Legendární Jestřáb má svou naučnou stezku, vede z Ledče do Sluneční zátoky

  15:52
Jméno Jaroslava Foglara je spojeno už téměř sto let s Ledčí nad Sázavou. Od roku 1925 spisovatel a jeden z hlavních vedoucích skautského hnutí jezdíval do zdejší Sluneční zátoky na tábory. Působení legendárního Jestřába na Ledečsku mapuje nová naučná stezka, kterou město nechalo nyní budovat.

Sluneční zátoka (30. června 2020) | foto: Tomáš BlažekMAFRA

Naučná stezka je dlouhá necelého jeden a půl kilometru. Začíná na červené turistické trase v lokalitě nazývané U Lomu, zhruba na půli cesty mezi Ledčí a Sluneční zátokou, na konci ulice Pod Hájem. Po červené a dále po žluté vede do Sluneční zátoky. Tu obkrouží a skončí u dětského tábora.

„Stezka se nachází v lokalitě, kde v letech 1925 až 1945 tábořil nejstarší český skautský oddíl Pražská Dvojka, který vedl známý spisovatel Jaroslav Foglar alias Jestřáb,“ připomíná Jana Merunková z oddělení majetku a investic ledečské radnice.

Místo se stalo předlohou pro ideální tábor popisovaný v jedné z nejznámějších Foglarových knih Hoši od Bobří řeky. V předvečer Foglarových 90. narozenin 5. července 1997 zde byl za jeho přítomnosti odhalen památník. Každoročně u něj Sdružení přátel Jaroslava Foglara pořádá k příležitosti spisovatelových narozenin setkání pro několik set jeho příznivců.

Stezka je protkána symbolickým číslem 12. Obsahuje celkem dvanáct zastavení, na nichž je umístěno dvanáct poutačů. Ty informují o dvanácti skautských táborech, jež se za dvacetileté období ve Sluneční zátoce konaly. U některých zastavení jsou nově dřevěná posezení. Turisté se ale mohou těšit i na mnohé další atrakce.

„U jednoho zastavení je postaven podsadový stan. Na konci stezky u dětského tábora stojí dřevěný altán, ve kterém jsou další čtyři tabule s informacemi o čtyřech táborech, jež se konaly v období druhé světové války. Tehdy byly letní stanové tábory zakázány, a nemohly se tedy konat přímo ve Sluneční zátoce,“ přiblížila Merunková.

Na stezku je možné vyrazit i s mobilem v ruce

Naučná stezka je určena hlavně pro rodiny s dětmi. Aby bylo pro omladinu putování zajímavější, mohou cestou plnit úkoly v rámci hry 13 orlích per. „U každého zastavení na stezce je uveden vždy jeden úkol, který otestuje zdatnost těla a mysli,“ říká Jana Merunková. Ten poslední je u altánu na konci trasy.

Plnit úkoly je možné i elektronicky, s mobilem v ruce. Na začátku stezky se po naskenování QR kódu otevře formulář, kam lze výsledky jednotlivých úkolů zapisovat. Po jeho odeslání aplikace vygeneruje diplom o úspěšném absolvování trasy.

Na přípravě a vybudování naučné stezky radnice pracovala od jara loňského roku. Postupně shromažďovala podklady a zažádala o dotaci. Že uspěla, se dozvěděla loni v létě, koncem roku pak podepsala smlouvu. Dotační peníze pokryly veškeré náklady na zřízení stezky, které se vyšplhaly na více než 710 tisíc korun.

„Cílem projektu je zvýšení zajímavosti této krásné lokality pro její návštěvníky, a tím posílení rekreační a společenské funkce lesa,“ podotkla Jana Merunková.

Naučná stezka nazvaná „S Jestřábem a hochy od Bobří řeky do Sluneční zátoky“ byla otevřena v srpnu. Už dnes ji lze najít v aktualizovaných turistických mapách.

Vůdcem oddílu byl Foglar dlouhých šedesát let

Jaroslava Foglara s Ledčí nad Sázavou spojuje právě období let 1925 až 1945. O prázdninách roku 1925 vedl skautský tábor, při němž poprvé zavítal do Sluneční zátoky na řece Sázavě.

Po návratu z tábora se z rozhodnutí rady Junáka 34. pražský oddíl sloučil s legendárním druhým pražským oddílem, takzvanou Dvojkou, a Jestřáb přešel do jeho vedení jako rádce. Po dvou letech se stal vůdcem oddílu.

Ve funkci vydržel plných šedesát let, až v roce 1987 předal oddíl nástupci. Zařadil se tak mezi nejdéle sloužící oddílové vedoucí na světě.

Jaroslav Foglar je autorem více než tří desítek románů a mnoha dalších publikací. Naprostá většina patří do literatury pro mládež. Hlavními hrdiny jsou většinou hoši, kteří prožívají mnohá dobrodružství. Nejznámější příběhy jsou spojené s chlapeckým klubem Rychlé šípy.

V Ledči nad Sázavou je s osobností Jaroslava Foglara spojen i hrad. Nachází se v něm Muzeum Jaroslava Foglara. V osmi místnostech návštěvníci naleznou kompletně zdokumentovaný život spisovatele i jeho dílo. Zajímavostí jsou velkoformátové tapety navozující atmosféru tajemných Stínadel.

1. července 2020