Na žďárském nádraží útočila žena s nožem v ruce, policisté museli střílet

  11:20
Na železniční stanici ve Žďáře nad Sázavou se v sobotu odpoledne střílelo. Služební zbraň museli použít policisté proti ženě, která na ně zaútočila nožem. Mladá žena utrpěla zranění a skončila v psychiatrické nemocnici. Událost připomněla šest let starý tragický případ na žďárské škole.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Na žďárské nádraží byli policisté přivoláni prostřednictvím tísňové linky krátce po půl čtvrté odpoledne. Problémovou ženu policejní hlídka brzy našla.

„Nacházela se v prázdném kupé odstavené vlakové soupravy. V ruce držela nůž a odmítala i přes opakované výzvy pracovníka nádraží vagón opustit,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Žena neuposlechla ani výzvy policistů. Místo toho se k nim snažila přiblížit s nožem v ruce. A to i v situaci, kdy na ni policisté mířili střelnou zbraní.

„Policisté se ocitli v bezprostředním ohrožení zdraví a života, a tak jeden z policistů použil služební zbraň,“ sdělila policejní mluvčí. Zda policista ženu zasáhl, nebo šlo o výstřel do vzduchu, komentovat nechtěla s odkazem na probíhající vyšetřování.

Po výstřelu policisté využili okamžiku překvapení a za použití hmatů a chvatů ženu zajistili. Při zákroku byla žena zraněna, ošetřena musela být ve zdravotnickém zařízení. Poté byla kvůli špatnému psychickému stavu převezena do psychiatrické nemocnice v Jihlavě.

Podle zjištění vyšetřovatelů se jednalo o čtyřiadvacetiletou ženu, která má trvalé bydliště v severních Čechách. Co ji vedlo k agresivnímu jednání na žďárském nádraží, policie zjišťuje.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě a trestného činu nebezpečného vyhrožování,“ dodala Čírtková.

Město si prožilo tragédii na střední škole

Ve Žďáře nad Sázavou sobotní případ vyvolal vzpomínky na tragédii, jež se odehrála na tamní střední obchodní škole. 14. října roku 2014 vnikla psychicky nemocná žena do šaten a nožem zaútočila na studenty.

Replikou vojenského nože s čepelí dlouhou 21 centimetrů usmrtila šestnáctiletého studenta třetího ročníku, který v nastalém zmatku přiběhl do šaten a snažil se pomoci jedné z napadených dívek.

Žena navíc zranila dvě dívky a nakonec i policejního vyjednavače, který se nechal vyměnit za rukojmí krvácející z břicha. Jedné ze studentek tím zachránil život. Soud ženu o několik měsíců později poslal do detenčního ústavu.

Autor: