Hvězdami festivalu rekordů byla obří ocelová loutka i vodník Dvořák

  12:56
Obří kráčející loutka z dílny třešťského kováře a performera Petra Píši byla hlavním tahákem pátečního programu festivalu Pelhřimov - město rekordů. Ten se uskutečnil už podevětadvacáté, pokračoval i v sobotu.

Ocelová loutka rytíře kráčela v pátek po setmění napříč Masarykových náměstím. Je tak vysoká, že se mohla koukat do očí lidem v patře okolních domů. Už na začátku festivalu došlo k jejímu oficiálnímu přeměření. Největší ocelová loutka v Česku měří 7,6 metru, váží 1,7 tuny a ovládá ji 9 vodičů s pomocí horolezeckých lan a kladek a také teleskopického ramene čelního manipulátoru.

Fotogalerie

„Podle výtvarného návrhu Josef Sodomky ji vytvořili kováři Petr Píša, Oliver Krejčí, Tomáš Janovec a Adam Štumar,“ stojí u rekordního zápisu. Příběh, který tvůrci připravili, byl pohledem do osudů Pelhřimova. Loutka během představení dokonce rukou zvedla do výšky živou múzu.

Při této příležitosti vstoupil do Rekordmanské síně slávy herec Josef Dvořák, rodák z nedaleké Horní Cerekve. „Kromě filmových a televizních rolí hrál nejvíce ze všech postavu vodníka,“ připomněli organizátoři. Roli Čochtana ztvárnil v divadle dosud 741krát.

Mezi rekordmany se také objevil fotbalový rozhodčí Jaromír Čejka z Třebíče. Ten má za sebou neuvěřitelných 57 odpískaných sezon, během kterých řídil
6 529 zápasů. „Během své kariéry zažil třikrát inzultaci, a to i v televizním utkání nejvyšší soutěže Nitra - Sparta, které po zásahu kamenem do hlavy nebylo dohráno,“ najdeme v České knize rekordů.

Diváci viděli také například obří nerezový trychtýř nebo 42 cm dlouhou ocelovou dýku Gladius, kterou Alexandr Pospíšil z Brna vyráběl a zdobil motivy gladiátorů celkem 2 600 hodin čistého času.

Autor: