Brodský jihovýchodní obchvat se otevře. Na den a jen pro chodce a cyklisty

  16:04
Netradiční příležitost k výletu mají lidé z Havlíčkova Brodu a okolí. Ředitelství silnic a dálnic totiž v sobotu pořádá den otevřených dveří na stavbě jihovýchodního obchvatu města. Na prohlídku se lze vydat na kole, koloběžce či třeba pěšky, klidně i s kočárkem.

Stavba havlíčkobrodského jihovýchodního obchvatu míří k závěru. Minulý týden většina více než čtyřkilometrové trasy dostala finální asfaltový povrch. V sobotu se polovina trasy otevře pro chodce a cyklisty, ŘSD pořádá den otevřených dveří. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pro zájemce bude otevřena zhruba polovina trasy obchvatu od kruhového objezdu u Selské jizby na výpadovce na Jihlavu k mimoúrovňové křižovatce Skalka. Ta se nachází kousek před mostem přes říčku Šlapanku a železniční trať na Jihlavu.

Stavba bude přístupná z obou těchto míst v době od 10 do 17 hodin. Návštěvníci si nejen budou moci celý úsek projít či projet nemotorovým vozidlem, těšit se ale mohou i na další atrakce. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) slibuje ukázku silniční a stavební techniky, na místě budou i prezentační stánky investora a zhotovitelů.

Obchvat Brodu už dělníci asfaltují, řidiči se po něm poprvé projedou do Vánoc

V přístupném úseku už je položena i vrchní asfaltová vrstva. Zbývá udělat příslušné zkoušky. Upravit je třeba krajnice i příkopy a osadit svodidla. „Havlíčkobrodský obchvat je náročný na převýšení a dosud nejsou osazená veškerá svodidla. Proto bychom nechtěli, aby na otevřený úsek stavby vjížděli lidé na inline bruslích. Je to z důvodů bezpečnosti,“ upozornil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Zajištěno rovněž nebude parkování u vstupů na stavbu. Vhodné místo na odstavení vozidel bude jen u centra Highland sport poblíž kruhového objezdu na silnici na Jihlavu.

Čtyřkilometrový jihovýchodní obchvat Brodu za jednu a tři čtvrtě miliardy korun je po více než dvou a půl letech stavby před zprovozněním. Otevřít pro dopravu by se měl v druhé polovině prosince. Dokončovací práce mimo vozovku potrvají do poloviny roku 2024.

14. září 2023

Autor: