iDNES.cz

Ochránci přírody ozdobili louku obřími ještěrkami a pavouky

  9:02
Cestující letadlem, horkovzdušným balónem či majitelé dronů mohou nyní vidět na louce u Hojkovského rašeliniště na Jihlavsku netradiční velkoplošné obrazce ve tvaru pavouků a ještěrek.

Ochráncům přírody, kteří louku sečou, přišly geometrické tvary příliš fádní. | foto: Antonín Zajíček, ZO ČSOP Margarita

Nejedná se ale o záhadný výtvor mimozemské civilizace, jak by se mohlo zdát, jde o obrazce vzešlé z takzvaného mozaikového sečení trávy. To už druhým rokem takto netradičně ve výtvarném duchu pojali lidé z Českého svazu ochránců přírody Margarita Jihlava pod taktovkou předsedy Libora Zajíčka. Ti se o národní přírodní památku Hojkovské rašeliniště starají.

Mozaikové sečení trávy, kdy je pokosená jenom část plochy a zbývající se nechává růst, je podle ochránců přírody velmi důležitá pro ochranu biodiverzity.

„Nepokosené plošky fungují pro hmyz jako zdroj potravy i pro některé druhy rostlin, které dozrávají později, než je optimální doba seče. A díky vynechávkám jsou schopny také dozrát a vytvořit semena,“ vysvětlil Petr Piechula z CHKO Žďárské vrchy.

Ochráncům přírody, kteří louku sečou, však přišly geometrické tvary příliš fádní. „Když jsme se dívali pomocí dronu z výšky, zjistili jsme, že je takováto seč dosti výrazná. A protože nám nepravidelné tvary přijdou zajímavější než ty geometrické, rozhodli jsme se vše pojmout takto výtvarně,“ líčí Tomáš Krásenský z ČSOP Margarita Jihlava.

Druhy typické pro danou oblast

První úspěšný pokus udělali ochránci přírody loni, kdy na hojkovském rašeliništi vyžali motiv motýla perleťovce stříbropáska a rostliny vachty třílisté.

Letos se pro změnu rozhodli na louce vytvořit obrazce tří ještěrek živorodých a dvou pavouků lovčíků vodních. „Jsou to všechno druhy, které jsou právě pro tuto oblast typické,“ vysvětluje Krásenský.

Jeden den si on sám námět nakreslil na papír a pak už motivy nahrubo vysekl sekačkou přímo na místě. „Sekačkou jsme dělali ty hrubější tvary. Křovinořezem jemnější části, jako třeba drápy ještěrek. Oči ještěrek a pavouků jsme pak doladili hráběmi a vidlemi,“ popisuje práci, na které pracoval společně v týmu se svými kolegy.

Práce to nebyla jednoduchá a bylo ji zapotřebí dobře naplánovat. Museli se při seči vyhnout například vzácné rostlině třtině nachové a zároveň bylo nutné nechat široký manévrovací prostor pro traktůrek, který by odvážel trávu.

V příštím týdnu ochránci přírody plánují posíct část louky, kterou nechali zatím růst. Obrazce ale nezmizí. „Budou vidět, jen budou barevně invertované,“ dodal Krásenský.

zpět na článek