Vratné kelímky bodovaly na akcích v Telči i Třebíči, města zůstala čistá

  17:42
Nadšení panuje na radnicích v Telči a v Třebíči z toho, jak se během letních měsíců osvědčily omyvatelné a vratné kelímky na nápoje. Cílem tohoto pilotního projektu bylo snížit během letních kulturních akcí plastový odpad a zároveň dosáhnout větší čistoty ve městě. A jak se zdá, záměr vyšel.

Vratné kelímky se staly vítaným suvenýrem turistů a návštěvníků akcí v Telči. Zhruba 2 700 kusů zmizelo. Podobný úspěch měly také třebíčské zálohované plastové nádobky. | foto: Městský úřad Telč

„Byl pro nás nepředstavitelný šok, že na náměstí bylo letos tak čisto. Nikde se neválely plastové kelímky jako v minulosti,“ pochvaluje si místostarosta Telče Pavel Komín.

Podobně hovoří i starosta Třebíče, kde vratné kelímky poprvé testovali v rámci Slavností tří kápí.

„Koše na odpadky byly poloprázdné a celé prostranství Podzámecké nivy, kde se slavnosti odehrávaly, bylo mnohem čistší než v minulých letech, kdy se jednorázové kelímky povalovaly všude,“ ocenil Pavel Pacal.

Efekt omyvatelných zálohovaných kelímků, které prodejci do oběhu vydávali za padesátikorunovou zálohu, se projevil i na množství celkového odpadu, který se rapidně snížil.

„V minulých letech jsme během festivalu Prázdniny v Telči, kdy je nárůst odpadu nejvyšší, vyváželi v průměru 135 kontejnerů a letos jenom 27,“ vypočítává Komín.

V Třebíči si spočítali, že díky zálohovaným nádobkám ušetřili 15 322 jednorázových plastových kelímků o celkové hmotnosti vyšší než 110 kilogramů.

Vratné kelímky si Telč poprvé vyzkoušela na loňských srpnových historických slavnostech. Kelímky ale bylo tehdy potřeba na umytí vézt až do Soběslavi.

Nyní však měli Telčští k dispozici mobilní myčku. Peníze na její pronájem získal svazek obcí z dotovaného přeshraničního projektu zaměřeného na odpadové hospodářství. „Jenom během letního folkového festivalu jsme za den umyli kolem 35 tisíců kelímků,“ dodal telčský místostarosta.

Kelímek se stal originálním suvenýrem, tisíce si jich lidé nechali

Nápojový plast s originálním motivem se stal pro návštěvníky i zajímavým suvenýrem z prázdnin. Jak jinak si totiž vysvětlit, že se Telči nevrátilo 2 700 kelímků, v Třebíči šlo o 1 600 kusů.

Do distribuce šlo v Telči celkem sedm tisíc kelímků. Další se svými vlastními motivy si obstaral pořadatel festivalu Prázdniny v Telči, organizace Sdílení a Panský dvůr.

„Stovky kusů jsme do oběhu nedali a nechali si je v záloze pro případ nějakého kolapsu v distribuci. Další zálohu jsme měli v Jihlavě, kam jsme si pro kelímky v případě jejich nedostatku mohli zajet. Nemuseli jsme ale ničeho z toho využít,“ dodal Komín. Ty zbylé dají do oběhu příště.

Třebíč nechala zobrazit na nádobkách historická zákoutí města. Telčská radnice měla na kelímcích dva motivy. Na jednom byla vyobrazena postava Zachariáše z Hradce, na druhém je zachycena komiksovou formou tematika třídění odpadu s nápisem „Když se zřídíš, tak třídíš“. V příštím roce chtějí obě města, jejichž atraktivní památky jsou na seznamu UNESCO, v projektu pokračovat.