Zanedbaná pacovská synagoga získá další část fasády i kopie původních oken

  16:18
Spolek Tikkun v Pacově pokračuje v cestě za záchranou židovské památky. Letos budou aktivisté opravovat třetí a nejponičenější část fasády. Chystají se i na osazení kopií původních oken. Na obnově památky, která v minulosti bývala skladem i výrobní halou, pracují od roku 2015.

Pacovská synagoga byla postavena nejpozději v roce 1823. Za války zdejší židovská komunita vlivem nacistické vyvražďovací politiky zanikla. Židovská obec proto v roce 1952 synagogu prodala státním lihovarům. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Podařilo se nám sehnat přes milion korun, který bude stačit na obnovu třetí části fasády, té nejponičenější. Tam bývala přístavba, která ji spojovala s vedlejší průmyslovou částí, byl tam i průmyslový výtah včetně plechových dveří, které budeme dávat pryč,“ popsal předseda spolku Pavel Tychtl. Spolek získal podporu od města, kraje a z Nadačního fondu obětem holocaustu.

Na jihovýchodní stěně bude také obnoven solární symbol, podobný oknu v čelní straně. Budou vsazeny kopie původních oken. „Vycházíme z fotografií z 50. let, takže se znovu zhodnotí i prostor mezi okny, kde bývala v synagoze schránka na Tóru,“ vysvětlil Tychtl.

Poslední čtvrtá část fasády by měla přijít na řadu v příštím roce, pokud se spolku podaří na její obnovu sehnat peníze. Potom chtějí členové Tikkunu pokračovat obnovou interiéru.

„Museli jsme vybourat betonové přepažení, které tam bylo uděláno k vytvoření druhého patra. Díky tomu jsme odkryli klenbu synagogy. Vybourali jsme betonovou podlahu, protože tam byla velká vlhkost. V letech 2025 a 2026 se chceme zaměřit na odkrytí původní výmalby, řešit odvodnění a novou podlahu,“ přiblížil Pavel Tychtl.

Jako každoročně spolek na podporu svých aktivit bude pořádat ve dnech 9. až 11. srpna akci ke Dni židovských památek. Součástí bude koncert židovské hudby, projekce filmu Alfréda Radoka Daleká cesta, o osudech svého dědečka a pacovského rodáka Josefa Robitschka bude vyprávět jeho vnučka Audrey Knoth, která přijede z USA.

V éře socialismu synagoga sloužila jako výrobní hala a sklad. V roce 2020 byla zapsána na seznam chráněných památek.

22. března 2019