Muž prodával falešné lístky i na fotbalové Euro, přišel si na dva miliony

  14:50
Podvodník prodával ve velkém falešné vstupenky na prestižní sportovní akce. Podle původního obvinění pelhřimovských kriminalistů způsobil škodu ve výši 600 tisíc korun. Po zajištění dalších důkazů se však skutečná částka přehoupla přes dva miliony.

Čeští fanoušci během zápasu s Norskem na hokejovém MS v Praze. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Už ve fázi prověřování případu měla policie důvodné podezření, že muž z Pelhřimovska nabízel k prodeji nejen vstupenky na nedávné hokejové mistrovství světa v Praze, ale také lístky na nadcházející mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky ale ve skutečnosti nikdy neměl k dispozici.

„Podvedení lidé, kteří projevili zájem o koupi vstupenek na fotbalové EURO, poslali podvodníkovi na účet peníze, jenže vstupenek se většinou nikdy nedočkali. Někteří lidé mohou mít zakoupené falešné lístky a přitom o tom ještě vůbec nevědí,“ varuje policejní mluvčí Dana Čírtková.

EURO 2024

Doposud se pelhřimovským kriminalistům podařilo zadokumentovat na tři desítky poškozených, kterým podvodník způsobil škodu v celkové výši nejméně 2 280 000 korun.

„Jeden z podvedených od něj nakoupil větší množství vstupenek na hokejový šampionát za téměř 490 000 korun. Ty pak dál rozprodával v domnění, že jsou pravé,“ prozradila Čírtková.

Podvodně získané peníze prosázel

Na základě toho zahájili policisté v dané věci v polovině května trestní stíhání. Podvodník se k činu doznal s tím, že získané peníze většinou použil na sázky v sázkové kanceláři.

„Při prověřování případu jsme ale zjistili, že poškozených lidí je mnohem více a že se podvodné jednání skutečně týká i prodeje vstupenek na fotbalové mistrovství Evropy, na Ligu mistrů a hokejové NHL. Proto vyšetřovatel tento týden rozšířil trestní stíhání o další skutky,“ uvedl k případu Martin Petrák, vedoucí oddělení hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Pelhřimov.

U muže z Pelhřimovska, který měl falšovat vstupenky na sportovní utkání, policisté zabavili mobilní telefon a notebook, které k trestné činnosti vykonával.

Jen na nedávném hokejovém šampionátu v Praze vydělal obviněný muž falešnými vstupenkami 1 330 000 korun.

„Dalších poškozených se týká podvodná nabídka na koupi vstupenek na mistrovství Evropy ve fotbale, dalších devět vstupenek prodal zájemcům na utkání NHL a Ligy mistrů. Lidé, kteří měli koupené vstupenky na Ligu mistrů, na zápas ale neodletěli kvůli údajným problémům se zajištěním letenky. Investované peníze jim ale muž nevrátil,“ hlásila Čírtková.

Páchat zmiňovanou trestnou činnost podle ní údajně začal už koncem listopadu loňského roku, když prostřednictvím aplikace Messenger sociální sítě Facebook i jinými způsoby nabízel prodej vstupenek na sportovní utkání.

Policie dále vyzývá další možné poškozené, aby se v případě, že budou mít jakékoliv podezření, že si zakoupili padělky, obrátili na kteroukoliv služebnu Policie České republiky. „Doporučujeme, aby s sebou vzali podezřelé vstupenky a veškeré kontakty, údaje a čísla účtů, kam případně poslali platbu při jejich nákupu,“ dodala Čírtková.