Někteří lidé se do stanu vraceli pro video, popsal evakuaci pořadatel festivalu

  8:58,  aktualizováno  12:57
Obtížnou evakuaci návštěvníků jihlavského Vysočina festu, při kterém se zranily desítky lidí, popsali jeho organizátoři. Podle nich se lidé často vraceli do stanu, aby si natočili video. Událost má nakonec na svědomí mnohem víc zraněných, než se původně uvádělo. S několikahodinovým odstupem dorazilo do nemocnice na ošetření dalších 17 návštěvníků akce.

Přímo po kolapsu nafukovacího stanu ošetřila rychlá záchranná služba 17 účastníků festivalu, nicméně ještě jednou tolik pak do jihlavské nemocnice dorazilo s nejrůznějšími zraněními v průběhu druhého dne. Původně sice ČTK informovala o 30 dalších ošetřených pacientech z neděle, nicméně mluvčí nemocnice později upřesnila, že jich bylo 17.

„Většina měla lehčí zranění jako pohmožděniny a drobné rány, ovšem jedno z dodatečně příchozích dětí nakonec skončilo na jednotce intenzivní péče,“ uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Hospitalizováno bylo celkem šest účastníků festivalu, tři z nich v pondělí lékaři z nemocniční péče propustili do domácího ošetřování. U všech dětských pacientů navíc předpokládají, že se vyléčí bez následků.

Stav dospělých na JIP je vážnější, nicméně obě ženy by snad mohly být už dnes přeloženy alespoň na standardní pokoj. „Jedna mladá žena je na traumatologické jipce, druhá potom na chirurgické. Jejich zranění jsou těžšího charakteru, mají mnohačetně poranění v důsledku pošlapání, například zlomené žebro, proraženou plíci atd. “ dodala Zachrlová.

Situaci zkomplikoval přívalový déšť

Organizátoři festivalu, třebíčská reklamní agentura Yashica Events, vydali k mimořádné události oficiální prohlášení v pondělí kolem poledne. Podle nich byla celý inkriminovaný podvečer situace ohledně počasí monitorována a tým pořadatelů se rozhodoval, zda akci předčasně ukončit, nebo ne.

„Po skončení koncertu hlavního headlinera (hlavní hvězdy – v tomto případě skupiny Kabát, pozn. red.) jsme v závislosti na zhoršování počasí postupně začali vyklízet areál. Vzhledem k rychle se zhoršujícím podmínkám bylo nutné ukončit i poslední koncert festivalu. V tu chvíli se ale již přihnala silná bouřka v doprovodu blesků a velké přívaly deště,“ popsal za tým organizátorů Petr Burián, ředitel společnosti Yashica Events.

Přibližně kolem půlnoci podle něj v nafukovacím stanu, takzvaném party house, došlo ke krátkodobému výpadku elektrické energie, a to přesto, že byl stan napájen z externího zdroje – nezávislého naftového agregátu. To vedlo k prohnutí střechy stanu.

V tlačenici na festivalu se zranilo sedm lidí, po výpadku proudu nastala panika

„Vlivem přívalového deště se v jednom místě na střeše stanu vytvořila velká kapsa, která se začala naplňovat vodou. Náš servisní tým okamžitě nahodil dva ventilátory z deseti a pokles stanu se zastavil, stan se ale nevrátil do původní pozice. Tímto tedy popíráme informace z médií, že došlo ke zřícení stanu,“ zdůraznili v prohlášení pořadatelé akce.

Tento incident podle nich vedl k rychlému rozhodnutí evakuovat prostor party house pro zajištění bezpečnosti všech přítomných, přičemž evakuace byla vedena v koordinaci se složkami IZS.

„Bohužel, ne všichni návštěvníci uposlechli výzev k evakuaci a stále se vraceli do prostoru, často jen natočit video. Navíc zde sehrála roli i situace s přívalovým deštěm, kdy se proti lidem opouštějícím stan hrnuli lidé, kteří se ve stanu chtěli před deštěm schovat. Zde vznikla panika, respektive panické chování jednotlivců, které situaci ovlivnilo nejvíce,“ popsal Burián.

Ne jen zranění, i psychické trauma

Přímo na místě se záchranáři věnovali také lidem, které událost poznamenala psychicky. „Nevysílali jsme přímo psychologického interventa, nicméně lékaři samozřejmě zajišťovali pomoc i těm, kteří byli v šoku. Někoho bylo potřeba nejprve uklidnit, aby se vůbec zjistilo, co mu vlastně je. A v některých případech se nakonec ukázalo, že zraněný vlastně ani není,“ prozradil mluvčí vysočinské záchranné služby Petr Janáček.

Podle něj zasahovaly v noci na neděli na Vysočina festu dva sanitní vozy a jeden vůz s lékařem. „Jak už jsem řekl, na místě lékaři ošetřovali i lidi, kteří třeba nebyli zraněni, ale utrpěli psychické trauma. Ti byli ponecháni na místě a pouze sedm osob si vyžádalo transport do nemocnice,“ doplnil Janáček.

Lidé se chovali jako zvířata, líčí úprk z festivalu. Akci prošetřuje policie

Policie neštěstí na jihlavském Vysočina festu vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. „Případ v současné době dále prověřujeme, zjišťujeme průběh události, její následky a veškeré související okolnosti,“ sdělila v pondělí ráno portálu iDNES.cz aktuální informace k případu krajská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Pokračují tak i výslechy svědků.

Přímo v jihlavském amfiteátru pracovali policisté již v neděli dopoledne. Na místo vyrazil kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Jihlava. Kriminalisté ohledali místo události, vyslýchali také některé svědky a poškozené.

Podle Petra Buriána patří velké díky lidem, již se snažili v napjaté situaci pomáhat, stejně tak složkám IZS za rychlý zásah. „Přejeme také všem zraněným brzké uzdravení, spoustu síly a co nejrychlejší návrat k normálu. Děkujeme všem za podporu a věříme, že i přes tyto výzvy si zachováte kladný vztah k festivalu,“ uvádějí pořadatelé.

Autoři: ,