Nevidomý sportovec porazil v extrémním závodě většinu zdravých kolegů

  8:50
Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal z Nového Telečkova na Třebíčsku dosáhl dalšího skvělého výkonu. Před pár dny v Rakousku úspěšně dokončil svůj druhý extrémní triatlon v životě.

Trasérem Ondřeje Zmeškala (vlevo) je Marek Peterka. | foto: archiv Ondřeje Zmeškala

Mohl někde v koutě láteřit nad svým osudem, jenže na to je až moc velký bojovník. Hendikepovaný sportovec z Nového Telečkova Ondřej Zmeškal, který ve dvaceti letech nenávratně přišel o zrak, nepřestává udivovat svými výkony. Aktuálně má za sebou další ze série extrémních triatlonů – Austria Extreme Triathlon.

„Jedná se o atraktivní závod, který láká své účastníky především na horské převýšení, plavání v řece Mur a na cílovou rovinku pod horským masivem Dachstein,“ přibližuje Zmeškal.

Časový limit zmiňovaného triatlonu v sousedním Rakousku je 19 a půl hodiny a určený je pouze pro 130 závodníků. A jedním z nich byl tentokrát také Ondřej Zmeškal se svým trasérem Markem Peterkou. Stal se tak vůbec prvním nevidomým účastníkem tohoto extrémního „šílenství“.

Start byl o předminulém víkendu naplánován na půl pátou ráno. „Jednalo se o plaveckou část dlouhou 3,8 kilometru. Teplota vody byla okolo 16 stupňů, což vyžadovalo vybavení v podobě neoprenu, kukly i neoprenových ponožek,“ hlásil Zmeškal.

Plavání proti proudu řeky bylo nelehkým úkolem pro většinu startovního pole. l

V tandemu na vrchol i do prudkého sjezdu

Po dokončení plavecké části následovala 186 kilometrů dlouhá cyklistická výzva. Jelo se směrem na sever Štýrska s celkovým převýšením 4 tisíce metrů nad mořem. Na závodníky čekala hned tři náročná stoupání, včetně vrcholu Sölkpass.

„To vše jsme museli s Markem absolvovat na tandemovém kole. Včetně prudkých sjezdů,“ připomněl třiatřicetiletý nadšený sportovec z Třebíčska.

Po náročné cyklistice zbýval ještě běžecký úsek o délce 43,6 kilometru s převýšením 2 tisíce metrů nad mořem. Únava se zračila v obličejích všech účastníků, bylo zřejmé, že u každého si vybrala svou daň.

„Aspoň že panovalo celkem příjemné počasí. Absolvovat tenhle závod v nějakých nepříznivých povětrnostních podmínkách by rozhodně ztížilo možnost celý závod dokončit,“ věděl Zmeškal.

Trojnásobný světový šampion

Celý Austria Extreme Triathlon nakonec třebíčský rodák dokončil se svým trasérem v čase 17:20,20 a mezi zdravými závodníky se umístil na 21. místě. Připsal si tak další prvenství – stal se prvním a zatím jediným hendikepovaným finisherem tohoto extrémního závodu.

Ondřej Zmeškal je profesionální nevidomý sportovec, spisovatel a inspirativní řečník. Na svém kontě má již tři tituly mistra světa v triatlonu.

V loňském roce navíc přidal nový sport, a to klasické lyžování. Absolvoval maraton po schodech Velké čínské zdi a přeběhl celou Českou republiku v deseti dnech, aby pomohl nevidomým dětem. Navíc se stal prvním nevidomým sportovcem na světě, který absolvoval věhlasný cyklistický závod Tour de France.

„Rád si dávám výzvy, abych sobě i ostatním nevidomým, ale i vidícím lidem ukázal, že s vytrvalostí jde zvládnout vše,“ vzkázal.