Památkám začne turistická sezona. Lákadlem jsou filmy, Hašek i arcivévoda

  8:46
Výstava pro filmové fanoušky v Jaroměřicích nad Rokytnou, poesiomat u hradu v Lipnici nad Sázavou či nové prohlídkové trasy na zámku v Telči. To jsou jen některá lákadla hradů a zámků na Vysočině pod správou Národního památkového ústavu, která jejich kasteláni připravili pro letošní turistickou sezonu. Ta začne ve čtvrtek 28. března.

„Památky budou otevřené po celou dobu velikonočních svátků a pak přejdou na pravidelný návštěvnický režim,“ řekl Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu (NPÚ).

Vstupné bude pro tuto sezonu stejné jako v předchozích letech, vyjma zámku v Telči, kde se zvýší o dvacetikorunu na hlavní návštěvnické trase. Systém slev ale zůstane podle Pavelce zachovaný.

A na jaké novinky se letos můžou těšit milovníci historie?

Jaroměřice nad Rokytnou Pro fanoušky filmů

Na fanoušky kinematografie cílí nová výstava, která bude k vidění na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Panelová expozice připomene filmy, které se na zámku natáčely či na které zámek zapůjčoval svůj mobiliář. „Od roku 1990 do dnešních dnů se na zámku natočilo devatenáct filmů a do 103 snímků se zapůjčovaly různé rekvizity. Nová výstava tyto filmy návštěvníkům představí,“ informovala o letošní novince Markéta Slabová, mluvčí územní správy NPÚ.

V posledních letech se zde točil například snímek Il Boemo či historická série Marie Terezie. Zámkem se procházeli například slavní italští režiséři bratři Tavianiové nebo herci Gary Oldman a Mads Mikkelsen.

Od začátku tohoto roku si zámek zapsal hned dva filmařské „zářezy“. Začátkem února se zde točil seriál Dcera národa a počátkem března pohádka Šípková Růženka v německé produkci.

Náměšť nad Oslavou Po stopách šlechticů

Náměšťský zámek bude jediný, který se na Vysočině připojí k programu Po stopách šlechtických rodů. Letos je věnovaný Habsburkům. V Náměšti nad Oslavou je budou připomínat tematické prohlídky a výstava.

„Máme tam dvě dost důležité připomínky. Jedna bude na Bedřicha Viléma Haugwitze, konferenčního ministra Marie Terezie. To byl jeden z jejích nejbližších spolupracovníků. V roce 1752 náměšťské panství koupil a žil tam,“ poznamenal kastelán Marek Buš.

Druhá připomínka bude patřit arcivévodovi Františku Ferdinandovi d'Este, který v Náměšti nad Oslavou pobýval deset dnů předtím, než v roce 1918 zemřel v Sarajevu. „Dochovalo se nám několik zajímavých artefaktů z té doby. Například fotografie nebo telegram, který mu posílala jeho žena Žofie Chotková z Konopiště na Náměšť,“ poznamenal Buš.

Lipnice nad Sázavou Hašek i rytířské souboje

Návštěvníci Lipnice se mohou letos těšit na noční hrané prohlídky s Jaroslavem Haškem. V dubnu se na hradě uskuteční workshop zaměřený na souboje v plné středověké zbroji.

„Lidé budou moci pozorovat nácvik soubojů během volné prohlídky hradu. Pro rodiny s dětmi je připravena interaktivní výstava rytířských ctností,“ popsal kastelán Marek Hanzlík.

Další novinkou bude 19. dubna slavnostní odhalení lipnického poesiomatu. „Lidé si budou moci poslechnout něco z Haškových a lipnických pověstí či oblíbenou písničku autora Švejka,“ naznačil kastelán.

Telč Nové trasy a obnovený kulturní program

Zámek v Telči má za sebou tříletou stavební a restaurátorskou obnovu za 241,5 milionu korun, která skončila loni v létě. Hlavním lákadlem je tedy opravený zámek a nové expozice a prohlídkové trasy.

Ty jsou přístupné i v zimě. Jedná se o zámecké muzeum a instalovaný depozitář nazvaný Poklady za oponou. Od ledna do poloviny března je navštívilo téměř patnáct stovek lidí. Od čtvrtka příštího týdne se mohou turisté vydat i na zbývající prohlídkové okruhy. Celkem jich je pět.

Po třech letech stavebních omezení chce zámek znovu obnovit bohatý kulturní program. Chystají tam speciální noční i dětské prohlídky a divadelní představení. Stálicí je festival Prázdniny v Telči. Novinkou bude letní příměstský tábor. „Vyvrcholením tábora bude prohlídka vedená samotnými dětmi na hlavním prohlídkovém okruhu,“ řekl kastelán Bohumil Norek.