Vedení Meziříčí si nechalo vyplatit statisícové odměny, opozice se zlobí

  12:14
Mimořádné roční odměny ve výši dvou měsíčních platů schválili pro nejužší vedení města zastupitelé Velkého Meziříčí. V případě starosty Alexandrose Kaminarase jde o bezmála 187 tisíc korun hrubého, místostarosta Martin Kaman dostane přes 164 tisíc korun. Opozice pro vysoké odměny nevidí důvod.

Starosta Velkého Meziříčí Alexandros Kaminaras obdrží mimořádnou odměnu ve výši téměř 187 tisíc korun. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Udělení odměn pro tyto uvolněné zastupitele, a to v maximální výši, již umožňuje zákon, vzbudil mezi některými členy zastupitelstva silné emoce. Miroslav Jágrik (Pro Velké Meziříčí) dokonce reagoval rezignací na post zastupitele.

Návrh na finanční ocenění starosty a místostarosty - za jejich přínos k rozvoji města a realizaci úspěšných akcí, předložil v úterý zastupitelům radní města Tomáš Bílek. Je ze stejného nezávislého uskupení Společně VM, jako starosta i místostarosta.

„Bavili jsme se o tom na radě déle a shodli se, že bychom z toho chtěli udělat běžné téma, které se může třeba každý rok řešit na zastupitelstvu,“ popsal Bílek.

Podle toho, jak by jeho členové byli spokojeni s prací nejužšího vedení, by mu mohli, ale nemuseli, odhlasovat mimořádné odměny, a to v různé výši. „Myslím, že je to normální u všech vedoucích pozic, ať už se jedná o městské společnosti, nebo třeba příspěvkové organizace,“ doplnil radní Bílek.

Práce pro město má být čest, volal kritik

Jeho návrh ocenit činnost uvolněných zastupitelů v nejvyšší možné výši nakonec hlasováním prošel, byť se objevilo několik protinávrhů na snížení částky. Jeden vzešel od KDU-ČSL, druhý pak paradoxně od samotného Kamana, jenž chtěl svoji odměnu zredukovat na polovinu. Jeho kolegové však byli proti.

Odchodem z komunální politiky pak odpověděl na přiznání odměn starostovi a místostarostovi již zmíněný Miroslav Jágrik. „Za práci, kterou vykonávají, jsou ohodnoceni v mezích jako starostové podobně velkých měst. Starosta 93 413 korun a místostarosta 82 217 korun. Tyto pozice sami přijali a dobře věděli, jak jsou finančně ohodnoceny,“ uvedl Jágrik, jenž v zastupitelstvu působil od roku 2006.

„Práci pro město jsem vždy považoval za čest, nikoli za výdělečný podnik,“ podotkl Jágrik.

S udělením odměn nesouhlasí ani Josef Komínek (Pro Velké Meziříčí), který byl v minulosti dlouholetým místostarostou a poté tři roky i starostou Velkého Meziříčí.

„Nemyslím si, že za rok a půl se ve městě udělalo něco natolik mimořádného, aby za to vedení mělo tak vysoké odměny,“ konstatoval Komínek. Dá se také dle jeho slov očekávat, že v budoucnu se tento zákonem umožněný systém oceňování uvolněných zastupitelů stane standardem, a to nejen v Meziříčí.

Prolamuje se letité tabu, pochvaluje si starosta

Podle starosty Kaminarase je to však namístě. „Je v naprostém pořádku, že se tabu, které tu celé roky bylo a které znamenalo, že na nějakou odměnu nesmí volení zástupci města ani pomyslet, protože ‚co by si lidé pomysleli‘, prolamuje. Děkuji, že se tento legitimní nástroj vycházející ze zákona o obcích aktivoval a umožní všem budoucím představitelům nejen našeho města být za svoji práci zastupitelstvem hodnoceni,“ vyjádřil se Kaminaras.

S tím souhlasí i místostarosta. „Beru to jako normální práci, která nás se starostou baví, naplňuje a věnujeme se jí na maximum. Přesto mě ale takové ocenění od lidí, kteří nás jmenovali do funkce, nesmírně těší a motivuje dál pracovat a zlepšovat se,“ řekl Kaman.

Jako tragikomickou pak vnímá vedení města rezignaci Miroslava Jágrika. „Svůj odchod avizoval již před rokem a čekal pouze na příležitost, na kterou ho naváže, aby nám mohl uškodit a nevypadal, že utíká od práce pro město jen tak - přitom utíká, protože už bydlí jinde,“ nechal se slyšet starosta Kaminaras.

Že přidělování mimořádných odměn uvolněným zastupitelům není ve městech Vysočiny ještě úplně běžné, potvrzují i reakce z oslovených radnic. „V Jihlavě takové možnosti primátor ani náměstci v současné době ani v dohledné minulosti nevyužili,“ sdělila za jihlavský magistrát Aneta Hrdličková.

Stejně je tomu třeba v Pelhřimově či Třebíči. „U nás žádné mimořádně odměny nemáme, my sloužíme lidu,“ reagoval s nadsázkou žďárský starosta Martin Mrkos.

Oba pánové přispěli k rozvoji města

V Meziříčí bylo finanční ocenění dvojice mužů v čele radnice odůvodněno jejich přispěním ke komplexnímu rozvoji města. Za jejich působení došlo k realizaci řady akcí za téměř 200 milionů korun.

„Konkrétně jde například o bytový dům pro seniory, 21 nových stavebních pozemků na Hliništích, rekonstrukci zimního stadionu, překladiště odpadů,“ vyjmenovala Martina Strnadová z tiskového odboru radnice.

Mimo staveb se dle jejích slov zlepšilo společenské a kulturní zázemí města, třeba i díky převzetí Nové synagogy a jejímu oživení. V případě Martina Kamana bylo v odůvodnění uvedeno mimo jiné i spuštění grantového programu mikroregionu pro terénní pečovatelskou službu či rozvoj grantů pro sport, kulturu a sociální věci.

Velké Meziříčí má nové byty pro seniory (březen 2023)

22. března 2023