V novoměstské nemocnici začala s vyšetřením pomáhat umělá inteligence

  8:46
Nemocnice v Novém Městě na Moravě získala nový počítačový tomograf. Podle dodavatele přístroje je zatím jako první a jediný v republice vybaven umělou inteligencí. Nemocnici přišel na více než 18 milionů korun. Moderní přístroj nahradil původní CT zařízení, které bylo na pokraji životnosti.

Novoměstská nemocnice získala nový počítačový tomograf. Podle jeho dodavatele je jako jediný v zemi vybaven umělou inteligencí. | foto: Nemocnice Nové Město na Moravě

Od nového počítačového tomografu si vedení nemocnice slibuje zvýšení kvality péče. Jeho hlavní předností má být snížení dávky ozáření pacienta o šedesát procent.

„Další výhodou je špičková kvalita pořízených snímků a rychlejší vyšetření,“ vypočítala výhody ředitelka nemocnice Věra Palečková.

Fotogalerie

Tomograf by měl zajistit i bezproblémový provoz bez výpadků a také kvalitnější zobrazení snímků. „Nové CT nám nabízí zobrazení 160 vrstev na jednu rotaci 360 stupňů, což má využití především při speciálních vyšetřeních, jako jsou CT angiografie - zobrazení tepen. Nově nabízí možnost vyšetření mozkové perfuze (prokrvení mozku) v celém objemu mozku u cévních mozkových příhod, dále umožňuje kvalitnější provedení CT vyšetření věnčitých tepen,“ popisuje vlastnosti nového přístroje primářka radiologického oddělení novoměstské nemocnice Martina Slámová.

Zároveň je nové CT údajně prvním přístrojem v zemi, který je vybaven unikátní technologií rekonstrukce CT obrazu s podporou AI - umělé inteligence.

„Můžeme tak dosáhnout - odstraněním šumu v rekonstruovaných obrazech - při opravdu nejnižší možné dávce záření té nejvyšší možné kvality zobrazování a tím i větší klinické jistoty při hodnocení CT vyšetření,“ popsal technické parametry novoměstského tomografu Otakar Pluhař ze společnosti AURA Medical, která nemocnici CT dodala.

Rekordně rychlá výměna trvala pouhých jedenáct dní

Výměna starého počítačového tomografu se uskutečnila v rekordním čase. „CT jsme odstavili hned na začátku nového roku, 2. ledna, a první pacient byl na novém přístroji vyšetřen za jedenáct dní,“ poznamenal technik investiční výstavby novoměstské nemocnice Jan Vaněček.

S náklady na pořízení nového CT přístroje nemocnici pomohl její zřizovatel, Kraj Vysočina. „Poskytl nám dotaci 5,4 milionu korun a půjčku ke krytí 40 procent z celkových výdajů spojených s nákupem nového CT přístroje ve výši 7,2 milionu korun. Zbytek platíme z vlastních zdrojů,“ dodala ředitelka Palečková.

Novoměstská nemocnice využívá CT od roku 1993. Toto je již její čtvrtý přístroj. Průměrně je na něm vyšetřeno 500 pacientů měsíčně.

CT je vyšetřovací metoda, jež pomocí rentgenového záření umožňuje neinvazivní zobrazení vnitřních orgánů a tkání s vysokou rozlišovací schopností a ve 3D projekci.