Ortopedie brodské nemocnice má novou JIP, zkrátí čekací dobu na operace

  8:52
Nemocnice v Havlíčkově Brodě má k dispozici novou jednotku intenzivní péče (JIP) na ortopedickém oddělení. Má pomoci k navýšení kapacity ortopedických operací. Sloužit bude pro pacienty v časném období po složitých zákrocích. Její vybudování přišlo na více než čtyři miliony korun.

Nová JIP na ortopedickém oddělení brodské nemocnice má pomoci k navýšení kapacity operací. | foto: Nemocnice Havlíčkův Brod

V posledních letech se v brodské nemocnici výrazně prodloužila čekací doba na plánované operace velkých kloubů. Při snaze dohnat manko, k němuž dopomohla i omezení během pandemie covidu-19, se začala projevovat omezená kapacita centrální JIP.

„Zprovoznění dalších lůžek pro poskytování intenzivní pooperační péče nám umožní zvýšit počet operací a tím zkrátit čekací dobu na výměnu kloubu,“ uvedl primář ortopedického oddělení Pavel Kubát.

Například na totální endoprotézu (kompletní výměnu kloubu - pozn. red.) pacienti v havlíčkobrodské nemocnici čekají až dva a půl roku. „To považuji za nepřijatelné,“ zdůrazňuje Kubát. Nová ortopedická JIP délku čekání zkrátí.

Přestavba oddělení začala v polovině loňského prosince. „Bylo nutné provést stavební úpravy v pátém patře hlavní lůžkové budovy nemocnice, ve kterém se nachází oddělení oční a ORL,“ poznamenala mluvčí nemocnice Petra Černo.

„Práce nebyly jednoduché, protože v sousedních prostorách byla po celou dobu v provozu jiná zdravotnická oddělení,“ konstatoval provozně technický náměstek brodské nemocnice Josef Tvrdý. Nakonec muselo dojít jen k minimálnímu omezení provozu.

Po pár měsících se podařilo stavbu dokončit. Na konci dubna bylo oddělení JIP zkolaudováno a předáno k užívání. Je vybaveno novou moderní zdravotnickou technikou. Plně slouží od poloviny minulého týdne.

Zřízení jednotky intenzivní péče na ortopedickém oddělení přišlo Nemocnici Havlíčkův Brod na částku lehce přes čtyři miliony korun bez DPH. S jejím uhrazením zdravotnickému zařízení pomohl zřizovatel, kterým je Kraj Vysočina.

Autor: