Podvodník se muži na dálku naboural do telefonu a obral ho o 150 tisíc

  16:28
Podvodníci našli nový způsob, jak z lidí vymámit peníze. Tentokrát se vydávají za zástupce telefonních společností, kteří přesvědčují zákazníky, aby si vyměnili starou SIM kartu. Důvěřivého muže z Jihlavska takto připravili o 150 tisíc korun.

„Volající dokáže být velmi přesvědčivý a působí sebejistě. Argumentuje zabezpečením telefonu, ovšem ve skutečnosti chce z lidí vylákat zaslané číselné kódy,“ popisuje mluvčí krajského policejního ředitelství Jana Kroutilová.

Podvodník si podle ní následně zřídí eSIM kartu, získá vládu nad telefonním číslem a přistup do aplikací. Potom se snaží dostat k financím majitele telefonu, rychle odčerpat peníze, případně si ještě na účtu podvedeného sjednat úvěr.

Našla inzerát na svůj vlastní byt. Vyhlédli si ho podvodníci

„Majiteli naopak přestane telefon fungovat a ztratí kontrolu nad telefonním číslem, službami i aplikacemi,“ varuje Kroutilová.

Netušil, že už za chvíli přijde o peníze

Čerstvou zkušenost s tím má muž z Jihlavska, kterému podvodník zavolal ve středu 10. května. „Volající se mu představil jako operátor telefonní společnosti a informoval ho o nutnosti převedení zastaralé SIM karty na novou eSIM kartu. Muž poté přijal zprávu a číselný kód volajícímu nadiktoval. Následovalo zaslání dalších kódů, které nic netušící muž opět předal,“ říká policejní mluvčí.

Podvodník se následně přihlásil do účtu, kde má muž uložené virtuální karty a v několika výběrech vybral finanční hotovost v celkové výši 150 tisíc korun.

„Pachatelé při hovorech rádi využívají dobu, kdy předpokládají, že jsou lidé zaneprázdněni, a nemají tak dostatek času na důkladné vyhodnocení situace. Pozor by si tak lidé měli dávat zejména na nenadálé hovory například v době oběda či ve večerních hodinách,“ upozorňuje Kroutilová.

Policie proto apeluje, aby lidé byli v těchto případech zvlášť opatrní, především pak na to, aby za žádných okolností nepředávali někomu cizímu jakékoliv ověřovací číselné kódy.

Autor: