potraviny bez lepku, bez laktózy a bez cukru. | foto: Nemocnice Pelhřimov

Bezlepkově se často stravují nejen lidé, kteří mají skutečný zdravotní problém, ale tento způsob stravování se stal v posledních letech i jakýmsi trendem propagátorů zdravého životního stylu.

Například pelhřimovská nemocnice nyní rozšířila nabídku občerstvení o automat, který nabízí potraviny bez lepku, bez laktózy a bez cukru. „Je to reakce na požadavky pacientů a zaměstnanců,“ uvedl Jan Mlčák, ředitel Nemocnice Pelhřimov. Ta je prvním zdravotnickým zařízením na Vysočině a jedním z prvních v republice, kde takovýto automat stojí.

V nabídce má nemocnice například bezlepkový chléb, cizrnové paštiky či hotová vařená jídla bez lepku a konzervantů, které se díky speciální metodě zavařování mohou uchovávat v teplotách do 30 stupňů.

Potravinový prodejní box chválí Dalibor Ježorek, předseda Klubu celiakie Brno, který sdružuje pacienty s celiakií. „Je to opravdu výjimečná a ojedinělá záležitost. Ale určitě potřebná. Já osobně vím snad jen o jednom takovémto boxu,“ zamyslel se.

Podle něj nebývá občas některá nemocniční strava úplně nejchutnější. „Místo upečeného bezlepkového chleba vám dají k snídani chlebíček z pufované kukuřice. A to není úplně ideální,“ poznamenal.

Člověk se občas potřebuje dojíst

Automat na bezlepkové potraviny by rozhodně přivítala například Simona Hurdová z Jihlavy. Ta trpí alergií na lepek i laktózu.

Co je lepek

  • Lepek je směs bílkovin obsažená v obilných zrnech.
  • Pacienti s bezlepkovou dietou se musí vyhnout všem potravinám, které obsahují pšeničnou, žitnou a ječnou mouku: pečivo, knedlíky, těstoviny, ale i některé omáčky, uzeniny, majonézy, některé polévky, paštiky, sušená a instantní káva, pudinky, zmrzliny a další.
  • Bezlepkovými potravinami jsou například brambory, kukuřice, rýže, proso, sója, jáhly, čočka, hrách, fazole, cizrna, amarant, ořechy, semena.
  • Bezlepkové potraviny bývají označené na obalu.
  • Zatímco ještě před několika lety bylo možné bezlepkové potraviny koupit jenom ve specializovaných obchodech, nyní jsou v nabídce i velkých obchodních řetězců.

„Pracovně hodně cestuji a každý den si kvůli dietě musím vařit jídlo, které si beru do krabiček. Najíst se v restauraci bezlepkově je totiž problém anebo je to neskutečně drahé,“ vysvětlila.

Automat by uvítala i v jihlavské nemocnici. „Člověk se zkrátka potřebuje občas dojíst, když mu zrovna nemocniční strava nechutná. Mně museli tehdy nosit jídlo příbuzní. Jinak bych měla hlad,“ zavzpomínala Hurdová.

Myšlenka boxu na bezlepkovou stravu je podle Moniky Zachrlové, mluvčí jihlavské nemocnice, zajímavá. V minulosti se ale podobným záměrům moc nedařilo. „Měli jsme například automat na farmářská rajčata nebo na čerstvý pomerančový džus. Nebyl však o to takový zájem, jaký jsme předpokládali. Proto jsme s tím po čase skončili,“ řekla mluvčí.

Vstříc osobám s bezlepkovou stravou vychází Nemocnice Jihlava jinak. Nemá sice speciální automat, nicméně ve zrekonstruované nemocniční kuchyni vaří bezlepková jídla i další speciální dietní stravu, pro kterou si může chodit široká veřejnost. Jeden takový oběd obsahující polévku, hlavní jídlo a salát, vyjde na 130 korun. „Naši kuchaři sami pečou například bezlepkové bábovky. Umí udělat třeba i bezlaktózový krém na buchtičky se šodó,“ popsala Zachrlová.

Porušování diety může vést k poškození střev

Havlíčkobrodská nemocnice nabízí bezlepkové potraviny kromě nemocniční stravy také v bufetu. Naopak v Novém Městě na Moravě je nabídka omezena pouze na nemocniční stravu. Kvůli rekonstrukci části budovy tam nefunguje ani místní bufet.

Celiakie je autoimunitní onemocnění střev, které vzniká na podkladě nesnášenlivosti na lepek. Pacienti musí dodržovat striktní dietu.

„Jednorázové porušení tolik nevadí, ale její dlouhodobé porušování může znamenat závažné poškození střev,“ vysvětlila jihlavská alergoložka Romana Kochrdová, jež v ordinaci diagnostikovala stovky takto nemocných pacientů všech věkových kategorií.

Podle Dalibora Ježorka je v České republice na 25 tisíc osob s diagnózou celiakie. Nemocí však podle odhadu trpí až 1,5 procenta evropské populace.