Kuchaře přitahuje kamera, točí seriál a sní svůj sen o kariéře herce

  11:04
Hercem, scenáristou i režisérem filmů. Tím vším by se chtěl stát osmadvacetiletý Pavel Dorotka z Telče. Svérázného kuchaře a komika, který se zatím objevuje v epizodních roličkách a v komparzu českých filmů a seriálů nebo v pořadech typu Soudkyně Barbara, si všimli uživatelé sociálních sítí.

O tom, že svou hereckou a filmovou dráhu bere vážně, svědčí i fakt, že si založil profil na stránkách ČeskoSlovenské filmové databáze. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Lidi občas říkají, že jsem až moc ambiciózní,“ uvědomuje si Dorotka, který na internetu začal zveřejňoval svůj podomácku natáčený seriál Pavel Dorotka: Historky ze života.

K nim si sám píše scénáře, přičemž jednotlivé příběhy odrážejí jeho skutečné zážitky. Ať již to je setkání s vědmou, která mu předpovídá zářnou budoucnost, nebo kontakty s dalšími lidmi, jež potkal.

Zprvu se diváci podivovali nad jeho odvahou jednotlivé díly vůbec zveřejňovat. Nakonec mu sami založili facebookový profil s názvem Fan klub herce Pavla Dorotky.

Do jaké míry jsou pozitivní a obdivné reakce jeho fanoušků recesí či ironií, už musí posoudit každý sám.

Dorotka se považuje za příležitostného herce. „Jako komparzista se necítím. Komparzista je někdo, kdo se ve filmu jenom mihne a nemluví. Ale já pokaždé, když teď vystoupím v televizi, tak tam mluvím. Musel jsem se učit i třicetistránkové texty. Třeba v Modrém kódu jsem měl pětadvacet vět. A to, že nemám hereckou nebo filmovou školu, přece nic neznamená. Například ani Jaromír Hanzlík ji nemá a jaký to je herec,“ tvrdí.

Když se léčil s boreliózou, přehodnotil život

O tom, že se bude věnovat herectví a filmu, začal uvažovat teprve nedávno, v době, kdy se léčil s boreliózou. „Musel jsem tehdy přehodnotit celý svůj život. Měl jsem stavy, kdy jsem se celý klepal. Také jsem musel úplně přestat pít alkohol a kouřit. A tehdy jsem si řekl, že když se z té nemoci dostanu, začnu si plnit své sny,“ říká.

Nejprve si myslel, že své zážitky a historky ze života napíše jako knihu, ale nakonec se rozhodl pro obrazový záznam. „Lidi spíš sledují videa, než čtou,“ vysvětluje mladý muž, jenž si nedávno udělal i modelingový kurz.

Fotogalerie

O tom, že svou hereckou a filmovou dráhu bere vážně, svědčí i fakt, že si založil profil na stránkách ČeskoSlovenské filmové databáze. Jeho seriál historek ze života získal od hodnotitelů dvacet procent.

„Vím, že je řada lidí, kteří ten seriál nemohou vystát. Je to amatérský seriál. A popravdě mě překvapilo, že má docela vysokou sledovanost. Ne každý si z toho dělá legraci. Jsem toho názoru, že člověk si má jít za svým snem. Z negativních reakcí si beru zpětnou vazbu,“ přemítá mladý muž.

„Vím, že se lidem nelíbila kamera a střih. Teď mám nového kameramana, který má zkušenosti s prací pro televize. Věřím, že to bude posun zase dál,“ domnívá se Dorotka, jehož velkými hereckými vzory jsou Sylvester Stallone, Leonardo DiCaprio, ale také Ivan Trojan, Karel Roden nebo Rudolf Hrušínský.

Na konkurzu ho zradil zpěv

Rád by si zahrál i v divadle. Několik zkušeností na amatérské scéně už má za sebou. Před několika lety prý dokonce zkoušel konkurz na herecké místo v Horáckém divadle v Jihlavě, které je jedinou profesionální scénou v kraji. Leč neuspěl.

Zatímco jiní adepti si pro svůj monolog vybrali klasické dramatiky, Pavel Dorotka sáhl po filmové pasáži ze snímku Rocky VI., kde hlavní hrdina promlouvá ke svému synovi. Je přesvědčen, že v případě jihlavského konkurzu ho zradil zpěv. Vedení divadla totiž zapěl Slavíky z Madridu.

V polovině srpna své fanoušky překvapil také oznámením, že si pohrává s myšlenkou ucházet se v roce 2022 o křeslo starosty na telčské radnici. Nyní ho však zaměstnává příprava celovečerního filmu. „Rád bych začal točit příští rok. Mohl by to být první díl z plánované trilogie,“ dodal.