Karcinomem prsu onemocní v České republice každý rok více než sedm tisíc žen. Mamografický screening má v novoměstské nemocnici dlouholetou tradici.
„Cílem screeningu je detekovat především velmi malé nádory, které nejsou hmatné. Díky magnetickému zrnu, jež nádor přesně označí, může chirurg lézi lépe najít,“ uvedla lékařka radiologického oddělení Irena Hladká.
Dříve s kolegy běžně používala lokalizační drátek. Od této metody nemocnice úplně neustupuje, nicméně od novinky si hodně slibuje. „Magnetické zrno umožňuje pacientce mimo jiné i delší proluku mezi zavedením zrna a následnou operací. Na tu pak může jít pacientka třeba za čtrnáct dní nebo za měsíc,“ vysvětluje Hladká.
„Navíc lze lézi detekovat s větší přesností, a to i díky signalizaci směru, ve kterém je sonda ve vztahu k zrnu,“ doplňuje.
Magnetické zrno navede chirurga k nádoru
Magnetické zrno Sirius Pintuition, které nyní používají i v novoměstské nemocnici, je v Česku schváleno zdravotními pojišťovnami teprve od března. Jako první si operaci s novou technologií vyzkoušeli opavští lékaři. Tým lékařů z novoměstské nemocnice se touto metodou začal zabývat jako první na Vysočině.
Pacientce, které je diagnostikován nádor, na ultrazvukovém pracovišti nejprve zavedou magnetické zrno přímo do nádoru nebo k jeho okraji. „Magnetické zrno aplikujeme v lokální anestezii pomocí speciální jehly. Chirurga to pak přesně navede. Dnes už se nedělají rozsáhlé devastující operace, vyoperuje se pouze ložisko s bezpečnostním lemem. Vše se minimalizuje na prs záchovné operace,“ říká lékařka Hladká.
V Jihlavské nemocnici se bude operovat pomocí robota, pracovat začne v pátek |
Pomocí speciální sondy se zvukovou i vizuální signalizací pak chirurg na operačním sále přesně zjistí, kde se nachází magnetické zrno, které ho navede k nádoru. „Po jeho vyjmutí se posílá na mamografický snímek. My tak můžeme potvrdit, že je ložisko opravdu vyjmuto. Poté putuje vzorek na histologické vyšetření,“ pokračuje Irena Hladká.
Operaci s novou technologií, která operatéra navede k nádoru na milimetr přesně, už v novoměstské nemocnici podstoupilo několik pacientek s nádorovým onemocněním prsu. Po úspěšném zákroku je vždy čeká ještě následná léčba. Ta už je v plné kompetenci onkologa.
O onkologické pacienty dbá celý tým lékařů
Diagnostika a terapie karcinomu prsu je založená na multioborové spolupráci. Součástí týmu jsou radiolog, chirurg, onkolog, patolog a fyzioterapeut. „Samozřejmě první, kdo nádor vidí, je radiolog, tedy v našem případě mamolog. Odebere vzorek tkáně a pošle ho na patologii. Patolog je ten, kdo v mikroskopu odečte, zda je nádor pozitivní,“ popisuje Jana Smékalová z chirurgického oddělené, která je uznávanou specialitkou na operace karcinomu prsu.
Průvodcem celou nemocí jsou pro pacienta onkologové. Ti novoměstskou nemocnici úzce propojují s Masarykovým onkologickým ústavem.
„Dále je v týmu oddělení nukleární medicíny, kde se radionuklidem značí sentinelová uzlina. My ji na sále vypreparujeme a odesíláme na histologii na patologii. Přítomnost nebo absence metastázy určuje další taktiku operace i léčby. Nedílnou součásti týmu je i celé rehabilitační oddělení,“ dodává Smékalová.
Jak je v posledních letech patrné, nádory prsu se netýkají pouze žen. Vyskytují se, i když mnohem vzácněji, i u mužů. „Karcinom prsu u mužů je vzácné onemocnění. Poměr ženských a mužských karcinomů se udává sto ku jedné. Přesto se i s nádory prsu u mužů setkáváme,“ uzavírá Jana Smékalová.