iDNES.cz

Opravy za miliony se vyplatily, Brod je Historickým městem roku v kraji

  9:04
Havlíčkův Brod se stal Historickým městem roku 2020 na Vysočině. V tradiční soutěži zvítězil v konkurenci dalších pěti sídel. K úspěchu mu pomohly investice, jež do centra města v posledních letech vložil. Celkem šlo o stovky milionů korun. Brod postoupil do celostátního finále.

Havlíčkovo náměstí v Havlíčkově Brodě. Zcela vlevo je radnice, v pozadí kostel Nanebevzetí Panny Marie. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Soutěž, v níž jde především o nejlepší nápady a projekty při obnově městské památkové zóny, vyhlašuje ministerstvo kultury už od roku 1994.

Za vítězným Havlíčkovým Brodem se umístila druhá Telč a třetí Jemnice. Brod uspěl především díky mnohaleté obnově centra města.

„Komise ocenila mimořádné úsilí při obnově městské památkové zóny. Havlíčkův Brod příkladným způsobem dokázal, že i město, jež doznalo razantních urbanistických ztrát v průběhu 20. století, lze obohacovat smysluplnou kultivací městského centra,“ uvedl Jan Klimeš z telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

Do soutěže se Havlíčkův Brod přihlásil naposledy v roce 2011. Od té doby se jeho centrum podstatně proměnilo. Novou podobu dostalo Havlíčkovo náměstí, rekonstruovat se podařilo sousední Smetanovo náměstí, opraveny byly navazující ulice, oživena byla i část parku Budoucnost.

„Je to pro Brod ohromný úspěch, máme velkou radost,“ reagoval na výsledky soutěže havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek, do jehož kompetencí rozvoj města a památková péče patří.

„Velice nás potěšilo, že jsme porazili takové konkurenty, jimiž jsou právě Telč a Jemnice. Domnívám se, že rozhodla naše snaha o ucelenou obnovu centra města,“ dodal místostarosta.

Komise ocenila přeměnu náměstí i demolici paneláku

Do vylepšení centra vložil Havlíčkův Brod v posledních deseti letech hodně přes 300 milionů korun. „Připomínám, že se nejedná o dotační peníze. V případě dotací tato částka zahrnuje pouze městský podíl,“ upřesnil Honzárek.

Hodnoticí komise navštívila město bez ohledu na protiepidemická opatření v polovině ledna. Zajímala se o obnovené centrum města, ale zaujal ji i postup radnice, jež nechala zbourat panelový dům, který stál napříč Havlíčkovou uličkou.

V listopadu 2011 to byl vůbec první panelový dům v České republice, který šel k zemi čistě z estetických důvodů.

Na kolik přišla obnova centra Havlíčkova Brodu

  • Havlíčkovo náměstí - 44 milionů Kč
  • Stará radnice - 50 milionů
  • Štáflova ulice - 13,2 milionu
  • Park Budoucnost (I. etapa) - 24 milionů
  • Bývalá ZŠ Rubešovo náměstí - 40 milionů
  • Smetanovo náměstí - 54,7 milionu
  • Ulice Dolní, Na Ostrově, Žižkova - 30,6 milionu

V Havlíčkově Brodě se nachází celkem 80 památek. Jedna z nich - Štáflova chalupa - má nejvyšší statut národní kulturní památky. Od roku 2011 do současnosti bylo opraveno celkem 41 památek, hned pět z nich v průběhu loňského roku. Městská památková zóna má rozlohu 35,5 hektaru.

Pozn.: Jde o příklady největších investic za posledních 10 let hrazených z městského rozpočtu. Ve skutečnosti jich bylo mnohem více, k tomu je nutné připočítat i dotace.

Zdroj: Městský úřad Havlíčkův Brod

„Odstraněním panelového domu a revitalizací Smetanova náměstí došlo ke kultivaci prostředí na západ od hlavního Havlíčkova náměstí. Tomu předcházela velmi zdařilá rekonstrukce hlavního náměstí,“ vyzdvihla mluvčí telčského pracoviště NPÚ Ilona Ampapová.

Za další zdařilé počiny památkáři i odborníci na urbanismus a architekturu považují rekonstrukci Staré radnice včetně jejího zadního traktu. Oceňují rovněž rekonstrukci ulic Dolní, Žižkova a Na Ostrově a zavedení jednosměrného provozu. Líbila se jim i obnova části parku Budoucnost, která má pokračovat i v dalších letech.

Kladné body přinesla taktéž rekonstrukce jediné národní kulturní památky v Brodě - Štáflovy chalupy. Odborníci kvitují i snahu města o průběžné restaurování lunetových obrazů z bývalého kláštera. Za mimořádně zdařilou pak považují rekonstrukci fasády na staré budově gymnázia. „Navrací objektu původní historizující podobu,“ vyzdvihla Ampapová.

„Příklad Havlíčkova Brodu je inspirativním pochopením smyslu památkové péče v městských památkových zónách,“ konstatoval Jan Klimeš. I on sám byl jedním z hodnotitelů soutěže.

Vítězství v krajském kole soutěže pro Havlíčkův Brod znamená stotisícovou odměnu a postup do celostátního finále. V něm půjde nejen o jeden milion korun, křišťálové umělecké dílo a pamětní list, ale hlavně o prestiž a možnost užívat titul Historické město roku. Výsledky budou vyhlášeny v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Během šestadvaceti uplynulých ročníků už tato výsada patřila i dvěma jiným městům v kraji. Za rok 2006 získala celorepublikový titul Polná, za rok 2018 pak Brtnice. Pokud by Havlíčkův Brod uspěl, stal by se tak třetím Historickým městem roku na Vysočině.

zpět na článek