Zákon porušuje většina kamionů s kulatinou, zjistila policie na Vysočině

  13:44
Výrazně přetížená vozidla nebo jejich nápravy, nesprávně upevněný náklad, překročení nejvyšší povolené výšky. To jsou nejčastější prohřešky, které policisté odhalili na Vysočině při akci zaměřené na kamiony převážející klády. Porušení zákona zjistili téměř u každé z 28 kontrolovaných souprav.

Během jednoho dne stihli policisté na Vysočině důkladně zkontrolovat 28 souprav převážejících klády. Porušení předpisů zjistili téměř u všech. | foto: Policie ČR

„U několika kontrolovaných vozidel jsme zjistili překročení nejvyšší povolené výšky. V jednom případě téměř o dvacet centimetrů a navíc náklad nebezpečně převyšoval klanice (opěrné postranní tyče, pozn. red.),“ oznámila policejní mluvčí Dana Čírtková.

V několika dalších případech došlo k překročení povolené hmotnosti převáženého nákladu. „V jednom případě šlo o překročení hmotnosti celé jízdní soupravy o téměř tři tuny,“ dodala Čírtková.

Dva další řidiči nenechali své vozidlo zvážit, odmítli najet na váhu. „Je to jejich právo. Ovšem v tom případě jim byla udělena nejvyšší možná sankce v příkazním řízení ve výši třicet tisíc korun,“ konstatovala Čírtková.

Podle ní si byli tito řidiči zřejmě dobře vědomi překročení hmotnosti. Prohřešek vzali na sebe a ten už nebude dále řešen. Ušetřili tak problémů celou přepravní firmu.

Důvod akce? Stížnosti řidičů i dvě vážné nehody

Všechna pochybení zjištěná při kontrole přepravy klád řešili policisté nekompromisně uložením pokut, případně zahraničním řidičům uložili kauci. „Zjištěná porušení dopravců jsme zadokumentovali a oznámíme k řešení do správního řízení,“ dodala policejní mluvčí.

Na přepravu dřevní kulatiny se policisté cíleně zaměřili poté, co začal narůstat počet stížností ostatních řidičů. „Na lince 158 přijímáme oznámení, že z těchto vozidel odlétávají kusy kůry, že jsou vozidla viditelně přetížená, mají náklad vysoko nad klanice a náklad je špatně zajištěn,“ popsala Čírtková.

Policejní akce byla i reakcí na dvě květnové nehody souprav se dřevem. Jedna se stala 7. května v Želetavě. V zatáčce se vůz s kulatinou převrátil a klády se vysypaly na silnici a na chodník, kde těžce zranily dva seniory. Tahač s kládami se převrátil i 18. května na sjezdu z dálničního přivaděče u Jihlavy. Při této nehodě se nikdo nezranil.

Do policejní akce se na území celé Vysočiny zapojilo celkem jedenáct hlídek. Šlo o policisty z dálničního oddělení ve Velkém Beranově, oddělení silničního dohledu a z dopravních inspektorátů ze všech pěti územních odborů.

Autor: