Po letech sporů se Meziříčí vrací k úspěšným návrhům na přeměnu Náměstí

  8:54
Velkomeziříčské Náměstí plánuje radnice zrekonstruovat podle jednoho ze tří návrhů, které byly nejlépe hodnoceny v architektonicko-urbanistické soutěži konané před pěti lety. Tento postup odhlasovalo zastupitelstvo města. Proces obnovy Náměstí se tak po letech sporů vrací prakticky na začátek.

Radnice ve Velkém Meziříčí se při úvahách o přeměně Náměstí vrací k pět let staré architektonické soutěži. Znovu chce posoudit tehdy nejúspěšnější návrhy. V soutěži bral první cenu brněnský architekt David Mikulášek a Linda Boušková s Filipem Musálkem. | foto: katalog městské úřadu Velké Meziříčí

Původní návrh starosty Alexandrose Kaminarase (Společně VM) měl vést k jednání pouze s autory v pořadí třetí studie, aby nedošlo k opakování situace z minulých let. Tehdy se totiž přípravy na revitalizaci centra pozastavily kvůli sporům ve vedení města při výběru právě jednoho ze dvou autorů, kteří se se svými návrhy umístili v soutěži na prvním a druhém místě.

„Náměstí je v tak dezolátním stavu, že v tuto chvíli je třeba okamžitě zahájit přímou činnost vedoucí k jeho rekonstrukci, nikoli o věci dále dlouze diskutovat,“ vyjádřil se starosta Kaminaras s tím, že zastupitelstvem nakonec schválený postup sice může znamenat krůček vstříc rekonstrukci náměstí, avšak za mnohem vyšší cenu i delší čas.

Pro tento zmiňovaný protinávrh opozice ale zvedlo ruku celkem dvanáct zastupitelů - včetně dvou členů koalice, šest jich bylo proti a pět se zdrželo hlasování.

V architektonicko-urbanistické soutěži, do níž bylo před pěti lety podáno celkem šestnáct návrhů, získal první cenu brněnský architekt David Mikulášek a Linda Boušková s Filipem Musálkem.

Druhou pozici obsadil MCA atelier a třetí skončil tým architektů ve složení Tomáš Kopecký, Richard Ott, Anita Prokešová a Lucie Kadrmanová Chytilová.

Revitalizace centra Velkého Meziříčí počítá mimo jiné s výměnou v současné době velmi nesourodých povrchů, redukcí parkovacích míst a vytvořením prostoru nejen pro dopravu, ale i pro konání společenských a kulturních akcí či pro relaxaci.

Úpravy se mají týkat nejen samotného Náměstí, ale i přilehlých ulic Radnická, Vrchovecká, Komenského, Kostelní a U Bašty. Na budoucí úpravy centra se město chystá již nyní, a to například nedávným zavedením zpoplatněného parkovacího systému, jehož cílem je výrazně zredukovat počet automobilů odstavených na náměstí.