Nepotřebné věci lze ve Žďáře odkládat do zvláštní skříně. Poslouží jiným

  8:40
Věci, které již lidé doma nevyužijí, ale jsou stále v dobrém stavu a někomu by ještě mohly posloužit, lze nyní ve Žďáře odložit do nové re-use skříně. Ta se od minulého týdne nachází poblíž vchodu do relaxačního centra ve Švermově ulici. Z jejího obsahu si kolemjdoucí mohou cokoliv vybrat a odnést domů.

Re-use skříň je umístěna u vchodu do žďárského relaxačního centra. Odkládat do ní lze funkční věci v dobrém stavu, které ještě někdo může využít. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Vznik re-use skříně je další z aktivit ekotýmu, který funguje při žďárském městském úřadě. „Přímo na úřadě máme už dlouhodobě zavedený takzvaný re-use stolek, který je ale určený pouze pro zaměstnance. A tato služba tam velmi dobře funguje,“ zhodnotila mluvčí radnice Blanka Sobolová.

Nová skříň funguje na stejném principu, ale je určena pro širokou veřejnost. Odkládat do ní je možné spíše menší předměty, které se do celkem tří poliček rozměrově vejdou. Například hračky, sportovní potřeby, dekorace nebo nádobí.

„Měly by to být především funkční věci v dobrém stavu. Prostě takové, které byste dokázali nabídnout i svým přátelům,“ zmínila hlavní kritérium Sobolová.

Doplnila, že ekotýmu vyšla vstříc městská příspěvková organizace Sportis, která relaxační centrum, u něhož je nový box umístěn, spravuje. Její zaměstnanci také budou mít provoz skříně, jež má předcházet vzniku zbytečného odpadu, na starosti.

Re-use skříň však není k dispozici pouze ve Ždáře. Už od října 2022 ji mohou využívat třeba obyvatelé Jihlavy. Konkrétně se takový box nachází na sídlišti Březinky, mezi nákupním a zdravotním střediskem. V Jihlavě, stejně jako v řadě dalších měst v kraji, lidem slouží i větší re-use centra, kam veřejnost může odkládat i rozměrnější a různorodější věci. Tato služba však ve Žďáře prozatím chybí.

Autor: