Letiště u Komárovic obsadily stavební stroje, budují zde policejní polygon

  8:50
U silnice poblíž Komárovic na Jihlavsku stojí značka upozorňující na nízký průlet letadel. Tato výstraha už ale neplatí. Případná letadla zde budou prolétávat tak vysoko, že si jich řidiči ani nevšimnou. Do plochy letiště se zakously stavební stroje, začíná místo něj vznikat tréninkový policejní polygon.

Na některých elektronických mapách je plocha u Komárovic stále opatřena kódem ULKOMA a informací, že jde o nouzovou přistávací plochu. Za místo nouzového přistání by si však pilot pravděpodobně raději zvolil jiné místo.

Letiště je totiž rozryto od stavebních strojů a prochází kompletním přebudováním na tréninkový policejní polygon. K přistání jakýchkoli letadel se tak momentálně vůbec nehodí.

Šest set metrů dlouhá vyasfaltovaná dráha na pláni u Komárovic měla dlouho oficiální statut letiště pro ultralehká letadla. Šlo však spíše o teorii - letiště dlouhodobě nebylo nijak udržované a oficiálně je využívala především policie pro nácvik speciálních řidičských dovedností, třeba pro školy smyku.

Také se zde dávali srazy milovníci automobilového tuningu či motorkáři, ačkoli na odlehlý prostor malého letiště platil už několik let zákaz vjezdu.

Občas přeci jen zkusmo přistálo nějaké malé letadlo. A například v roce 2008 tady natočila videoklip jihlavská hiphopová formace Pio Squad.

Plochu bude spravovat policejní prezidium

Až devět měsíců trvající nynější přestavba plochy na konci srpna skončí, budou se zde už takřka výhradně objevovat jen policejní vozidla.

„V prosinci bylo dokončeno kompletní odfrézování stávající cvičné asfaltové zpevněné plochy, začaly zemní práce pro novou skladbu zpevněných konstrukcí. Teď se dělají výkopy a pokládka kanalizace či rozvodů elektřiny,“ uvedl Tomáš Nushart, jenž má v rámci Policie ČR stavbu na starosti. Polygon bude mít ve správě policejní prezidium.

VIDEO: Tisíce policistů a hasičů pilují na polygonu jízdu služebním autem

Stavba bude stát 78,5 milionu korun, je částečně financována z dotace Integrovaného regionálního operačního programu. Stavební práce zajišťuje firma Metrostav DIZ.

„Výcvik řidičů je historicky spojen s činností policejní školy v Jihlavě a vzhledem k tomu, že je letištní plocha v dlouhodobém majetku ministerstva vnitra, byla předurčena pro výcvik v řízení motorových vozidel u policie,“ vysvětlil Nushart, proč policie zvolila pro polygon právě letiště v Komárovicích.

Pro potřeby policie ale podle něj už bylo někdejší letiště zastaralé. „Plnohodnotné kurzy neumožňovaly chybějící kluzné plochy a další nezbytné prvky. Chybělo také jakékoli zázemí: šatny, sociální zařízení, učebny, prostory pro vyhodnocení průběhu kurzů,“ naznačil Nushart s tím, že budování polygonu je reakcí na potřeby, které odhalila covidová pandemie.

Do výuky policisté začlení i noční výcvik

Během přestavby letiště bude kompletně vyměněna jeho asfaltová plocha za novou a doplněny moderní technologie. Veřejnost ale bývalé letiště ani v budoucnu nebude moci využívat. „Areál bude oplocen a bude sloužit pouze pro potřeby výcviku policie,“ uvedl Nushart.

Policejní kurzy budou učit řidiče například zvládat přetáčivé i nedotáčivé smyky, krizové brzdění či krizové situace spojené s vyhýbacími manévry na kluzké vozovce.

„Kromě dalších taktických cvičení plánujeme do výuky začlenit například i noční výcvik. Z převážné většiny bude důraz kladen na praktický nácvik,“ přiblížil Nushart.

Lidé si umějí jen stěžovat, dobré je samozřejmost, říká nestor brodských strážníků

Letiště vybudoval zhruba před padesáti lety jihlavský agrochemický podnik pro zajištění letecké údržby polí - čili pro vzlety a přistání práškovacích letadel.

„Po roce 1989 tahle činnost skončila, letiště pak přebral jakýsi autoklub. Bylo neudržované a oficiálně už se nedalo pro letecké účely používat. Tyto takzvané práškařské plochy bývaly vedeny jako nouzové přistávací plochy pro malá letadla, větroně nebo ultralighty. Já v Komárovicích nikdy nepřistával,“ vybavil si Lubomír Navrátil, předseda Aeroklubu Jihlava.

U Pouště vznikne modelová lice i nádraží

Podobné práškařské letiště je i na planině u Zhoře na Jihlavsku, ale má trochu překvapivě označení Letiště Polná a kód ULPOLN. Ani toto někdejší letiště však už neslouží původnímu účelu, nýbrž zhořským farmářům jako skladovací plocha.

Předseda komárovického osadního výboru Vojtěch Kuchyňa stavbu polygonu vítá. „Policejní kurzy na letišti bývaly nárazově, trvaly třeba týden, pak dva měsíce nic. Pro nás i pro ně bude ta modernizace výhodná, protože oni nyní budou mít na letišti například možnost parkování, budou tam mít vlastní elektřinu, vodu. Dříve parkovali při kurzech po domluvě s jedním sousedem u něj na zahradě, protože na letišti neměli prostor pro parkující auta,“ řekl Kuchyňa. Někdejší zchátralý letištní hangár užíval místní podnikatel jako sklad.

Startovala odtud práškovací letadla, teď tam chce policie cvičit řidiče

Na Jihlavsku policejní prezidium souběžně buduje ještě jeden velký výcvikový prostor. Ten vznikne za 208 milionů korun v areálu někdejší vojenské raketové základny Pouště mezi Stonařovem a Třeští.

„Bude to také polygon pro auta včetně jízdy v terénu, budou tam taktické objekty pro výcvik včetně modelu ulice, například pro nácvik zásahu typu demonstrací, budeme tam mít také model vlakového nádraží včetně tří vagonů,“ řekl Nushart. Tento areál by měl být stavebně dokončen letos v listopadu.

Policisté si na jihlavském polygonu zkoušeli smyky (rok 2016):