Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

  10:02
Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné posádce nabouraného vozu, v němž cestovaly i dvě malé děti. Zatímco oni riskovali své zdraví, další šoféři měli největší starost, aby se příliš nezdrželi. Někteří dokonce místo nehody objížděli po louce.

Po vážné nehodě na konci roku u Kostelce zůstala čtyřčlenná posádka včetně dvou malých dětí uvězněna v autě. Pomohli jim dva jihlavští kriminalisté, kteří zrovna náhodou jeli autobusem z práce. | foto: Policie ČR

„Bylo to pro nás obrovské zklamání,“ kroutili hlavou nad chováním některých motoristů dva kriminalisté.

Zmíněná nehoda se stala loni 27. prosince odpoledne, když oba jeli linkovým autobusem z Jihlavy z práce. U Kostelce na silnici 406 se chvíli před nimi stala vážná dopravní nehoda osobního auta.

„Řidič vyjel náhle na krajnici a narazil do betonového soklu a stromu. Sokl zůstal zaklíněný pod přední částí auta, strom se přerazil a jeho část spadla,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ve vozidle zůstali uvězněni dva dospělí a v sedačkách dvě malé děti ve věku jeden a dva roky. Další část zlomeného stromu hrozila, že se na auto zřítí. Nebezpečně se nad něj nakláněla. Navíc kvůli poničené přední části vozu existovalo riziko požáru.

Autobus před nehodou zastavil a oba kriminalisté - z důvodů jejich povolání a utajení policie nezveřejnila totožnost - vystoupili a hned začali vyprošťovat posádku. Nejprve pomohli dospělým.

„Zpočátku jsme nevěděli, že jsou uvnitř i malé děti. Posádka nemluvila česky, což celou situaci komplikovalo,“ popsal jeden z kriminalistů. Záchrana se povedla. Celou posádku pak odvezla sanita do jihlavské nemocnice k ošetření.

Za příkladný čin dostali policisté ocenění

Na místě kriminalisté nepomáhali sami. Postupně se k nim přidali další lidé a oni pak pomoc koordinovali. S vyhřátým autem, kde do příjezdu záchranářů našly azyl obě děti, pomohl také kolega z cizinecké policie.

Skoro až v šoku ale kriminalisté zůstali z chování mnohých dalších řidičů. Ti měli zjevně tak naspěch, že je nějaká nehoda vůbec nezajímala. Vyprošťování a zachraňování zraněných brali podle policistů jako nepříjemné zdržení na cestě.

„Jeden projíždějící muž chtěl rychle odstranit zlomený strom ze silnice, aby mohl pokračovat dál v cestě. A to ještě v době, kdy byli v havarovaném autě uvězněni pasažéři,“ kroutili hlavou kriminalisté.

„Další řidiči tak spěchali, že místo objížděli po přilehlé louce a ani se nepřesvědčili, jestli někdo nepotřebuje jejich pomoc,“ dodali.

Oba za pomoc u nehody v jejich volném čase obdrželi od krajského policejního ředitele Miloše Trojánka ocenění ve formě Skleněné plakety. „Podobné příběhy mě vždy utvrzují v tom, že v rámci našeho krajského ředitelství pracují policisté, kterým není lhostejné, co se kolem nich děje,“ prohlásil Trojánek.

Autor: