iDNES.cz

V koalici na jihlavském magistrátu narůstá po rezignaci radního napětí

  14:12
V koalici na jihlavském magistrátu přibývají necelý rok před volbami spory. Důvodem dalších je rezignace Libora Kuchyni z Fóra Jihlava na post radního. Pro spolustraníky i koaliční partnery z ODS, KDU-ČSL a uskupení Žijeme Jihlavou byl jeho krok překvapením. V zastupitelstvu má koalice těsnou většinu.

Libor Kuchyňa, dnes už bývalý jihlavský radní. | foto: Archiv Magistrátu města Jihlavy

Zatím nejasné je, jak bude koalice po odchodu Kuchyni z místa radního dál fungovat. Zastupitelem totiž dál zůstává a není zřejmé, zda bude hlasovat v souladu s koalicí, či ne.

„To jsou otázky, které nás také zajímají a budeme na ně chtít odpověď. Čekali jsme z Fóra nějakou kompletní informaci a dostali jsme tři řádky, které jsou ve stejném znění vyvěšené na Facebooku,“ posteskl si radní David Beke z ODS.

Fórum Jihlava sice ve svém prohlášení uvedlo, že se na setrvání v koalici nic nemění, nicméně Libor Kuchyňa na otázku, zda bude hlasovat s koalicí, nedokázal jednoznačně odpovědět.

„Je to předmětem jednání. Tento týden máme s Fórem interní sérii schůzek a koncem týdne by mělo být jasno. V tuto chvíli nevím,“ uvedl Kuchyňa.

Podle radního Daniela Škarky (Fórum) zastupitelský klub jejich uskupení většinově podpořil setrvání v koalici. „Klub zavazuje své členy hlasovat v souladu s koalicí podle dohodnutých programových bodů v zastupitelstvu. Pokud by Libor Kuchyňa odešel z našeho klubu, přestal by být součástí koalice. Zatím uvedl, že v něm zůstává,“ sdělil Škarka.

Ústupky, které nekorespondují se svědomím

Svou rezignaci oznámil Kuchyňa ve středu večer, před čtvrtečním zasedáním radních. Jeho kolegové se o tom dozvěděli ráno od primátorky, rezignační dopis neobdrželi. Nicméně média jej měla již ve středu večer od hnutí STAN, k němuž se nyní Kuchyňa hlásí. To považují koaliční partneři za neprofesionální a nekolegiální. Výhrady mají rovněž k důvodům rezignace.

Kuchyňa uvedl, že se mu mezi radními dlouhodobě nedařilo prosazovat vize a postoje v souladu s jeho životním přesvědčením a předvolebními sliby. „Jsem nucen dělat ústupky, které s tímto přesvědčením a sliby voličům zásadně nekorespondují,“ uvedl.

Podle koaličních partnerů však jeho prohlášení neodpovídá skutečnosti. „Vypovídá spíše o nenaplněné představě, že bude v rámci kolektivního rozhodování o veřejných věcech brán zřetel na osobní zájmy jednotlivých radních. Takový přístup je z pohledu zastupitelského klubu ODS zcela nepřijatelný,“ sdělil radní David Beke stanovisko klubu ODS.

Výhrady má také lidovecký radní Martin Laštovička. „Nepamatuji si, že by pan Kuchyňa prosazoval své vize, postoje a postupy nějakými svými návrhy a my mu je (jako ostatní radní) neschválili. Naopak. Jako radní jsem se snažil jeho snahy o oživením městských částí podporovat,“ reagoval.

„Není to politicky čistý způsob rezignace“

Zároveň upozornil na to, že některé jeho postoje a postupy spíše nabourávaly programové prohlášení radních, které sám po volbách odsouhlasil. „Nejasná podpora multifunkční arény a profesionálního sportu v Jihlavě to jasně dokládá,“ uvedl Laštovička.

Podle něj není způsob rezignace a její odůvodnění politicky čistý. „Spíše to připomíná zahájení volební kampaně do podzimních komunálních voleb, kdy si budoucí kandidát připravuje pozici ‚čistého‘ politika bez vazeb na ‚problematické‘ vedení města,“ dodal.

Ostatně s tím, že chce Kuchyňa kandidovat v Jihlavě v letošních komunálních volbách za STAN se netají.

„Není žádným tajemstvím, že jsem předsedou oblastního sdružení STAN a svou budoucnost vidím v tomto hnutí. V komunálních volbách se plánuji zapojit, ale vzhledem k procesu výběru kandidátů, nejsem nyní schopný říci, na kterém místě. Kolegům jsem již avizoval, že se nechystám usilovat o pozici lídra,“ řekl Libor Kuchyňa.

Fórum se čím dál víc štěpí na STAN a Piráty

Pro Fórum je tato rezignace další nepříjemností. „Zastupitelský klub Fóra nesouhlasí s rezignací ani se způsobem o jejím informování. A považuje za nešťastné, že přichází takto před koncem volebního období,“ stojí v jejich jediném stručném prohlášení.

Fórum vzniklo jako sdružení převážně nezávislých kandidátů. V roce 2018 šlo do voleb pod záštitou STAN. Z řad Fóra vzešla i primátorka Karolína Koubová. Postupem času se většinová část zastupitelů z Fóra přiklonila právě ke STAN. Část tíhne zase k Pirátům.

V minulosti rezignoval na zastupitelský post Miroslav Tomanec, jenž patřil k vůdčím osobnostem Fóra. V zastupitelstvu ho nahradil Jiří Antonů. Ten je novým kandidátem na radního za Fórum.

„Ještě ale svou nominaci nedeklaroval. Potřebuje ji prokonzultovat v rámci své strany, kterou je STAN,“ dodal Škarka. Podle primátorky Koubové by se měli zastupitelé návrhem kandidáta zabývat 18. ledna.

zpět na článek