Brod stanoví poplatek za odpad podle velikosti popelnice. Více třiďte, žádá

  12:06
Revoluční změnu v poplatcích za svoz a uložení komunálního odpadu chystají v Havlíčkově Brodě. Od příštího roku už se nebude platit za osobu s trvalým bydlištěm, ale za nemovitost. Výše poplatku se bude odvíjet od velikosti popelnice či kontejneru. Nová pravidla schválili zastupitelé města.

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Naznali jsme, že systém svozu odpadů by měl doznat podstatných změn. Tou základní je opuštění takzvané kapitační platby, kterou nahradí platba za celou nemovitost. Slibujeme si od toho, že přimějeme obyvatele více třídit,“ prohlásil starosta Zbyněk Stejskal (ODS).

Prozradil, že město při stanovování nových podmínek zvažovalo tři možnosti úhrady. Nakonec před váhou či objemem odpadu, což by se hůře zjišťovalo a dokazovalo, zvítězila výše platby podle velikosti vyvážené popelnice.

Počítáme s tím, že řada obyvatel velikost své popelnice vzhledem k poplatkům přehodnotí. Třeba vědí, že velkou za dva týdny nenaplní, a pořídí si menší.

Marie Rothbauerovámístostarostka Havlíčkova Brodu

Od příštího roku každá domácnost zaplatí 0,65 koruny za litr objemu popelnice a jeden svoz. Odpad se v Brodě vyváží jednou za dva týdny, tudíž se částka násobí šestadvaceti za 26 svozů ročně. Zároveň budou zrušeny veškeré slevy na děti a seniory, jež dosud platí.

Havlíčkův Brod stojí svoz a uložení odpadu každým rokem kolem čtyřiceti milionů korun. Při platbě za osobu se dařilo vybrat na poplatcích zhruba 17 milionů. Rozdíl město dotuje ze svého. Během příštích šesti let se má platba za ukládání odpadu na skládku zdvojnásobit, od roku 2030 má být skládkování zcela zakázáno.

Platit budou i nájemníci bez trvalého bydliště

Podle současných propočtů by nový systém měl přinést městu jen asi o jeden milion korun víc. „Ale výběr bude mezi obyvatele rozložen spravedlivě a odpovědně. Platit tak budou třeba i lidé v nájmu bez trvalého bydliště, kteří dosud poplatkům unikali. Více bude platit ten, kdo netřídí. Kdo třídí a bude mu stačit menší popelnice, ušetří,“ podotkl starosta.

V podkladech pro zastupitele vedení radnice nastínilo několik konkrétních příkladů, jak se poplatky změní. Například čtyřčlenná domácnost se dvěma nezletilými dětmi momentálně platí 2 520 korun za rok bez ohledu na velikost popelnice. Nově zaplatí 1 859 korun za popelnici o objemu 110 litrů, 2 028 korun za nádobu o objemu 120 litrů, ale už 4 056 korun při používání kontejneru o objemu 240 litrů.

Podobně se cena liší i u jiných typů domácností. Platí, že čím menší nádoba, tím více lidé ušetří. Poplatku se ale nevyhne ani dům bez popelnice. Jeho majitel bude platit minimální paušál, jenž činí 468 korun ročně. Částka odpovídá nejmenší možné šedesátilitrové popelnici bez vývozu vynásobené dvanácti měsíci.

„Počítáme s tím, že řada obyvatel velikost své popelnice vzhledem k poplatkům přehodnotí. Třeba vědí, že velkou za dva týdny nenaplní, a pořídí si menší. Pak také za svoz a uložení odpadu zaplatí méně,“ sdělila místostarostka Marie Rothbauerová (ODS).

Sdružení vlastníků musí poplatky rozpočítat

Že by lidé ve snaze ušetřit začali ve větší míře zakládat černé skládky nebo se snažili svůj odpad vyhodit do popelnice k sousedům, se vedení města neobává.

„Úplně bychom takovému chování čelit neuměli. Ale věříme, že jsme se jako společnost posunuli mnohem dál. Stejný systém funguje ve 1 621 obcích České republiky a to musí mít nějaký důvod,“ míní Stejskal.

Kolik vyhodíte, tolik peněz zaplatíte. Brod přemýšlí o revoluci v odpadech

V případě rodinných domů je systém nastaven jasně. Zcela jiné to však je u bytových domů. „Pro nás je v těchto případech partnerem sdružení vlastníků jednotek nebo bytové družstvo. Poplatky budeme podle velikosti nádob účtovat jim, oni si je pak budou rozúčtovávat na jednotlivé domácnosti,“ vysvětlila Rothbauerová.

Tento systém byl jedinou věcí, k níž měla na jednání zastupitelstva poznámky opozice. „V tom vidím jako předseda bytového družstva problém. Nemám představu kdo, co a kolik odpadu vyprodukuje. Když všichni v domě budou platit stejně, vytrácí se motivace ke třídění,“ namítl Vladimír Frič (KSČM). Nový systém ale i on podpořil.

Plechové popelnice za rok a tři čtvrtě skončí

Radnice nyní po schválení nového modelu chce se systémem obyvatele podrobně seznamovat. Na to si dává celého tři čtvrtě roku, během něhož se uskuteční rozsáhlá informační kampaň.

Technické služby, jež se o vývoz odpadu starají, zároveň postupně ve svozové dny všechny popelnice osadí čipy. Jen takové budou moci od nového roku vyvézt. Popelnice bez čipů se vyvážet nebudou. Není to přitom tak dávno, co technické služby na nádoby lepily QR kódy.

Zároveň po roce fungování nového systému – od roku 2026 – bude platit zákaz používání plechových popelnic. Technické služby budou vyvážet jen plastové nádoby. „S plechovými popelnicemi je složitější manipulace. Jsou těžší a nový kuka vůz na ně už není uzpůsoben. Prosíme obyvatele, aby si do té doby pořídili nové plastové nádoby,“ říká starosta Stejskal.

V Havlíčkově Brodě se směsný komunální odpad vyváží jednou za dva týdny. V podobném až měsíčním intervalu se vyváží odpad tříděný. Od města majitelé rodinných domů, kteří o to požádali, zdarma dostali velké nádoby na papír a na plast. „Využili toho téměř všichni,“ podotkla místostarostka. Kontejnery na tříděný odpad město přidává i k bytovým domům.

19. září 2019

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv