Naučné stezky na Vysočině jsou letos pro turisty velkým lákadlem

  8:44
Po desítkách naučných stezek se mohou projít turisté, kteří zavítají na Vysočinu. Spojit pohyb na čerstvém vzduchu s poučením o historii i přírodních krásách daného místa využívá čím dál víc lidí. Zvlášť letos, kdy se mnoho z nich rozhodlo strávit letní dovolenou v tuzemsku.

Spojit pohyb na čerstvém vzduchu s poučením o historii i přírodních krásách daného místa využívá na Vysočině čím dál víc lidí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Hodně jsme si takové trasy oblíbili. Myslím, že v posledních letech se naučné stezky hodně rozšířily a vylepšily,“ míní Michaela Mráčková ze Žďáru nad Sázavou. 

S rodinou tyto možnosti ocenili hlavně v nedávné karanténě, kdy měli více volného času a o víkendech vyráželi za poznáváním okolí.

„Prošli jsme si třeba naučnou stezku okolo Matějovského rybníka, byli na Žákově hoře, na Čtyřech palicích či u Hluboké a Doubravníku. Co nás překvapilo, byly krásně vyvedené stezky u Bobrové a Borů,“ nabídla turistka své tipy na výlety po Žďársku a Havlíčkobrodsku.

Velký zájem veřejnosti o turistiku spojenou s poučením potvrzují ve Velkém Meziříčí.

„Naučné stezky celkově jsou veřejností velmi vyhledávané, v našem informačním centru nabízíme hned několik brožur, které zájemce provedou Balinským a Nesměřským údolím. Díky krásné přírodě těchto říčních údolí je často navštěvují rodiny s dětmi, ale v oblibě je mají cyklisté,“ popsala mluvčí meziříčské radnice Michaela Hudková.

Nezapomínat na údržbu

Na hned několik naučných stezek ve městě i jeho okolí upozorňují návštěvníky také v jihlavském turistickém informačním centru (TIC).

„Momentálně pracovnice centra nabízely hlavně ty, které jsou mimo město, a sice Hornickou naučnou stezku a Starou plovárnu,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk s tím, že lidé mají zájem podívat se v rámci procházky i mimo město.

Že nové naučné stezky přibývají na Vysočině, si všiml i Vladimír Sýkora z Klubu českých turistů, který navíc už dlouhá léta vede žďárský turistický oddíl Tuláci.

„Podle mě je ale důležité, aby trasa byla nejen kvalitně a poutavě vyřešená, ale aby obce měly peníze na jejich údržbu. Mnohdy se bohužel stává, že se z dotace udělá stezka, ta na pár let zvedne návštěvnost a zpropaguje místo, ale poté chybí peníze na opravy a údržbu a dílo chátrá,“ popsal Sýkora.

Naučné stezky se dnes objevují i u malých obcí a provádějí zájemce po zajímavostech ve vsi i okolí. Kompletní a aktuální seznam všech naučných tras v kraji k dispozici není, stezky totiž neustále přibývají. Zde je několik tipů:

1 Poznáváme Bory

U Borů na Velkomeziříčsku se vyřádí hlavně rodiny s dětmi. Naučnou stezku o délce šest kilometrů oživuje i funkční vodní pumpa se soustavou korýtek, sluneční hodiny, houpačky či geopark.

2 Kde pracovali horníci

Pět kilometrů dlouhá trasa okolím Jihlavy přibližuje historii dolování stříbra. Stezka prochází po místech s nejvíce patrnými pozůstatky této činnosti, jako je náhon pro vodotěžné stroje, šachty či hromady vykopaného těžebního materiálu.

3 Údolím Doubravy

Stezka o délce zhruba 4,5 km přivádí turisty doslova do divočiny. Vede unikátním sevřeným skalnatým údolím řeky Doubravy u Bílku na Havlíčkobrodsku. V jejích vodách lze mimo jiné pozorovat raky. A vyhledávaná je trasa i v zimě, kdy se na jejím toku tvoří ledopády.

4 Zázračná studánka i rozhledna

Během tříkilometrové procházky kolem vrcholu Křemešník na Pelhřimovsku čeká na turisty řada zajímavostí. Poznají památky i přírodu v této oblasti, mohou se napít vody ze Zázračné studánky, odskočit si na rozhlednu Pípalka na ochoz ve výšce čtyřiceti metrů, obdivovat křížovou cestu, užít si v lanovém parku nebo se občerstvit v restauraci přímo na vrcholku.

5 Chaloupky a ornitologie

Sedm kilometrů dlouhá stezka, zaměřená na ekologii, botaniku a ornitologii, je vhodná i pro děti. V sídle Chaloupek v Nové Brtnici, odkud trasa vede, lze s průvodcem koupit i pracovní listy k vyplnění.