Poplatky se na Vysočině příliš měnit nebudou, podraží jen voda

  10:02
Letos podraží ve většině měst Kraje Vysočina voda, zato teplo bude levnější. Ve čtyřech z pěti největších měst ale zdraží vodné a stočné. Městem, kde se ceny za vodu nehnou, bude Jihlava.

Jen díky tomu, že krajské město začalo od roku 2021 provozovat své vodovody a kanalizace prostřednictvím vlastní společnosti, zůstávají ceny za vodu na stejné výši jako loni. Za jeden kubík spotřebované vody zaplatí lidé 95,13 koruny.

Přechod od bývalého provozovatele, společnosti VAS, pod novou divizi Služeb města Jihlavy si ale vyžádá přepis smlouvy. Majitelé rodinných domů by na to měli pamatovat sami. „Obyvatelé bytových domů si změny dodavatele vody vůbec nemusí všimnout. Vše za ně totiž vyřeší bytové družstvo, realitní kancelář nebo správce domu,“ uvedl mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

V obcích na Jihlavsku, které provozuje společnost VAS, se vodné a stočné zvýší o necelou pětikorunu na metr kubický. O ceně rozhodlo vedení Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Za tisíc litrů pitné vody z vodovodu a za likvidaci stejného množství odpadní vody zaplatí lidé dohromady 99,97 koruny včetně DPH.

„Do nárůstu vodného a stočného se promítá zejména nutnost obnovy a rozvoje vodárenské infrastruktury. Výhledově počítáme s investicemi do největších úpraven pitné vody na Jihlavsku – v Hosově a Nové Říši. Zvýšení ceny odráží také podmínky dotačních programů, díky nimž se modernizují vodovody a kanalizace v regionu,“ sdělil důvody změny předseda svazu Roman Fabeš.

Také předsednictvo Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko schválilo navýšení ceny vodného a stočného na rok 2021 o 3,9 %. Nově bude stát kubík 103,10 Kč. Jedná se o cenové navýšení ve výši bezmála čtyř korun. Žďársko patří tradičně k místům, kde je voda nejdražší.

Dražší voda v přehradě

Na Třebíčsku se cena za vodné a stočné vyhoupne mírně přes 100 korun za metr krychlový vody, a to na 100,86 koruny.

I na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku, kde bývá voda naopak nejlevnější, musí lidé počítat s mírným zdražením. Brodská společnost HB VAK zdraží z loňských 76,16 koruny na 78,07 Kč.

Od roku 2021 je cena za vodné a stočné na Pelhřimovsku dražší o 2,5 %. Za vodné a stočné včetně DPH zaplatí lidé 78,65 koruny.

Rovněž v Pelhřimově si bude vodárenskou infrastrukturu nově spravovat město samo. „Navýšení o 2,5 % není ani cena inflace. Mimochodem nákup vody ze Želivské přehrady je pro rok 2021 o osm procent dražší. Do budoucna se budeme snažit zachovat cenu vody na co nejnižší úrovni,“ slíbil starosta Ladislav Med.

Co je ale od Nového roku levnější, je cena za teplo.

Jak se jednotlivé společnosti shodují, snížení je způsobeno hlavně poklesem ceny plynu na světových trzích.

„Pro domácnosti to bude znamenat úsporu ročních nákladů přibližně o tisíc korun na byt,“ poznamenal Jan Diviš, jednatel společnosti Jihlavské kotelny.

Také havlíčkobrodská společnost Teplo HB plánuje pro letošní rok pokles průměrné ceny tepla na hodnotu 557 korun za GJ včetně DPH. V Třebíči, která má centrální vytápění na biomasu, stanovila firma TTS pro nový rok jednotkovou cenu tepla na 482,90 Kč.

Pokud jde o místní poplatky za svoz komunálního odpadu nebo chov psů, ty by měly v novém roce zůstat na stejné úrovni jako letos. Změnu od ledna nechystá Jihlava, Třebíč, Havlíčkův Brod a ani Pelhřimov. Tam ale původní návrh vyhlášky počítal s vyšší částkou 800 korun za svoz odpadu. Snížení na 700 korun, což zastupitelé odsouhlasili, navrhl starosta Med.

„Město na svozu směsného komunálního odpadu sice prodělává, ale našim občanům se dobře daří třídit odpad a je třeba, aby to pokračovalo i nadále,“ odůvodnil svůj návrh pelhřimovský starosta Ladislav Med.

Naopak po jedenácti letech přistoupili ke zvýšení poplatku za svoz odpadu v Novém Městě na Moravě. Nově bude výše poplatku 600 korun za rok.

Zvážit všechna pro a proti

O změně poplatku za svoz odpadu se bude letos jednat ve Žďáru nad Sázavou. Zatím ale ceny zůstávají stejné.

„V příštím roce o tom jednat určitě budeme. Učiníme tak ale až poté, co zjistíme, jak nám nový zákon o odpadech bude měnit současnou situaci. Musíme zvážit všechna pro a proti, vše propočítat a vyhodnotit,“ poznamenala koncem roku 2020 žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

V některých městech se od Nového roku změní ceny za parkování. V Novém Městě na Moravě zvýší parkovné na náměstí a na Masarykově ulici. Nově bude stát každá půlhodina pět korun.

Podobně se zvýší i cena celoročního stání v těchto lokalitách.

Také v centru Žďáru nad Sázavou se v novém roce zvýší hodinový poplatek za parkování z deseti na 20 korun. Sazba se podle radnice neměnila 11 let.

I v Třebíči je nutné počítat se změnou režimu parkování. Do židovské čtvrti Zámostí budou moci vjet pouze držitelé parkovacích karet – rezidenti s trvalým pobytem v lokalitě a podnikatelé. Dojde také k úpravě parkování na Žerotínově náměstí.

Ke zvýšení cen vstupného se od Nového roku odhodlalo Regionální muzeum ve Žďáru nad Sázavou. Nově zaplatí dospělí 30 korun, děti, důchodci a handicapovaní 10 korun. Předškolní děti a členové Asociace muzeí a galerií ČR budou mít i nadále vstup zdarma.

Zdražení vstupného zvažuje také jihlavská zoologická zahrada. „Patříme v současné době k zahradám, které mají nejnižší vstupné. Náklady ale vzrůstají,“ vysvětlil ředitel zoo Jan Vašák a dodal, že pokud zahrada přistoupí ke zdražení, bylo by to o 10 korun s platností od začátku hlavní turistické sezony.