Světlá hledá firmu na proměnu náměstí, chce na něm zásuvky i rozprašovače

  11:52
Více než 84 milionů korun by měla podle projektu stát kompletní rekonstrukce náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou. Radnice vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele díla, jeho jméno by měla znát v polovině března. Náměstí by mělo být plné prvků, které místním zpříjemní život.

Současná podoba náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou skutečně výstavní náměstí nepřipomíná. Lidé ho spíše označují za jednu velkou zatáčku. To by se nyní mělo začít podstatně měnit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Předpokládáme, že o zakázku budou mít stavební firmy velký zájem. Budou mít zajištěnu práci na dva roky. A ta cena také není zanedbatelná,“ uvedl k vyhlášení veřejné soutěže světelský starosta Jan Tourek.

Podle zveřejněné zadávací a projektové dokumentace, jež samy o sobě mají několik stovek stránek, je předpokládaná cena rekonstrukce 84,5 milionu korun. Na investici se však budou vedle světelské radnice podílet i další subjekty.

Zhruba šest milionů by měla na obnovu svého majetku vydat společnost Vodovody a kanalizace. A částkou kolem 15 milionů korun přispěje Kraj Vysočina. Na jeho bedrech budou náklady spojené s rekonstrukcí silnice 347 vedoucí přes náměstí na Habry.

„Počítáme, že město vydá zhruba 63 milionů korun. Peníze na to už máme připravené. Výrazně nám pomohl nedávný prodej bytovky za zhruba 40 milionů korun, nějaké peníze jsme měli naspořené i z minulých let,“ konstatoval Tourek.

Rekonstrukce to sice bude nákladná, podle světelského starosty tím ale náměstí získá moderní podobu, ucelený ráz a stane se výstavní částí města. Nemá už tolik připomínat silniční zatáčku, jak mu mnozí nyní vyčítají, ale skutečné náměstí.

Náměstí bude náměstím, ne silniční zatáčkou

Nová podoba veřejného prostoru bude vycházet z návrhu, který už v roce 2007 představily tehdejší začínající architektky Adéla Středová a Simona Fišerová. Zvítězily v první soutěži, kterou na novou podobu náměstí radnice vyhlásila. Jejich návrh byl ale několikrát přepracován, doplněn a pozměněn.

I nadále zůstane „dominantou“ náměstí průjezdní silnice. Ovšem zúží se a tvarově drobně pozmění křižovatka s Láneckou ulicí. Vozovka se od pochozích ploch více odliší a částečně oddělí zelení. Opravena budou parkovací stání i prostor před kostelem. Celé náměstí pak dostane nový a jednotný povrch.

Ještě před tím vším se však uskuteční práce, jejichž výsledek nebude na první pohled nikterak patrný. Opraveny a vyměněny budou veškeré podzemní inženýrské sítě. V tomto ohledu čeká na stavebníky opravdu hodně práce, náměstí je jimi protkané.

„Hlavně v nejjižnější části pod křižovatkou se Sázavskou ulicí se všechny sbíhají, vedou tudy hlavní řady,“ prozradil starosta. I proto se jen toto místo má opravovat prakticky až do konce letošního roku.

Nejdůležitější práce v tomto místě se uskuteční souběžně s rekonstrukcí mostu přes Sázavu. Tu má letos v plánu Krajská správa a údržba silnic (KSÚS). „Dojde k výměně vozovky, opravě dilatačních závěrů i chodníků a sanaci říms i částí nosné konstrukce,“ popsal technicko-správní náměstek KSÚS Tomáš Mátl.

Zásuvky v zemi, rozprašovače i umělecký poklop

Most bude muset být pro dopravu uzavřen. „Úplná uzavírka se předpokládá v délce osmi týdnů s tím, že by provoz měl být spuštěn nejpozději 18. července,“ upřesnil Mátl.

K opravě mostu a navazující křižovatky se Sázavskou ulicí tak bude využita jedna uzavírka. „V této první etapě bude obnoven úsek od autobusové zastávky v Sázavské ulici po začátek mostu přes Sázavu. Další část náměstí přijde na řadu v příštím roce,“ doplnil Jan Tourek.

Až v roce 2022 se tak obyvatelé dočkají skutečné proměny náměstí. A jak starosta slibuje, nechá si na ní město záležet. „Snažili jsme se do projektu zahrnout i prvky, které jsou vyšším standardem větších měst,“ naznačuje.

Těmito prvky mají být nejrůznější dekorace, ale i praktické věci. Počítá se například s rozprašovači, které budou při letních vedrech vytvářet „mlhu“. Osvěží lidi a zvlhčí vzduch na náměstí. V zemi dále bude zabudováno a dlažkami zakryto množství elektrických zásuvek.

V plánu je i třeba pořízení „uměleckého díla“. To by mělo zakrýt velký kanál, který na náměstí je. „Byli bychom moc rádi, kdyby kovový poklop o průměru zhruba jednoho a půl metru vyrobili v naší Uměleckoprůmyslové akademii. Aby vypadal pěkně,“ svěřil se starosta.

První stavební práce na náměstí Trčků z Lípy by měly začít hned, jak to bude možné. „Chceme co nejdřív, předpokládáme, že k tomu dojde během dubna,“ vzkázal Tourek. KSÚS počítá s opravou mostu od května. Náměstí má být hotové na konci příštího roku.