Opravená stezka, z níž padali lidé, bude z modřínu a dubu. Prodraží se

  11:58
Revitalizace naučné stezky kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude stát 6,5 milionu korun. Město už vybralo firmu, která opravu stezky zajistí. Dřevěný chodník je už po deseti letech od zpřístupnění v havarijním stavu. Několik lidí se na něm dokonce zranilo a v létě musel být uzavřen.

Naučná stezka v atraktivní lokalitě pod Zelenou horou a u zámku Kinských zahrnuje také dřevěné povalové chodníky, dva přístřešky s posezením, třináctimetrový mostek a dvě vyhlídková mola.

Od června je mimo provoz. Dřevěné části se rozpadají, některá místa u Stržského potoka navíc poškodila povodeň. Pak už město nechalo u vstupů umístit zákazové tabule.

Ze soutěže na revitalizaci vyšla jako vítěz firma Green Project, na stavbu má podle smlouvy o dílo čas od března do listopadu příštího roku. Lidé tak budou muset vydržet nejspíš ještě celou příští sezonu bez přístupu do oblíbených míst.

„Budeme se snažit s firmou domluvit, aby stavbu urychlila. Termín dokončení však bude hodně záležet na počasí,“ reagovala místostarostka Ludmila Řezníčková.

Město na projekt získalo dotaci. „Vysoutěžená cena je zhruba o 700 tisíc korun vyšší, další nabídky projektovanou cenu převyšovaly mnohem výrazněji,“ řekla Řezníčková.

Mola nebudou, dotaci by na ně město nedostalo

Revitalizovaná stezka by měla vydržet výrazně více než ta původní. Stavbaři místo méně trvanlivého smrku použijí dub a modřín. Kromě povalových chodníků a mlatových cest opraví nebo nahradí také most přes Stržský potok a obě vyhlídková mola.

Projekt revitalizace původně zahrnoval i dvě mola navíc, na ta však nedojde, i když s nimi souhlasili Kinští coby vlastníci pozemků i CHKO Žďárské vrchy.

„Jako nové prvky bychom mola nemohli zahrnout do uznatelných nákladů, museli bychom je dofinancovat,“ vysvětluje místostarostka.

Součástí prací bude i demolice nevyužívaného objektu naproti letní prelatuře a napojení stezky na chodník pod Zelenou horou.

Celý okruh kolem rybníka měří 2,5 kilometru, revitalizovaná stezka tvoří zhruba polovinu.

Naučná stezka letos v červnu těsně před uzavřením:

Autor: