S ferrari se po D1 řítil 218 km/h, policisté cizinci na místě sebrali řidičák

  15:14
Mimo jiné na silniční piráty nedodržující nejvyšší povolenou rychlost se o velikonočním víkendu zaměřili policisté na úseku D1 na Vysočině. A byli úspěšní. Podařilo se jim zastavit hned tři. Všichni na místě přišli o řidičský průkaz. Řidič ferrari se řítil rychlostí 218 kilometrů za hodinu.

Rekordmanem velikonočního víkendu byl na D1 na Vysočině jednačtyřicetiletý cizinec ve Ferrari. Kolem policejní hlídky prosvištěl rychlostí 218 kilometrů v hodině. | foto: Policie ČR

Za prvním rychlým řidičem se hlídka v civilním superbu s radarem vydala v sobotu kolem půl osmé ráno ve směru na Prahu. Na 114. kilometru mu změřila 189 km/h, na 111. kilometru ho zastavila. Vozidlo Audi A7 řídil jedenapadesátiletý Čech.

Další dva nízko letící piloty zaznamenaly policejní radary v pondělí. Nejprve to byl ráno na 115. kilometru opět ve směru na Prahu dvacetiletý cizinec v Audi Q7, který kolem policejního Superbu prolétl rychlostí 193 kilometrů v hodině.

Velikonočním rekordmanem se pak krátce po poledni stal jednačtyřicetiletý cizinec řídící vozidlo ferrari s českou registrační značkou. Ten se kolem hlídky na 131. kilometru ve směru na Brno jen mihl. Policejní radar ukázal 218 kilometrů v hodině. I toho hlídka dostihla a zastavila.

Za všechna tři vysoká překročení rychlosti policisté řidičům na místě zadrželi řidičské průkazy. „Tuto možnost nám dává novela zákona o provozu na pozemních komunikacích platná od letošního roku,“ upozornila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podle tohoto zákona, pokud řidič při řízení vozidla překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 a více, mimo obec pak o 50 a více kilometrů v hodině, mohou mu policisté řidičský průkaz skutečně na místě zadržet. Přestupek se pak řeší ve správním řízení, kde hrozí pokuta 25 tisíc korun a zákaz řízení na šest až osmnáct měsíců. Přesně tak, nejtvrději, jak mohli, postupovali policisté na dálnici. Cizincům navíc uložili kauci.

„Projíždět po D1 rychlostí přesahující 200 kilometrů v hodině považuji za hazardování s lidským životem. V sobotu i v pondělí byl silný provoz a tito řidiči jízdou mohli ohrozit ostatní účastníky silničního provozu,“ konstatoval vedoucí dálničního oddělení ve Velkém Beranově Jiří Šoukal.

Policisté zjistili o prodlouženém velikonočním víkendu téměř 4 800 dopravních přestupků. Účastníkům silničního provozu ze ně uložili pokuty za téměř 5,5 milionu korun. Nejčastějším prohřeškem bylo překročení nejvyšší povolené rychlosti, vyplývá z úterní zprávy na webu policie. Při nehodách na českých silnicích zemřelo o letošních Velikonocích sedm lidí, nejvíc od roku 2016. Loni o nich při haváriích zemřeli dva lidé.

Autor: