Že Česká republika stojí před případnou mezinárodní arbitráží, si myslí Luboš Kliment, právní zástupce obcí, v jejichž katastrech se ložisko uranu nachází.
Těžit v okolí Brzkova, Přibyslavi a Věžnice na pomezí Jihlavska a Havlíčkobrodska by kromě státního podniku Diamo totiž chtěla i australská společnost Uran Limited prostřednictvím své české dceřiné firmy Urania Mining.
O lokalitu se uchází řadu let. Samosprávy měst a obcí zkontaktovala poprvé v roce 2007. Tedy dříve než Diamo.
„Ministerstvo průmyslu a obchodu ani státní podnik Diamo však vládu neinformovaly o dalším zájemci o těžbu uranu. Pokud by bylo Diamo se svým návrhem na rozšíření ložiskového území úspěšné, může být dán základ pro obří mezinárodní těžařskou arbitráž,“ tvrdí advokát Kliment.
Společnost Urania Mining u samospráv neuspěla. V roce 2008 jí všechny odmítly. Přesto firma podala v roce 2011 na ministerstvo pro životní prostředí žádost o stanovení průzkumného území Věžnice a v roce následujícím i v lokalitě Brzkov. Ještě roku 2012 však žadatel řízení zastavil.
„Z důvodů očekávané aktualizace surovinové politiky státu žadatel osobně v září požádal o přerušení řízení do data přijetí a schválení nové surovinové politiky, které však dosud neproběhlo,“ informovala Petra Roubíčková z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.
Diamo chce přeskočit postupné kroky k rozšíření ložiska
„Postup společnosti lze hodnotit jako správný z pohledu horního práva. Prvotním řízením je řízení o stanovení průzkumného území, po jeho povolení se provede řádný geologický průzkum. Na základě průzkumu vydá ministerstvo životního prostředí osvědčení o ložisku a teprve poté je možné zahájit řízení o rozšíření chráněného ložiskového území,“ vysvětluje Kliment.
Jediným uranovým dolem ve střední Evropě je ten v Dolní Rožínce na Žďársku. Zaměstnává 850 lidí, z toho zhruba polovinu horníků. Příští rok v něm ovšem těžba skončí, proto stát a jím vlastněný podnik Diamo uvažují o znovuotevření brzkovského dolu.
Na rozdíl od Australanů však chtěl přeskočit všechny nutné kroky a rovnou rozšířit chráněné ložiskové území, aniž by provedly průzkumné práce. Po protestech samospráv toto řízení ministerstvo životního prostředí před několika týdny zastavilo.
„Státní podnik Diamo trvá na skutečnosti, že komplexní průzkum ložiska byl řádně proveden. Dokončen byl již v roce 1991. V současné době jsou vypořádávány připomínky ministerstva životního prostředí,“ sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.
V lokalitě se na zkoušku těžilo na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. Žádost Diama vychází z tehdejších průzkumů, doplněná je však teoretickými výpočty bez ověření vrty.
Alespoň proces na x let zbrzdit, přeje si advokát obcí
Pokud by stát vyhověl Diamu, poškodil by podle Klimenta práva soukromé společnosti.
„Této společnosti bylo státem stanoveno, že bez průzkumu a změny surovinové politiky nemohou nic dělat. Nyní přichází státem řízený konkurent ohánějící se mandátem vlády a říká, že to, na co oni čekají mnoho let, my pro těžbu nepotřebujeme,“ vysvětluje advokát, proč by mohlo dojít k mezinárodní arbitráži.
„Dle horního zákona má organizace, pro niž byl proveden průzkum ložiska, tedy státní podnik Diamo, přednost při získání souhlasu ke stanovení dobývacího prostoru,“ odmítá možnost arbitráže Kotrba.
Navíc se ohradil proti nařčení, že by Diamo či ministerstvo průmyslu a obchodu o zájmu konkurenta u Brzkova těžit vládě cokoliv tajilo. „Ministerstvo ani Diamo nemají povinnost oznamovat, který subjekt podal žádost na stanovení průzkumného území. Těmito informacemi disponuje ministerstvo životního prostředí,“ vzkázal mluvčí.
Co zjištění advokáta obcí způsobí, nedovede v tuto chvíli nikdo odhadovat. Existují dvě hlavní možnosti. Buď ministerstvo životního prostředí vyhoví Diamu, pak ale může očekávat případné právní kroky australských těžařů. Nebo může trvat na nových průzkumech lokality a tím poslat firmu Urania Mining zpět do hry.
„Každopádně věříme, že to celý proces směřující k obnovení těžby uranu u Brzkova přinejmenším zbrzdí a samosprávy získají x let času navíc,“ doufá Luboš Kliment.