V Novém Městě začíná biatlonové mistrovství světa. Ze silnic budou parkoviště

  8:50
Slavnostním zahájením na Vratislavově náměstí dnes odstartuje mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě. První závod šampionátu, smíšená štafeta, je ve Vysočina Areně na programu již zítra. Ve středu ale nezačíná jen svátek pro sportovní nadšence, ale i série uzavírek a dopravních omezení, jež se dotknou obyvatel Nového Města, Žďáru nad Sázavou a dalších obcí.

Na akci, která potrvá do 18. února, by totiž mělo podle odhadů pořadatelů dorazit kolem 200 tisíc návštěvníků.

„Jejich příjezd, odjezd i samotný pobyt v Novém Městě na Moravě a jeho okolí bude klást vysoké nároky především na zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu i na zajištění veřejného pořádku,“ okomentovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Místo luk zpevněné plochy

Přímo k Vysočina Areně se fanoušci autem nedostanou, tyto prostory jsou určeny závodníkům a jejich týmům, novinářům a hostům. Své vozy tedy musí lidé nechat na vyhrazených plochách. Vzhledem k předpovědi počasí, jež zatím věstí teploty nad nulou a déšť, přistoupili pořadatelé k takzvané mokré variantě parkování.

Místo stání na loukách využijí tedy návštěvníci v Novém Městě zpevněné plochy. Tou stěžejní je silnice I/19, jež bude proto dočasně uzavřena - v úseku od okružní křižovatky, která zůstane průjezdná, až po odbočku k nemocnici. „Časový harmonogram uzavírky by se upravoval na základě aktuální dopravní situace v jednotlivých závodních dnech,“ nastínil novoměstský starosta Michal Šmarda.

Objízdná trasa pro osobní dopravu povede přes Petrovice, Hlinné, Jámy a Žďár.

Další místa pro odstavení auta budou k dispozici na záchytných parkovištích v deset kilometrů vzdáleném Žďáře nad Sázavou. K tomuto účelu poslouží plocha u sportovní haly a na rychlobruslařském ovále. Auta dále zaplní část bývalé silnice I/19 v Novoměstské ulici, a to v části mezi odbočkou na Mělkovice a propojkou s Jamskou ulicí. Parkovat se má rovněž v samotné zmíněné propojce.

Ze Žďáru budou biatlonové fanoušky zdarma svážet dvě linky kyvadlové dopravy - ze stanoviště u vlakového nádraží a z Dolní ulice od Obchodního centra Libušín. „Spolupracujeme s pořadateli i policií. Nicméně i tak lze čekat, že se v určité exponované dny nevyhneme dopravním komplikacím,“ konstatoval žďárský starosta Martin Mrkos.

Obyvatele prosí o toleranci. „Je to velká akce a musíme ji přečkat. Věřím, že z ní budou těžit místní podnikatelé,“ dodal Mrkos.

Projede jen linková doprava

Další autobusy odvezou veřejnost do centra dění z Fryšavy pod Žákovou horou, Tří Studní a Vlachovic. Silnice mezi Vlachovicemi a novoměstskou zastávkou u nemocnice bude totiž v závodní dny uzavřena. Projede jen linková doprava, ostatní se musí vydat objížďkou přes Sněžné a Tři Studně.

Na řidiče čekají i omezení v podobě jednosměrek, například na trase Radňovice - Jiříkovice - Nové Město, kde v opačném směru nebude možné trasu absolvovat.

29. ledna 2024

Na komplikace se musí připravit také lidé mířící do novoměstské nemocnice. Její hlavní parkoviště se totiž stane točnou kyvadlové dopravy; zadní část plochy bude zase vyhrazena pro zaměstnance.

„Prosíme pacienty, aby neparkovali v areálu nemocnice, kde kvůli rekonstrukci vstupního pavilonu není moc vhodných míst. Musíme zachovat průjezdy a místa pro sanitky a záchranky a pro průjezd autobusu MHD,“ řekla mluvčí nemocnice Helena Zelená Křížová.

Aktuální informace k biatlonovému mistrovství najdou zájemci na webu biathlonnmnm.cz.

Šampionát zahájí akrobaté a Ewa Farna

Součástí světového šampionátu v biatlonu je i pestrý doprovodný program. V Novém Městě na Moravě se představí řada známých muzikantů. Sportovní megaakci zahájí dnes v 19 hodin na Vratislavově náměstí akrobatická show Biatlon na nebi. Při půlhodinovém představení se ukáže tento sport ve všech svých podobách.

„Zahajovací show připravuje Letní Letná ve spolupráci s Losers Cirque Company a AirGym Art Company,“ informovali organizátoři. Po akrobatech publikum rozparádí v půl osmé svým hodinovým koncertem nejpopulárnější česká zpěvačka Ewa Farna.

„Celkově však nebudeme akce soustředit do města,“ uvedl šéf organizačního výboru šampionátu Jiří Hamza. Většina doprovodného programu se odehraje ve Fanzóně nebo přímo v aréně. Hlavním důvodem je podle něj především divácký komfort. „Zkrátka jsme chtěli, aby všichni lidé, kteří budou čekat na závody několik hodin, měli zábavu rovnou na stadionu. Aby nemuseli někam přecházet či přejíždět,“ vysvětluje Hamza. Výjimkou bude už zmiňovaná vítězka Českého slavíka 2023 Ewa Farna a dva dny po ní se na náměstí představí rovněž kapely Mayday a Buty. Tyto čtvrteční koncerty v 17 a 19 hodin proloží ještě autogramiáda českých biatlonových legend (18:00).

Třetí a zároveň poslední akcí na novoměstském Vratislavově náměstí bude v sobotu 10. února koncert zpěvačky Anny K ve 13 hodin.

Najíst se, napít se a zabavit se

Každopádně to nejdůležitější uvidí, zažijí a navštíví fanoušci z Česka i zahraničí přímo v aréně. „Chtěli jsme, aby se tam lidé najedli, napili a měli k dispozici i potřebné sociální zázemí,“ pokračuje ve vysvětlování Hamza. „Také kvůli tomu, že závody jsou většinou naplánovány až na večer. Nedávalo by smysl, abychom pak akce pořádali ve 21 hodin na náměstí. To by bylo technicky nezvladatelné,“ dodal.

Přímo v aréně vystoupí například moderátor a zpěvák Endru, folková kapela Alfasrnec, Tomáš Savka s Jakubem Žídkem nebo Tros Discotequos (Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián). (evs, bar)

23. října 2023