Tasmánský podnikatel přispěl rodnému Žďáru na pomoc ukrajinským školákům

  8:44
Přesně 196 800 korun věnoval žďárský rodák a úspěšný tasmánský podnikatel Josef Chromý městu Žďár nad Sázavou na podporu ukrajinských uprchlíků. Jednadevadesátiletý byznysmen, který byl na pracovní dovolené v Česku, slavnostně předal dar zástupcům města v neděli při setkání s veřejností.

„Rozhodl jsem se peníze věnovat přímo městu, aby lidé, kteří nejlépe vědí, co se děje ve městě, mohli nasměrovat pomoc ukrajinským běžencům,“ řekl Josef Chromý, který je i čestným občanem Žďáru. Uprchlíky se rozhodl podpořit společně se svými přáteli a obchodními partnery Timem a Katrinou Warkovými.

„Tímto darem jsme nadšeni. Financemi, které Josef Chromý městu předal, podpoříme ukrajinské děti v základních a mateřských školách,“ uvedl místostarosta Rostislav Dvořák. Podle jeho slov žďárské školy aktuálně navštěvuje stovka ukrajinských uprchlíků, dalších osm dětí využívá předškolní vzdělávání. Počty se mění podle situace na Ukrajině napadené ruským agresorem.

Darovaná částka není náhodná, první čtyřčíslí jasně odkazuje na okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v srpnu 1968. „Češi při výročí okupace darovali symbolické částky Ukrajině, a když se to náš strýc dozvěděl, rozhodl se s tím také něco udělat,“ vysvětlil průvodce Josefa Chromého a jeho příbuzný Vít Filipenský.

Tato částka však není jedinou pomocí podnikatele, který v roce 1950 utekl před komunistickým režimem z Československa do Austrálie. Tam se postupně vypracoval z nemajetného emigranta v jednoho z nejúspěšnějších byznysmenů ostrova Tasmánie. Postupně tam vybudoval masokombinát s 530 zaměstnanci, pozvedl na světovou úroveň tasmánské vinařství a nyní se věnuje developerství a realitám.

Společně se svými obchodními přáteli chce darovat minimálně dalšího půl milionu korun prostřednictvím ambasády přímo napadené zemi. „Je to vzkaz k další podpoře, že nemůžeme nechat Ukrajinu napospas Rusku,“ řekl Josef Chromý.

Autor: