iDNES.cz

Poesiomat v Humpolci je jako první na kliku, recituje i „Magora“ Jirouse

  8:48
Stačí devětkrát zatočit klikou, pak zmáčknout knoflík a z útrob tmavě zbarvené ocelové roury se začnou linout verše a úryvky textů českých básníků a literátů. V Humpolci na Horním náměstí byl do provozu uveden poesiomat - vylepšený mechanický automat, jehož úkolem je oživit veřejný prostor.

Na Horním náměstí Humpolci byl odhalen poesiomat, originální mechanický automat, který má oživit veřejný prostor. Jeho autorem je kavárník Ondřej Kobza. Stačí devětkrát zatočit klikou, pak zmáčknout knoflík a z útrob tmavě zbarvené ocelové roury se začnou linout verše a úryvky textů českých básníků a literátů. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V Humpolci není originální automat náhodou. Ve městě žil například básník Jan Zábrana, od jehož narození v pátek uplynulo 90 let. S Humpolcem byl spjat i básník a bohém Ivan Martin Jirous, který se zde narodil a letos to bude 10 let od jeho smrti.

Autorem poesiomatu je kavárník Ondřej Kobza, který po Česku, ale i po světě, rozmístil již na 20 těchto originálních přístrojů. Ten humpolecký je však novým prototypem, s kterým je Kobza konečně spokojený.

„Novinkou je mechanické ovládaní klikou. Už není potřeba připojení k elektřině. Přístroj je voděodolný a novinkou je i to, že poezie není náhodně vybraná, ale má úzkou spojitost s daným místem,“ vysvětluje Ondřej Kobza s tím, že následující „recitující“ poesiomaty by měly být dělány právě po vzoru toho humpoleckého.

Výběr poesie a autorů měl na starosti spisovatel a publicista Miloš Doležal. „Téma bylo jasné. Myšlenkou je Humpolec, jeho zvláštní magie, vůně, hlas a zvuky. Díky poesiomatu je tak možné se zde zastavit a zažít město s hlasy různých básníků, spisovatelů a osobností tohoto kraje, kteří zde žili, bydleli, procházeli se a také ho nosili v srdci,“ říká.

V poesiomatu je možné přehrát si až dvacet textů. Nejedná se jenom o poesii, ale i o vzpomínky či citáty. V nabídce jsou například texty Jana Zrzavého, Ivana Martina Jirouse, Víta Tajovského, Jiřiny Zábranové nebo Zdeňka Matěje Kuděje. Zajímavou historii Humpolce připomenou třeba i texty Mejly Hlavsy.

Zvukové záznamy pocházejí z archivu Českého rozhlasu i ze soukromých nahrávek Miloše Doležala.

Slavnostního odhalení se v pátek zúčastnil Vratislav Brabenec, hudebník, literát, saxofonista hudební skupiny The Plastic People of the Universe a blízký Jirousův přítel.

zpět na článek